Sigma porazila Senici 2:1

20.01.2010 / A tým

Sigmu dnes od 16.00 hodin čekalo v Brněnských Ivanovicích čtvrtfinále Tipsport ligy proti aktuálně pátému celku Corgoň ligy FK Senica, který postoupil z druhého místa skupiny, jenž se hrála v bratislavském Prievoze. Tento tým vede třiapadesátiletý Ladislav Hudec, který má na soupisce také bývalého gólmana Sigmy Pavola Kamesche. Českou kolonii v tomto celku tvoří Tomáš Čáp, Jiří Homola, Radek Sláma, Tomáš Vrťo a Petr Faldyna. Zimní posilou je Francouz Youssouf Kante, který by se měl stát tvůrcem hry Senice, vysoký australský hrot Ryan Gazet du Chattelier a bývalý reprezentant Bosny a Hercegoviny Samir Merzič. Ten podepsal v Senici smlouvu v úterý a dnes nastoupil v jejím dresu poprvé. Na zkoušce jsou Tomas Radzinevičius a Marc-Antoine Gbarssin z Royalu Antverpy. I když je Tipsport liga brána jako příprava na jarní část Gambrinus ligy, šlo v dnešním utkání s FK Senica o víc. Kromě postupu do semifinále také o zajímavé finanční prémie. Postupem mezi nejlepší čtyři si klub zajistí 50 tisíc korun. Za bronz se bere dvojnásobek, druhý tým v pořadí obdrží 150 tisíc a vítěz Tipsport ligy 2010 se může těšit na 300 tisíc korun. V prvním dnešním zápase porazila Žilina Trenčín vysoko 7:1. Trenér do základní sestavy zařadil vedle zkušeného stopera Aleše Škerleho člena mladšího dorostu Tomáše Kalase. "Musí na sobě pracovat, srovnat si to v hlavě, ale určitě je to příslib do budoucna. Utkání zvládl," hodnotil po zápase výkon šestnáctiletého obránce trenér Psotka. První střelu zápasu zaznamenal v osmé minutě Gbarssin, mířil ale vysoko nad branku Tomáše Lovásika. Z následujícího protiútoku Hořava vyslal Ordoše, před kterým včas vyběhl gólman Fišan. V jedenadvacáté minutě přišla první branka zápasu, když si nešťastně centr z levé strany srazil do vlastní branky stoper Aleš Škerle. V pětadvacáté minutě Hořava přihrál do velké šance Šultesovi, jeho střela šla však těsně nad. O minutu později sprintoval do ryclého brejku Jakub Petr, zastavil ho ale praporek pomezního sudího. Ve čtyřiatřicáté minutě zatáhl míč po pravé straně hřiště Pavel Šultes, přihrál nabíhajícímu Ordošovi, Fišan konečky prstů udržel Senici ve vedení. O tři minuty později se postavil k přímému kopu z dvaadvaceti metrů Šultes, jeho pokus mířil do šibenice, avšak Fišan se prezentoval dalším skvělým brankářským zákrokem. Poslední příležitost měl v první půli Jakub Petr. Po kombinaci Nuce a Šultese ale netrefil senickou branku. V úvodu druhého poločasu měla Sigma sérii rohových kopů, branku Senice však neohrozila. První šanci měl Hořava, jenž se proháčkoval do vápna, brankář Fišan jeho pokus kryl. Poradil si i o několik minut později se střelou Ordoše. Ve čtyřiapadesáté minutě se na levé straně uvolnil Hořava a když už brankář čekal centr, zavěsil zkušeně k bližší tyči. Tomáš Hořava mohl Sigmu poslat vzápětí do vedení, když z osmnácti metrů zakončoval akci Machalického, Fišan byl však opět připraven. Senica se ve druhém poločase dostávala na polovinu Sigmy velice zřídka. Hanáci neustále tlačili a herní převahu přetavili ve vedoucí branku. V osmasedmdesáté minutě kopal rohový kop čerstvý Štěpán, Jakub Petr na míč nedoskočil a jen ho lehce tečoval na zadní tyč, kde číhal Ordoš. Olomoucký střelec se nemýlil a vstřelil vítěznou branku utkání. Sigma byla do konce zápasu aktivnějším mužstvem, větší příležitost ke skórování již ale nepřišla. "Utkání bylo hodně dobré, jsme rádi, že jsme vyhráli a dostali se do Prahy," tvrdil bezprostředně po utkání Zdeněk Psokta. "Soupeř dobře bránil, měli jsme v prvním poločase dvě tři šance, které byly gólové, ale nepodařilo se nám je proměnit. Ve druhém poločase jsme měli více prostoru a paradoxně i více sil, i když soupeř víc střídal," zhodnotil přípravný duel kouč Psotka. SK Sigma Olomouc - FK Senica 2:1 (0:1) Branky: 54. Hořava, 78. Ordoš - 21. Škerle (vl.) Sestavy: Lovásik - Nuc, Kalas, Škerle, Machalický - Hořava, Kaščák - Petr (87. Kazár), Ordoš, Vašíček, Šultes (77. Štěpán) Náhradníci: Dreksa, Kazár, Štěpán, Navrátil, Šustr (B) Senica Fišan - Merzić, Homola (46.Pavlovič), Gajdošík, Čáp - Belák (60. Juhász), Gbarssin (60. Bajan), Kante (77. Kitta) - Hyeung (53. Števko), Radzinevičius (71. Laurinc), Podaný. Trenér Ladislav Hudec