Sigma má bod ze Sparty, Vaniak byl famózní

08.03.2004 / A tým

Fotbalisté SK Sigma Olomouc na jaře ještě nedostali branku. Naposledy v sobotu v Praze na Letné uhráli se Spartou ve 20. kole Gambrinus ligy bezbrankovou remízu. Velkou zásluhu na tom měl brankář Martin Vaniak, který byl mezi hanáckými tyčemi nepřekonatelný. Po famózním výkonu si připsal už 95. čisté konto v kariéře. Sparta Praha - SK Sigma Olomouc 0:0 Z týmu Sigmy před utkáním zmizel záložník Aleš Urbánek, který na rychlo přestoupil do Spartaku Moskva. Trenér Petr Uličný místo něj poslal do hry Tomáš Glose. Nastoupit nemohl ani obránce Tomáš Randa (svalové zranění), takže Roman Hubník hrál na pravé obraně, před ním v záloze operoval od první minuty Martin Vyskočil. Hned ve 2. minutě Labant jen sledoval, jak Vyskočil uniká po jeho straně a přihrává pod sebe Reiterovi, který z dobré pozice mířil nad. Po minutě nacentroval zleva Glos a Vyskočilův volej na zadní tyčce srazil na roh Labant. V 8. minutě potom po přímém kopu hlavičkoval nad Roman Hubník. Až pak se Sparta trošku probrala Ale větší nebezpečí pro obranu Sigmy akce domácích neznamenaly. Ve 21. minutě poslal Zbožínek kolmičku pro Babniče, gólman domácích Blažek musel ven z vápna a stihl míč odkopnout včas. Na druhé straně Vaniak vyrážel jedovaté rána Poborského a Štajnera. V závěru poločasu vyrazila Sigma vpřed, její přečíslení zastavil faulem Johana, ale sudí Jára se ani neodvážil zapískat... Druhý poločas zahájila domácí smršť rohových kopů, ale s těmi si defenziva Sigmy dokázala poradit. Pak Roman Hubník dvakrát zastavil čisté šance, nejprve Juna a pak Štajnera. V 57. minutě Kováč přifilmoval pád před vápnem, rozhodčí Jára mu na to skočil a domácí kopali trestňák. Že spravedlnost existuje ukázal Poborský, který zamířil jen do břevna. Minutu poté našel Michalík Juna a Vaniakovi pomohla pravá tyčka. V 62. minutě se Sigma pokusila první nebezpečný výpad ve druhém poločase, ale Babniče pro jistotu zastavil pomezní Tulinger vymyšlením ofsajdu. Po sedmi minutách vytáhl další super zákrok z rejstříku Roman Hubník, když čistě zastavil pronikajícího Štajnera. Sparťanský tlak se projevoval pouze narůstajícím počtem rohových kopů, a ty nemohly hostující tým překvapit. V 78. minutě obešel v šestnáctce lehce Vyskočil Johanu, ale svou akci zakončil nepřesnou střelou. Do konce zápasu už moc času nezbývalo a bod pro Hanáky se zdál být hodně blízko. Ale domácí ještě dvakrát zahrozili. V 82. minutě bombu Štajnera Vaniak robinzonádou vyrazil, v nastaveném čase pak reflexivně zneškodnil dorážku V. Gluščeviče zblízka. Rozhodčí: Jára - Tulinger, Talpa. ŽK: Johana, Hübschman - Reiter. Diváci: 4011. Sparta: Blažek - Pergl, Hübschman, Johana, Labant (37. Zelenka) - Poborský, Voříšek (51. V. Gluščevič), Kováč, Michalík - Jun (79. Baranek), Štajner. Trenér Jiří Kotrba. Sigma: Vaniak - R. Hubník (87. Krajčovič), Hudec, Kučera, Caha - Vyskočil, Zbožínek, Špiláček, Glos - Babnič (90. M. Hubník), Reiter (63. Ševela). Trenér Petr Uličný.