Sigma podruhé za sebou prohrála doma, přezimuje až na sedmém místě

11.12.2005 / A tým

Olomoučtí fotbalisté vypadli v závěru podzimu z pozic, z nichž se jde do pohárové Evropy. Dnešní prohra s Jabloncem 0:2 byla druhá za sebou v domácím prostředí a klub po ní klesl do středu tabulky, až na sedmé místo. Po předposledních Blšanech má zároveň tým Petra Uličného druhou nejhorší obranu v lize. SK Sigma Olomouc - FK Jablonec 97 0:2 (0:0) Hosté dobře bránili, jejich útočníci čekali na míče za obránce. Několikrát se to hostům podařilo, avšak domácí brankář Lovásik vždy vyběhl a odkopl míč do bezpečí. Jablonec nebyl pasivní a také první přímou střelu na branku vyslal jeho hráče Jindřišek. V první příležitosti domácích se ocitl Michal Hubník, ale v pádu hlavou nedosáhl na Špiláčkův centr. Ve 31. minutě si Roman Hubník neuhlídal levou stranu, střelu nabíhajícího Michálka však brankář Lovásik vytlačil na roh. Kromě rohových kopů, jejíž poměr byl v prvním poločase 2:2 se míč do území před oběma brankáři prakticky nedostal. Hosté důrazně a důsledně bránili, hráči Olomouce si přes veškerou snahu žádnou brankovou šanci nevytvořili. Vše podstatné se tak odehrálo až po přestávce. Do druhého poločasu vystřídal dobře hrajícího Rýdela Babnič ve snaze podpořit hru dopředu. Domácí se sice tlačili před brankáře Špita, ale po pěti minutách vyrobili v obraně obrovskou chybu. Míč se po Lovásikově odkopu dostal k jabloneckým hráčům, gól však z toho naštěstí nebyl. Hosté se přesto zanedlouho radovali. V 56. minutě zůstal po standardce domácích v obraně osamocený Špiláček s hostujícím útočníkem Šenkeříkem. Ten využil zaváhání domácího hráče, který na vysoký míč nedosáhl a podél vybíhajícího Lovásika dostal své mužstvo do vedení. Pak ještě Pončákovu hlavičku k tyči po rohovém kopu chytil efektně Lovásik. Z protiútoku šel sám na branku Jablonce Onofrej. Špit vyběhl před šestnáctku, domácího hráče srazil, ale dostal jen žlutou kartu. Melinhovu střelu z trestného kopu pak chytil. Domácí snaha vyrovnat vyznívala po dlouhé minuty zcela naprázdno. Neujala se ani Babničova střela z trestného kopu, míč prošel těsně kolem tyče. Naopak velkým nebezpečím pro domácí byli Šenkeřík s Michálkem, kteří mohli vedení hostů několikrát pojistit druhým gólem. Stalo se tak až dvě minuty před koncem, kdy hosté dokonale vyšachovali domácí obranu a po Smíškově přihrávce zcela volný Michálek druhým gólem definitivně rozhodl. Olomoucký kouč Petr Uličný řekl, že soupeř byl po všech stránkách lepší. "Skončilo to porážkou jako loni, kdy nás Jablonec v jednom z posledních utkání roku po dobrém výkonu rovněž porazil. V současné době potřebujeme už nutně přestávku," přál si Uličný po třetí prohře za sebou. "Jsem velmi smutný a zklamaný, jak jsme si dobře rozehranou soutěž pokazili před závěrem roku. Musíme se pořádně připravit na jaro," tušil Uličný, že se evropské poháry jeho týmu povážlivě vzdálily. Svou budoucnost rozebírat nechtěl. "Co se týče mé osoby jako trenéra, mám smlouvu do 30. června 2006 a chci ještě půl roku pokračovat," uzavřel. Jablonecký trenér Petr Rada měl radost, že týden po prohře v Blšanech jeho tým venku zabral. "Já po tom hráčům řekl jediné: 'Jedeme do Olomouce vyhrát'. Zvítězili jsme ne náhodou, byli jsme lepší a vyhráli zaslouženě," prohlásil Rada hrdě. Podle něj však mohli jeho svěřenci rozhodnout utkání už dříve. "Soupeř nás ve druhém poločase tlačil, obrana však hrála výborně a do šance hráče Sigmy nepustila. Mrzí mě dnes jen to, že jsme některé akce za stavu 1:0 nedotáhli do konce a nevstřelili druhý gól dříve," vyložil. Branky: 56. Šenkeřík, 88. Michálek. Rozhodčí: Matějek - Wilczek, Filgas. ŽK: M. Hubník - Špit. Diváci: 3742. SK Sigma: Lovásik - Randa, Kovář, Horáček (68. Pečnik), R. Hubník - Špiláček, Melinho, Rýdel (46. Babnič), Onofrej - M. Hubník, Gaúcho (55. Vyskočil). Trenér Petr Uličný. Jablonec: Špit - Pončák, Drobný, Hrotek, Nesvadba - Michálek, Kordula, Jindřišek, Weber (90+3. Kiša) - Šenkeřík (81. Grubhoffer), Smíšek (90. Vrabec). Trenér Petr Rada.