Penalta byla, ofsajd také

06.08.2012 / A tým

Ani zápas SK Sigma Olomouc ve 2. kole Gambrinus ligy se neobešel bez z pohledu diváka sporných momentů. Modrá lavina porazila Slovácko 2:0, když druhou branku dala z penalty. Ta byla jasná. Ale kopat jsme měli ještě jednu, která se sice zapískala, ale poté se odvolala. Naopak hosté si stěžovali na gól neuznaný pro ofsajd. Stejně jako před týdnem po zápase v Budějovicích přinášíme i tentokrát rozbor těchto situací. A v tomto případě o ofsajd podle televizního záznamu skutečně šlo. Sigma soupeře jasně přehrávala. Slovácko, stejně jako v prvním kole proti Brnu, nevystřelilo ani jednou na branku a nemělo jedinou vyloženou šanci. Ovšem po zápase cítilo křivdu, trenér Miroslav Soukup nechápal odpískaný ofsajd, po kterém vstřelený gól logicky platit nemohl. Domácí kouč postavení mimo hru hodnotit nemohl. „Nemůžu se vyjádřit k tomu, jestli byl nebo nebyl ofsajd, vždyť jsem od té situace byl vzdálen nějakých šedesát metrů. Stejně tak se nebudu vyjadřovat k neodpískané penaltě za faul na Doležala. Ale v tomto případě jsem viděl, jak si posunul balon do vápna, to bylo zjevné. K rozhodčím se ovšem vyjadřovat nebudu,“ řekl po utkání trenér SK Sigma Roman Pivarník. Trenér hostů Miroslav Soukup měl jasněji. „Škoda, že nám za stavu 0:1 neuznali branku, bylo mi řečeno, že o ofsajd v žádném případě nešlo. Nechci, aby to vypadalo, že brečím, Sigma měla daleko víc šancí, ale tento moment mohl vývoj obrátit,“ řekl Soukup. O penaltě za faul na Doležala dvě minuty před touto situací už ale nemluvil. 56. minuta Martina Doležala cestou do vápna sestřelil stoper Trousil. Ke kontaktu došlo během jednoho skluzu obránce Trousila hned nadvakrát, poprvé kousek před vápnem, podruhé již uvnitř pokutového území. Tato situace je jasná z televizního záznamu i fotografie z utkání. Hlavní rozhodčí Zelinka nejprve správně ukazuje na penaltový puntík, ale o minutu později na doporučení asistenta Ondřeje Pelikána verdikt mění a uděluje Doležalovi žlutou za filmování. 58. minuta Došek zkouší prodloužit míč hlavou směrem k olomoucké brance na své spoluhráče. Asistent rozhodčího Radek Kocián v tomto okamžiku správně čeká, zda se hráč, který byl v okamžiku Doškovy přihrávky v ofsajdové pozici, zapojí aktivně do hry. V okamžiku, kdy se tento hráč zapojil do hry, odmával asistent rozhodčího správně ofsajd. V momentu přihrávky byl slovácký útočník evidentně v ofsajdu, což je zjevné podle televizního záznamu. 76. minuta Stoper Pavel Dreksa ve vápně před vlastním brankářem po souboji upadl na trávník. Útočník Slovácka Došek mu šlápl na nohu. Domácí obránce Pavel Dreksa neudržel nervy na uzdě a protihráče kopl. Rozhodčí viděl jen odplatu a Pavla správně vyloučil. Podle televizního záznamu je patrné, že Došek jen tak náhodou a neúmyslně na nohu protihráče nešlápl …