Psotka: Obrovsky si výhry cením

20.10.2010 / A tým

Zvládli těžkou situaci. Přesně to se dá říct o týmu SK Sigma Olomouc. Modrá lavina nebyla před dohrávkou 12. kola Gambrinus ligy v naprosté pohodě. Za sebou měla dvě porážky a před sebou zápas v Uherském Hradišti, kde se Sigmě tradičně nedařilo. Nic z toho už neplatí. Sigma na Slovácku vyhrála 2:0 a vrátila se zpět na stříbrný stupeň tabulky. „Obrovsky si výhry cením. Výkon Slovácka ve druhé půli byl výborný. Vytvořilo si velký tlak a mělo velké držení míče. Jsme hrozně rádi, že jsme tam vyhráli. Každé vítězství je důležité. Jsme rádi, že jsme se vrátili na druhé místo," hodnotil po zápase trenér Sigmy Zdeněk Psotka. Byl zápas na Slovácku těžký nejen proto, že Hradiště umí být doma silné a že jste předchozí dvě ligová utkání nevyhráli. K tomu jste potřebovali zvítězit, abyste se vrátili zpět na druhém místo v tabulce. Takže tým byl pod tlakem toho, že musí. Určitě i z tohoto důvodu, že ostatní soupeři bodovali, že jsme předchozí dvě utkání nebodovali, že Sigma ještě na Slovácku nikdy nevyhrála, takové tlaky byly. Myslím, že to bylo vidět i na výkonu. Prvních dvacet třicet minut jsme byli velmi dobří, velmi fotbaloví. Výborně jsme napadali, vytvářeli jsme si brankové příležitosti, dali jsme gól. Ale potom, po takovém prvním zaváhání v defenzivě, na nás padla jakoby nervozita a tíha okamžiku. Nebyli jsme až tolik přesní v kombinaci. Ale naopak jsme to vynahradili velmi dobrou defenzivou a dvěma třemi podařenými brejkovými situacemi. To, že domácí po půlhodině opticky srovnali hru, nemohlo být tím, že jste trošku přepálili začátek? Protože od první minuty jste soupeře atakovali v mnoha hráčích už v jeho šestnáctce. Měli jsme skutečně obrovské tempo. A celé utkání mělo díky oběma dobrým přechodovým fázím vysoké tempo. Zejména hráčům, kteří pracovali úplně na hrotu, trošku síly došly. Proto jsme druhý poločas změnili trošku taktiku, hráli jsme více zezadu, snažili jsme se o brejkové situace. Bohužel jsme nebyli tolik úspěšní v držení míče, v práci jeden na jednoho u útočníků. Na to, že jste po půlhodině měli jakoby výpadek z té aktivní hry, možná budou fanoušci nadávat. Ale ono zřejmě nejde hrát takovým způsobem celých devadesát minut. Jde to. Ale musíme mít větší množství držení míče. Chtěli jsme hrát na Slovácku jinak, než hrajeme obvykle. Víme, že Slovácko je tým, který se hodně přizpůsobuje soupeřům. My jsme to tentokrát udělali obráceně, chtěli jsme hrát tak, abychom byli úspěšní a to se podařilo. V zápase byly pasáže, ve kterých Slovácko jakoby tlačilo. Ale defenziva Sigmy mu nic nedovolila. Slovácko mělo v prvním poločase šance, když jsme hráli otevřenou partii a bylo to nahoru dolů. Měli tam dvě možnosti z brejkových situací, jednou nás výborně podržel Petr Drobisz, druhou situaci dobře nedohráli. Druhý poločas, jak už jsem říkal, jsme hráli více ze zataženého bloku. Přestože Slovácko mělo větší držení míče, tak žádnou extrémní šanci nemělo. A bylo to právě dobrou hrou obrany. Záložník Tomáš Hořava dal branku, po jeho průniku padl i druhý gól zápasu. Přenesl si pohodu z jedenadvacítky? Výkonnost Tomáše se, už když začal pravidelně nastupovat, pořád zvedá, jde nahoru. Určitě tam měl rezervy, ještě před reprezentační přestávkou v Teplicích hrál dobře, až tolik nezakončoval. Teď dal z první střely gól, což je pozitivní, určitě mu to pomohlo. Ale nebyl to jen on, ve středu pole má stoupající tendenci výkonnosti i Rossi. Po dvanáctém kole máte sedm inkasovaných branek. Z toho byly dvě z penalt za pofiderní ruky a jedna vlastní. To je velmi dobrá bilance. Jsme rádi, že to funguje. Myslím si, že se nám letos daří hrát obranu hodně vysoko, hrát dobře presink, tolik nedochází k situacím před naší brankou. Určitě nám v úvodu sezony pomohl Radim Kučera, který tam přinesl zkušenost a klid. Jistě je pozitivní, že mnoho branek neinkasujeme. Po reprezentační přestávce se Sigmě povedl restart do ligy, vyhráli jste, vrátili se zpět na druhé místo, tým se pro závěr podzimu uklidní. Máme před sebou ještě čtyři utkání, jsme na stejné pozici, jako jsme byli, jsme na druhém místě. Víme, že čelo tabulky bude hrát nyní hodně mezi sebou, že mohou body poztrácet. Určitě je důležité to, že se nám podařilo zvládnout ty tlaky, které na nás byly. Mužstvo se může znovu nastartovat do zápasů, které nás budou čekat. A budou hodně těžké, budeme v nich papíroví favorité. Právě v těchto zápasech musíme být koncentrovanější, důraznější a technicky zdatnější, abychom obrany soupeře překonali.