Schulmeister: modlíme se

14.10.2008 / Ostatní

Vojtěch Schulmeister přestoupil v polovině měsíce srpna do nizozemského Heracles Almelo. Za A tým si v nejvyšší soutěži připsal první minuty a také premiérový gól. Na něj mu přihrával spoluhráč Lukáš Bajer, také bývalý hráč Sigmy. O víkendu využil reprezentační přestávky a přijel se podívat na utkání Sigmy. Při domácím utkání třetiligové juniorky se rozpovídal o svých dojmech po dvou měsících svého premiérového zahraničního angažmá. Pět utkání, devět bodů, šesté místo. To je dosavadní bilance nového zaměstnavatele odchovance Sigmy. Jaké převažují dojmy po prvních týdnech v Nizozemí? Určitě pozitivní! Jak vás přijala šatna? V šatně je úplně jiná atmosféra než tady. Třeba před utkáním nikdo nemluví. Každý se soustředí na utkání, na svůj výkon. Takže žádné hecování, povzbuzování se? Ne. Mluví v podstatě jen trenér, udílí pokyny. Je to kliďas. Ani když se týmu nedaří a třeba se v poločase prohrává, tak nezvyšuje hlas. Naopak tým ještě povzbudí. Myslím si, že nám to pomáhá, protože dokážeme ve druhém poločase srovnat výsledek či jej otočit v náš prospěch. A jak vás tedy přijali spoluhráči? Lidi jsou tady strašně příjemní. Chovají se k nám, cizincům, skvěle. I když na hřišti je na některých vidět, že jim jdeme po fleku. Když třeba udělají chybu, tak cítím, že se ji snaží hodit na nás, cizince, kteří ještě nerozumí. I v tréninku. Jaká je atmosféra na stadionu? Super. Po celé utkání. Hráváme většinou v sobotu ve 20:45 (trénují na Ligu mistrů, dodává se smíchem bratr Jan, pozn.) a když se hraje večer, je hned s plným stadionem jiná atmosféra. Na zápasy na hřiště soupeře jezdíme až v den utkání. Kapacita domácího stadionu je kolem osm a půl tisíc diváků a ta je na každé utkání využita. Po skončení utkání stojí fanoušci u východu a čekají na nás, gratulují. Pod tribunou mají i svůj bar, kam chodí. Trenér vždy určí, kdo jde na tiskovku a kdo jde mezi fanoušky. Takže předpokládám, že po posledním utkání, kdy jsi vstřelil gól, sis šel mezi fans popovídat plynulou nizozemštinou ty...? Ja, goed (smích). Hned druhý den po příjezdu mě fanoušci zastavili na ulici a já rozuměl jen to jejich goed, goed (smích). Jak moc je režim týmu odlišný od toho českého? Tak třeba oběd. Všichni musí být o půl jedné na obědě. Většinou v neděli oběd není. Jinak každý den. Oběd začíná přesně o půl jedné. Všichni musí být u stolu, bedankt, to znamená děkuji, pomodlíme se a teprve poté se obědvá. Po jídle, až dojí poslední člen týmu, se opět poděkuje a teprve potom se může odejít. Nikdo si nedovolí odejít dřív. Vedle šatny trenéra je sál, kde se stravujeme. Většinou je ale jídlo studené, formou rautového švédského stolu. Před utkáním bývá jídlo teplé. Ale žádné vyvařování jak u nás. Knedlíky pochopitelně neznají! Jak vypadá příprava na trénink? Ráno je sraz v 9:30. Všichni v sále, kde se stravujeme. Přijde trenér, oznámí, co se bude na tréninku dít a potom máme ještě čtyřicet pět minut čas na kávu a přípravu k tréninku. Ubytování? Mají vybudovaný bytový komplex, kde bydlíme s Bajou (Lukáš Bajer, pozn.). Jsou tam vlastně všichni noví hráči. Chodíte po utkání na společné večeře? Ne. Vůbec. Jak jsem řekl, dva hráči jsou určeni pro fanoušky. Jinak každý má svůj program. Třeba zůstanou spoluhráči déle v šatně a dají si tam malé pivo. Hraje se pozdě a druhý den máme společnou snídani. Po snídani chvíli odpočinek a jde se na trénink. Co vás čeká v nejbližší fotbalové době? Čeká nás teď zápas venku v Twente 18. 10. Potom dvě utkání doma, Den Haag a Ajax. Tak uvidíme… Sledujete s Lukášem Bajerem dění v Sigmě? Sledujeme, samozřejmě. Jen ještě nemáme na bytě zapojený internet, tak je to zatím složitější.