Fotbalisté Olomouce znovu vyhráli a poskočili na druhé místo

04.04.2004 / A tým

Fotbalisté Olomouce dál nenápadně šplhají prvoligovou tabulkou. Jejich nedělní výhra 2:0 nad Libercem byla osmým zápasem v řadě bez porážky a minimálně do pondělka se budou svěřenci trenéra Petra Uličného vyhřívat na druhé místě ligové tabulky. Svou gólovou abstinenci navíc po osmi zápasech ukončil kanonýr Reiter, který nebezpečného soupeře načal prvním zásahem po půlhodině hry. Brzy bylo evidentní, že na sebe narazili vyznavači kombinačního fotbalu, kterým však na jaře činí problémy koncovka. První důkaz podal liberecký Kisel, který si v šesté minutě ve velkém vápně precizně zpracoval Valachovičův centr, ale jeho gólový pokus vyškrábl Vaniak. Líbivý fotbal pokračoval dál. Ataky Olomouce šly v první půli hlavně přes Randu po pravé straně hřiště. Z jeho přihrávek mohl dvakrát těžit Babnič, ani jednou se však jeho pokus nevešel mezi tyče. Hlavu v dlaních měl slovenský útočník i ve 22. minutě, když Hauzr zneškodnil jeho hlavičku po ofenzivním výpadu obránce Hubníka. Hosté vystrašili Vaniaka efektní Polákovou ranou přes hlavu, s níž však záložník na olomouckou oporu nevyzrál. Osudovou chybu vyrobil při rozehrávce v 30. minutě liberecký Janů, míč se po ose Randa - Babnič dostal až před Reitera, který skluzem poslal míč do sítě a zároveň tak ukončil svůj střelecký půst. Za šest minut bylo po Liberci - do odraženého míče se z hranice pokutového území opřel levačkou Hudec a jeho nechytatelný volej podruhé zapadl za Hauzra. Domácí pak svou pozornost upřeli na obranu. Z klidu je mohl vyvést na startu druhé půle Hološko, ale z úhlu se zalekl své šance a po zmatku v olomouckém vápně minul odkrytou branku. Díky soustředěné defenzívě a tradičně spolehlivému Vaniakovi se však Olomouc nemusela obávat zvratu. Cestu do sítě si nenašel ani pokus střídajícího Ančice, takže Vaniak si mohl potřinácté v sezoně vychutnat pocit z vychytané nuly. Olomoucký trenér Petr Uličný přiznal, že ze souboje s Libercem měl velké obavy. "Hráčům jsem sestříhal jeho utkání na Spartě, kde měl vyhrát 4:0. Přesto jsme zaspali začátek, nezvládli jsme míče na Doška s Hološkem a soupeř si tak vypracoval dvě šance, které musel zlikvidovat až Vaniak," pravil Uličný. S povděkem kvitoval Reiterovo střelecké probuzení. "Hrál velice kvalitní zápas. Stejně tak Babnič, který mu dal finální přihrávku před prvním gólem. Standardky jsou naši další silnou stránkou a po jedné z nich se narodil i druhý gól," uvedl Uličný. Výsledek podle něj odpovídal průběhu utkání. "Celkově jsme zápas zvládli lépe. Liberec je jedno z nejtechničtějších mužstev v lize, ale střelecky se trápí. U nás měl taky nějaké šance, myslím, že my jsme si jich ovšem vypracovali více. Vysoký počet bodů nás dostává pod tlak a budeme se rvát, dokud to půjde," dodal Uličný s tím, že žádný konkrétní cíl Hanáci stále nemají. Liberecký trenér Stanislav Griga znovu naříkal nad střeleckou impotencí svých svěřenců. "Naše hra může být na pohled pěkná, ale jinak je zcela neefektivní. Dneska jsme v tom pokračovali. Měli jsme čtyři, možná pět dobrých příležitostí, ale nic z toho," pokrčil smutně rameny Griga. "Soupeř čekal na naši chybu, dočkal se a uměl ji potrestat. To dělá mužstvo velkým a snad proto je Olomouc tam, kde je. Neproměňování šancí, to byl asi hlavní rozdíl mezi oběma týmy," dodal Griga.