Sigma dostala lekci z produktivity

13.05.2006 / A tým

Ve 30. kole I. Gambrinus ligy putovala olomoucká Sigma do Ostravy. Z mnoha svých šancí proměnila jen jednu, nastřelila dvakrát brankovou konstrukci a nevyužila pokutový kop. Protože Baník penaltu i své šance proměnil, odvezla si Sigma vysokou porážku 4 – 1. Od první minuty bylo patrné, že se bude hrát v duchu přátelského utkání. Trenér Uličný se s hráči přátelsky rozloučil již před utkáním a mohl se tak pohodlně usadit na stoličku u střídačky, z níž vstal až v poslední minutě utkání, aby si oblékl sako. Utkání přineslo mnoho brankových příležitostí. Festival šancí zahájili domácí hned v první minutě. Varadi se pokoušel dostat do zakončení, ale Horáček byl připraven a centrovaný míč uklidil na první roh. Ten Sigma bez problémů ubránila a do protiútoku vyslal Babnič svého krajana Onofreje. Ten přesným centrem našel Randu, ale jeho hlavičku na vzdálenější tyč Raška efektně i efektivně kryl. Ve třetí minutě utkání se již skóre měnilo. Horáček šel do skluzu ještě před pokutovým územím, čistě zasáhl míč, ale ostravský Rajtoral přesto upadl. Rozhodčí Královec váhal a tak pohledem požádal o radu svého asistenta Zlámala. Ten váhal také, ale po chvíli přece jen poradil svému kolegovi písknout penaltu. Horáček navíc za své přísahání neviny uviděl žlutou kartu. Sigma se nevzdala. V 6. minutě zahrával po faulu na Rýdela Laco Onofrej standardní situaci, kterou poslal Pavel Šultes hlavou pouze do břevna ostravské branky. Domácí hrozili po stranách zejména po své levé straně. Trenér Uličný tak vyslal signál k výměně Horáčka s Hubníkem. Ve 13. minutě se ocitl tváří v tvář Raškovi Onofrej, když Vyskočilův centr proletěl celým pokutovým územím. Byl tak překvapen, že jeho opožděná střela byla zblokována. Sigma využívala ke kombinaci střed hrací plochy a snažila se o střelbu ze střední vzdálenosti. Ta byla bohužel nepřesná a nedůrazná. Domácí naopak spoléhali na útočníky, Střihavku s Varadim. Převahu však měla Sigma. Ve 27. minutě vrátil před branku Baníku přetažený centr Horáček, našel hlavou Šultese, ten však nezareagoval na míč ideálně a zakončil v dobré příležitosti nepřesně. Ve 34. minutě střílel z úhlu domácí Čoupek, mířil však vedle branky Lovásika. O minutu později jej napodobil o něco lépe na druhé straně Babnič. Jeho střelu k tyči s námahou vytlačil na čtvrtý rohový kop Sigmy Raška. Ve 39. minutě se však radovali domácí. Standardní situaci Hoffmanna poslal hlavou do sítě Varadi, odrazem od tyče. Sigma se ani po druhé brance nevzdala. Hned o minutu později předvedli hráči Sigmy pěknou akci, na jejímž konci stál po centru Randy domácí Klimpl, který zahrál v pokutovém území rukou a kopala se penalta. Pro Sigmu klíčový okamžik nezvládl její kapitán Michal Kovář, který minul branku. Rozhodčí Královec však viděl zásah domácího brankáře Rašky a dal tak Sigmě šanci aspoň v podobě rohu. Ten skončil zblokovanou střelou Kováře. Tento okamžik se na hostujícím týmu již podepsal. Hráči Sigmy znervózněli, naopak domácí získali na jistotě. Ve 42. minutě ztrátu Vyskočila ještě Střihavka nepotrestal, vychytal ho Lovásik. O dvě minuty později však bylo rozhodnuto. Střihavka přesnou střelou k tyči uklidnil domácí příznivce. V nastaveném čase prvního poločasu zahrávala Sigma svůj pátý roh, ale snížení se nedočkala. Do šaten tak odcházela za nepříznivého stavu 3 – 0, navíc bez svého trenéra Uličného, který zůstal na střídačce!? Do druhého poločasu nastoupila Sigma se dvěma změnami. Horáček a Vyskočil zůstali v šatně, na hřiště putoval Kaščák s Janem Schulmeisterem. V 53. minutě poslal přesný centr do vápna Onofrej, Pavel Šultes však nasměroval svou střelu jen do domácího brankáře, který míč reflexně vyrazil do dobíhajícího Klimpla. Od něj míč putoval za záda Rašky, ten však stačil zakročit. Další šance přišla o deset minut později. Schulmeister se uvolnil a svým centrem hledal Šultese, který po zpracování napálil míč těsně nad domácí branku. O minutu později zahrozili podobně domácí, Rajtoval však střílel vysoko nad. Šancí ubývalo a obě mužstva přešla do udržovacího tempa. Zatímco domácí na něj měli nárok, hosté nikoliv. V 71. minutě „vyběhl“ na hřiště kulhající Melinho. Hráč, který Sigmě chyběl celou jarní část sezóny, není stále v pořádku. O dvě minuty později zvýšil domácím náskok hlavou Tomašák. Staněk proletěl kolem Kováře a lehký centr posadil přesně na hlavu šťastného střelce, který nemohl netrefit odkrytou bránu nešťastného Lovásika. V 79. minutě se utkal ve sprinterském souboji Kovář s Bystroněm, který poté ještě prověřil Lovásika tvrdou střelou. Ihned z protiútoku zaznamenal čestný úspěch Sigmy Filip Rýdel, který na dvakrát překonal domácího brankáře a stanovil tak skóre na konečných 4 – 1. V závěru se totiž neujala další šance Šultese, který po centru Schulmeistera trefil hlavou pouze tyč Raškovi branky. Z avizovaných dvou minut nastavení se odehrálo pouhých 30 vteřin a tak se již nic významného nestalo. Na tiskovku přišel paradoxně dobře naladěný jen trenér poražených, Petr Uličný. Domácí kouč Pavel Hapal sice vyhrál, ale nemá jistotu svého dalšího angažmá. „Přátelské utkání v němž byl Baník efektivnější,“ začal hodnocení trenér Sigmy.“Chtěl jsem kluky motivovat, nějakým příspěvkem na večeři. Nebylo mi jedno, jestli skončím šestý, sedmý či devátý. Bohužel jsme neproměnili šance. Já se s hráči s Karlem Trnečkou rozloučil již před utkáním. Dali mi dres a víno,“ pokračoval Uličný. Na otázku, proč nešel v přestávce utkání s hráči do šatny, odpověděl: „Už to bylo bez emocí. Rozloučili jsme se s hráči před utkáním, objali jsme se jako synové! Jen jsem řekl, že vystřídáme dva hráče a ať si o tom popovídají v šatně sami. Ať z toho utkání není úplný paskvil.“ Poté ještě položil otázku novinářům on sám: „A kolikátí jsme vůbec skončili?“ „Devátí,“ zněla odpověď. „Pátí,“ optal se novu. „Devátí,“ ujistilo ho novináři. Odpověď? „Sakra!“ To trenér Baníku odpovídal s vážnou tváří. „Mám jednodušší situaci. Pro nás sezóna ještě neskončila, čeká nás domácí pohár příští týden. Dnes nám pomohl rychlý gól. Olomouc si zaslouží úctu, protože měla šance. Porážka je pro ni krutá,“ zhodnotil utkání Pavel Hapal. Podrobné informace včetně statistik najdete na homepage v sekci Termínová listina.