Sigma drtivě rozstřílela Aberdeen

31.07.2009 / A tým

Aktualizováno o fotografie Sigma Olomouc fantasticky vstoupila do třetího předkola Evropské ligy. V prvním zápase na půdě skotského Aberdeenu dokázala vstřelit pět branek a při jedné inkasované si vybojovala výbornou pozici do odvety. Trenér Psotka se musel obejít bez kapitána Marka Kaščáka, jenž si stále léčí šrámy z utkání v Reykjavíku. Ani na lavičce nebyl útočník Pavel Šultes, jenž si přivodil zranění ve víkendovém zápasu na Strahově proti FC Bohemians. Dobrou zprávou je naopak uzdravení Michala Ordoše, kterého měl trenér Psotka připraveného na lavičce náhradníků. Ačkoliv duel se Sigmou byl pro Aberdeen prvním soutěžním kláním v této sezoně, působili jeho hráči sehranným dojmem. Utkání začala obě mužstva aktivní hrou, obě mužstva chtěla vstřelit branku. Již ve třetí minutě Rossi prověřil z přímého kopu pozornost brankáře Landfielda, o metr však minul levou šibenici jeho branky. Aktivní hra a atakování soupeřových hráčů přineslo ovoce již v sedmnácté minutě. Michal Hubník vybojoval rohový kop, po jehož zahrání sám ve skrumáži dostal míč za záda brankáře domácích. Vzápětí mohlo přijít vyrovnání. Sone Aluko, jeden z nejnebezpečnějších hráčů soupeře, odcentroval od pravé postranní čáry na Fostera, jenž hlavou minul jen těsně Drobiszovu branku. Vyrovnání však přeci jen přišlo. Ve třiadvacáté minutě Sigma faulovala a Aberdeen měl výhodu standardní sitauce. Míč si postavil Charlie Mulgrew a svou levou nohou obstřelil zeď i brankáře Drobisze. Nabuzený Aberdeen cítil šanci na vstřelení vedoucí branky. Blíže k tomu však měla Sigma. V sedmatřicáté minutě našel Otepka rozběhnutého Hořavu, jemuž však balon sklouzl na vnější nárt. V druhé půli se Sigma musela převážně bránit. Ve dvapadesáté minutě vybojoval Aberdeen další standardní situaci z nebezpečné vzdálenosti. Míč si osmnáct metrů od branky postavil Mulgrew, jehož zakroucený míč tentokráte se štěstím vyškrábl Drobisz. V devětapadesáté minutě se dostala do šance i Sigma, střela Petra však nenašla branku domácích. V pětašedesáté minutě šla Sigma opět do vedení. Stejně jako Aberdeen se prosadila ze standardní situace, kterou zapískal švýcarský rozhodčí za hraní rukou. Míč si na hranici vápna postavil Lukáš Bajer a nechytatelnou střelou poslal Sigmu do vedení. Překvapený Pittodrie Stadium zažil druhou studenou sprchu za dalších pět minut. Po rychlém protiútoku se dostal míč k Jakubu Petrovi, jenž překonal vyběhnuvšího brankáře Langfielda. Aberdeen, zaskočený dvěma inkasovanými brankami, přestal hrát. Sigma držela míč a dobývala obranu Skotů. V sedmasedmdesáté minutě, po rohovém kopu Bajera, napřáhl z uctivé vzdálenosti Janotka. Přízemní střela o několik metrů minula pravou tyč brankáře Langfielda. Sigma svůj brankostroj nehodlala zastavit. Sedm minut před koncem přidala čtvtou branku. Michal Ordoš na pravé straně pokutového území obešel dva laxní obránce a přízemní střelou rozvlnil počtvrté síť. Vzápětí mohla přijít pátá branka. Ke standradní situaci z dvaceti metrů se postavil opět Bajer, jeho střela však tentokráte skončila na horní tyči, dobýhajícímu Petrovi odmávali sudí postavení mimo hru. I pátá branka nakonec přišla. Tomáš Hořava na hranici pokutového území udělal kličku bránícímu soupeři a levou nohou poslal míč do sítě. Poloprázdné ochozy tak viděly drtivé vítězství Sigmy Olomouc, která si vybojovala skvělou pizici do odvety. FC Aberdeen – SK Sigma Olomouc 1:5 (1:1) Branky: 23. Mulgrew - 17. Hubník, 65. Bajer, 69. Petr, 83. Ordoš, 90. Hořava Rozhodčí: Laparriere – Hudbert, Lanz (Švýcarsko) ŽK: Foster - Heidenreich, Janotka ČK: Sestavy: SK Sigma : Drobisz – Onofrej, Škerle, Dreksa, Rossi – Bajer, Otepka (58. Kaščák) – Hubník (85. Heidenreich), Hořava, Janotka - Petr (75. Ordoš) FC Aberdeen: Langfield – Foster, Considine, Duff, Young – Mulgrew, McDonald, Kerr – Mackie (59. Maguire), Miller, Aluko