Ocenění na radnici

16.12.2009 / A tým

Na olomoucké radnici seuskutečnilo slavnostní vyhlášení nejlepších sportovců Olomoucka za rok 2009. Slavnostního aktu 44. ročníku byla přítomna řada sportovců, sportovních kolektivů, trenérů a sportovních funkcionářů, kteří na sportovním poli proslavili naše město a celý region v letošním roce i v minulosti. Slavnostní vyhlášení v deseti kategoriích (dospělí, mládež, kolektiv dospělých, kolektiv mládeže, objev roku, talent roku, trenér, zdravotně postižení sportovci, funkcionářská osobnost, zvláštní ocenění a cena Drahoše Válka) tradičně připravilo Regionální sdružení ČSTV v Olomouci. Z rukou významných osobností našeho regionu byli postupně dekorováni ti nejlepší z nejlepších. Jednotlivci – dospělí: Cenu pro vítěze hlavní kategorie převzala kajakářka Kateřina Vacíková (SK UP Olomouc), seniorská reprezentanta ČR ve sjezdu na divoké vodě, stříbrná medailistka z mistrovství Evropy ve sjezdu classic na K1, bronzová ve sjezdu K1 hlídky a trojnásobná mistryně ČR. Na desítku nejlepších dospělých sportovců dosáhli (jsou uvedeni v abecedním pořadí): Mário Baláž (Dukla Olomouc), reprezentant ČR v boxu do 57 kilogramů, mistr ČR mužů, stříbrný z MČR juniorů a účastník extraligy, kde startuje za DTJ Prostějov, David Bílek (MGC Olomouc), reprezentant ČR v minigolfu, mistr republiky v absolutní kategorii, Daniela Doubová (Dukla Olomouc), reprezentantka ČR v šermu kordem, účastnice MS v Turecku, vítězka Českého poháru, Pavel Hennrich (Smash Gym Kick box Olomouc), reprezentant ČR v kick boxu, bronzový z MS v Rakousku, mistr ČR a vítěz MT Czech Open, Michaela Hrbková (DHK Zora Olomouc), reprezentantka ČR v házené, stálá hráčka interligového družstva DHK, odchovankyně klubu s bohatými ligovými i pohárovými zkušenostmi, v intervize hraje již šestou sezónu, Petra Kamínková (AK Olomouc), reprezentantka ČR v atletice, čtyřnásobná mistryně ČR, jedenácté vítězství v řadě na populárních Běchovicích, Michal Ordoš (SK Sigma Olomouc), opora fotbalového týmu Sigmy v Gambrinus lize, úspěšný střelec, Zuzana Svozilová (KSP Olomouc), reprezentantka ČR ve sportovním potápění, pětinásobná mistryně ČR, na MS v Petrohradu obsadila 5. místo v závodě na 6 km, Pavel Šimáček (ŠK A64 Grygov), reprezentant ČR v šachu, mistr ČR, člen olympijského družstva ČR a Pavlína Žižková (VK Olomouc), reprezentantka ČR ve veslování, trojnásobná mistryně ČR. Kolektivy – dospělí: Rok 2009 byl ve znamení úspěchů tradičních olomouckých sportů – házené a volejbale žen a fotbalu v podání hráčů Sigmy. Trofej pro vítězný tým si z radnice odnesly házenkářky DHK Zora Olomouc (2. místo v ČR, vítězky Českého poháru). Volejbalistky SK UP Olomouc vybojovaly v extralize 3. místo a druhá místa v Českém i Česko-Slovenském poháru. Fotbalisté SK Sigma Olomouc a.s. obsadili v Gambrinus lize výborné 4. místo a po delším čase si poměrně úspěšně zahráli v Evropské lize. Mladí sportovci – jednotlivci: Také kategorii mládeže (juniorů do 21 let) ovládla žena. Vítězkou se stala Vendula Horčičková (SK UP Olomouc), dorostenecká reprezentantka ČR v orientačním běhu, z mistrovství Evropy přivezla zlato z individuálního závodu a stříbro ze štafety, na MČR vybojovala dvě zlaté a dvě stříbrné medaile. Mládežnický sport měl v letošním roce řadu úspěchů a komise nakonec rozhodla udělit celkem patnáct (!) dalších ocenění. Ceny si postupně převzali – Dominika Doubová (Dukla Olomouc – šerm kordem), Jiří Dupal (SK UP Olomouc – kajakář na divoká vodě), Michaela Fasnerová (KK Olomouc- rychlostní kanoistika), Alena Honková (SK UP Olomouc – volejbal), Jan Krejčí (Tatran Litovel – šachy), Leona Kubíková (SK UP Olomouc – judo), Lucie Nejezchlebová (SK UP Olomouc – plavání), Ondřej Němec (SK UP Olomouc – plavání), Barbora Pašková (DHK Zora Olomouc házená), Pavel Polakovič (Dukla Olomouc – box), Ladislav Prášil (AK Olomouc – atletika - vrhy), Kateřina Slouková (Golf Club Olomouc – golf), Markéta Svozilová (KSP Olomouc – ploutvové plavání), Ondřej Vendolský (Mapei Cyklo Kaňkovský – cyklistika) a Jana Vyhnálková (VK Olomouc – veslování). Kolektivy mládeže: Ani v kategorii kolektivů nedokázala komise určit jen tři nejlepší a nakonec odměnila šest družstev. Palmu vítězství si odnesl VK Olomouc, jehož čtyřka bez kormidelníka ve složení Slavík, Běhal, Vrána Slimbach, získala několik mistrovských titulů a na MSJ ve Francii skončila na osmém místě. Dalšími oceněnými kolektivy byly moderní gymnastky Sokola Velký Týnec a judistky SK UP Olomouc. Mezi šestici nejlepších se dostali i minigolfisté MGC Olomouc, žáci a dorostenci SK Sigma Olomouc a.s., mladí golfisté Golf Clubu Olomouc. Talentem roku byl vyhlášen reprezentant ČR do 20 let, účastník MS dvacetiletých v Egyptě, reprezentant ČR do 21 let, člen základního kádru ligového týmu SK Sigma Olomouc a.s. fotbalista Pavel Dreksa. \"Vůbec jsem s tím nepočítal a jsem rád, že jsem takovou cenu dostal. Moc mě to potěšilo,\" řekl Pavel Dreksa chvíli po vyhlášení. Také objev roku je členem SK Sigma Olomouc. Tento titul byl přisouzen trenérovi ligového týmu Zdeňkovi Psotkovi. V tradiční kategorii Trenér obdržel ocenění Jiří Teplý (SK UP Olomouc), který přivedl volejbalové družstvo žen ke třetímu místu v nejvyšší soutěži a k druhému místu v pohárech a Petr Truhlář (VK Olomouc), jehož svěřenci v kategoriích mužů a juniorů vybojovali na veslařských tratích mistrovství ČR jedenáct medailí, z toho pět zlatých. Zdravotně postižení sportovci: Na nejvyšší stupínek mezi zdravotně postiženými sportovci vystoupil Pavel Pastrnek (SK Skivelo Olomouc) sluchově postižený cyklista, účastník Světové daeflypiády na Tchaiwanu, kde obsadil druhé místo v časovce a v silničním závodě obsadil desáté místo. Mezi oceněnými byla Eva Kacanu (AK Olomouc), reprezentantka ČR v atletice vozíčkářů, vítězka světových her 2009 v Indii ve vrhu koulí, Vladimír Marčan (SK TPS Olomouc) zvítězil ve sportovní střelbě tělesně postižených sportovců na MČR i v Českém poháru a Michaela Vodáková (SK UP Olomouc), judistka, která zvítězila na MSJ IBSA v kategorii do 52 kilogramů a zvítězila i na mistrovství ČR. Funkcionářská osobnost sportu: Ocenění osobnost sportu převzal dlouholetý fotbalový funkcionář Pavel Černý (1.HFK Olomouc), který ve fotbalovém hnutí pracuje od roku 1965. Tehdy začal funkcionařit ve fotbalovém oddíle Lokomotivy Olomouc jako sekretář, pokladník a vedoucí družstva žen. V roce 1994 přešel po sloučení oddílů do FK Holice 1932, kde pracuje dodnes jak sekretář mládeže a pokladníka. Druhým oceněným se stal Vítězslav Hejtmánek (DHK Zora Olomouc) za dlouholetou práci v házené k jeho osmdesátým narozeninám. Cena Drahoše Válka: Cenu obdržela Vlasta Kopecká (TJ Sokol Velký Týnec). Zakladatelka moderní gymnastiky v tehdejším Severomoravském kraji. V roce 1956 se stala trenérkou oddílu umělecké gymnastiky VŠ pedagogické UP Olomouc. Pod jejím trenérským vedením byly mimo jiné reprezentantky Kafková-Lydlová, Bendová, Frantová, Křenová nebo Popotrandovská. Letos byla paní Kopecká navržena do Síně slávy Českého svazu moderní gymnastiky. Mimořádné ocenění: Při příležitosti slavnostního aktu vyhlášení nejlepších sportovců byl oceněn tenista Jan Hájek. Olomoucký tenisový odchovanec, dnes hráč TK Agrofert Prostějov a člena české Davis cupové reprezentace. V roce 2009 vyhrál dva turnaje a výrazně postoupil ve světovém žebříčku k první stovce. Trvale žije v Olomouci. Druhým oceněním je Ota Panský (SK Skivelo Olomouc). Dlouholetý funkcionář klubu neslyšících, který se aktivně věnuje organizováním sportovních soutěží pro handicapované sportovce se sluchovým postižením. Za svou práci byl oceněn i cenou hejtmana Olomouckého kraje. (res)