Hanácká tvrz odolala nájezdu Slezanů

23.11.2008 / A tým

V patnáctém kole Gambrinus ligy byl na programu zápas Sigmy s Baníkem Ostrava. Pro Sigmu znamenal tento duel letošní derniéru na Andrově stadionu. Zdeněk Psotka se po remíze ve Zlíně vrátil k osvědčené sestavě, do níž se vrátili vykartovaní Michal Hubník a Marek Kaščák. Ani tentokrát však nebyla Sigma kompletní. Stopku za čtyři žluté si musel odsedět na tribuně Laco Onofrej. První poločas nabídl atraktivní fotbalovou podívanou a Sigma šla brzy do vedení. Ve třinácté minutě převzal míč po autovém vhazování Jakub Heidenreich a odcetroval mezi stopery na Michala Ordoše. Vytáhlý olomoucký forvard se však k hlavičce nedostal, předběhl ho totiž ostravský stoper René Bolf a přesnou hlavičkou rozveselil Andrův stadion. Druhá branka na sebe nenechala dlouho čekat. Uzdravený Svěrkoš, který se v týdnu omluvil z reprezentačního srazu, utekl olomoucké obraně a s přehledem umístil svou střelu k pravé tyči. O minutu později chybovala olomoucká defeziva podruhé. Lička pálil naštěstí jen do Drobisze. Téměř desetitisícová návštěva si na druhou polovinu zápasu musela počkat déle než dvacet minut. Zápas totiž v poločase skončil pro hlavního sudího Kociána a zapojení čtvrtého rozhodčího Adama několik minut trvalo. Druhý poločas jakoby oprostil obě mužstva od svazující taktiky a začalo se mnohem více útočit. V osmačtyřicáté minutě střílel Hubník, akrobaticky přes hlavu se pokusil dorazit Janotka, ovšem nepřesně. O tři minuty později našel skulinku v defenzivě Sigmy opět Svěrkoš, druhé sólo mu však nevyšlo a branku Drobisze minul. V devětapadesáté minutě měla Sigma velkou příležitost strhnout vedení na svou stranu. Přetažený centr z pravé strany našel hlavu Michala Hubníka, ten však poslal míč nad branku. O minutu později byl v nájezdu opět Baník. Svěrkoš posunul patičkou na Střihavku, ten ze strany na Drobisze nevyzrál a nastřelil jen horní tyč. V osmašedesáté minutě přišla další branka a poprvé v zápase se trefila Sigma. Rohový kop Melinha hlavou poslal za Bučkova záda nikým neatakovaný Martin Komárek. Ofenzivní podívaná pokračovala, žádný z protiútoků obou týmů nepřinesl gólovou šanci. V tříminutovém nastavení se ostravští prezentovali pouze brutálním faulem na Vojtu Štěpána. Žluou kartou to odnesl nejen faulující René Bolf, ale i diskutující Václav Svěrkoš. Sigma si tak výhrou v patnáctém kole zajistila šestadvacet bodů a alespoň do pondělního duelu Sparty bude okupovat čtvrtou příčku v tabulce Gambrinus ligy. Hlasy po utkání: Karel Večeřa: "Byl to nádherný fotbal. Vstoupili jsme do zápasu opatrně a čekali jsme, s čím přijde Sigma. Chyběl mi tam lepší pohyb dopředu. Po tom nešťastném gólu jsme se vzchopili a do konce poločasu jsme zaslouženě vyrovnali. Hra pak měla parametry, které si představuji. Ve druhém poločase jsme domácí přehrávali, pěkně jsme kombinovali. Doplatili jsme na neproměňování šancí, domácí nás ztrestali ze standardky." Zdeněk Psotka: "Souhlasím s tím, že to bylo pohledné utkání. Nejen díky divákům, ale i díky způsobu hry obou mužstev. Nebyli jsme důslední a důrazní v zakončení. Měli jsme štěstí, že si dal Baník vlastní gól, poté jsme hru vyklidili. Na začátku druhého poločasu tam měl Svěrkoš se Střihavkou hodně šancí. Naše vítězství je dneska hodně šťastné. Zaslouženější by byla asi remíza, jsem ale rád, že se štěstíčko přiklonilo na naši stranu." SK Sigma Olomouc - FC Baník Ostrava 2:1 (1:1) Branky: 13. Bolf, 68. Komárek - 26. Svěrkoš Rozhodčí: Kocián (46. Adam) - Košec, Teuber Diváci: 9156 Sestavy: SK Sigma: Drobisz - Rossi, Šuškavevič, Komárek, Heidenreich - Kaščák, Melinho, Hořava (90. Hudec) - Janotka (90. Pospíšil), Ordoš, Hubník (78. Štěpán) FC Baník: Buček - Marek, Neuwirth, Bolf, Tchuř - Lička (71. Zeher), Galásek, Otepka, Mičola (63. Rajtoral) - Svěrkoš, Střihavka