Sigma přejela Celtu Vigo behěm dvaceti minut

28.09.2001 / A tým

Sigma přejela Celtu Vigo behěm dvaceti minut Famózní kousek se povedl fotbalistům SK Sigma Olomouc v odvetě prvního kola Poháru UEFA. První poločas se španělskou Celtou Vigo sice prohrávali nula dva, ale potom nasadili k mohutné ofenzívě, kterou tým z Galície neustál. Během osmnácti minut jsme čtyřmi brankami dokázali otočit výsledek a nakonec dokázali získat do českého pohárového koeficientu body za vítězství. Do druhého kola postoupili Španělé, první zápas doma vyhráli čtyři nula. Ale vítězství nad špičkovým celkem španělského i evropského fotbalu patří mezi největší klubové úspěchy. SK Sigma Olomouc - Celta Vigo 4:3 (0:2) V odvetě chtěla Sigma uhrát dobrý výsledek a po prvním jasně prohraném zápase se s pohárem rozloučit se ctí. To málem vzalo za své v prvním poločase. Už ve 2. minutě si zašlápl balon před vlastním vápnem Čep, Jesuli přihrál volnému McCarthymu, který trefil přesně k pravé tyčce. Sigma se postupně se rychlého inkasování otřepávala a začala se tlačit před branku hostí. Ve 12. minutě trefil Vlček jen dvojici obránců, po minutě pálil Látal vedle. V téhle fázi zápasu se Vigo dopředu nedostávalo. V 18. minutě byl sám před bránou Kobylík, za minutu po něm Vlček, ale oba v hodně slibných pozicích trefili jenom gólmana. Ve23. čechral do vápna zprava Vlček a brankář Pinto míč sebral v poslední chvíli Hapalovi. Po dvou minutách brankář Vaniak zachránil Sigmu, když vykopl tečovanou střelu Jesuliho, V 29. minutě fauloval pronikajícího Hapala Doriva, Hapal musel za tři minuty s roztrženým kolenem střídat. Místo něj šel na trávník Mucha, který se ve druhém poločase stal jednou z hlavních postav domácího týmu. Po půlhodině hry se znovu ozvali hosté. Boban rozehrál rohový kopa, Caceras se zpracoval míč a zasunul ho k pravé tyčce. Ve 42. minutě zakončil svůj slalom střelou vedle hostující Edú. V závěru poločasu mohla Sigma snížit. Po rozehraném trestňáku nakopl balon za obranu Látal, Vlček se ocitl sám před bránou, ale trefil jenom vybíhajícího gólmana Celty. Druhý poločas začala Sigma ohromným náporem. Ze druhé časti hry uplynulo dvacet šest sekund a domácí vstřelil kontaktní branku. To se na malém vápně prosadil Patrik Siegl. Sigmy bylo najednou plné hřiště, mohutně aplaudující diváci viděli svou modrou lavinu, na niž chodili loni na podzim. V 51. minutě po rohu Kobylík s osmnácti metrů přestřelil, v 54. obrana v poslední chvíli hasila po Vlčkově centru před Urbánkem. V 56. minutě vystřelil z hranice vápna Vlček, brankář Pinto musel zasahovat. Míč sklouzl na tyč a Sigma kopala roh. Ten obrana celty odvrátila, ale vzápětí balon zatočil do vápna Urbánek a Kotrys hlavou vyrovnal. To už Celta nevěděla, co je za den. Domácí šokovaným hostům nepůjčovali míč, vedoucí tým španělské ligy Sigma jasně přehrávala. V 59. minutě rychlý protiútok domácího celku zakončil Vlček přesným centrem, Mucha efektně přehodil vybíhajícího brankáře a Sigma vedla tři dva. Celta nebal schopna přejít souvislou akcí půlící čáru, Sigma předváděla fotbal, který jí v minulé sezóně vynesl na třetí místo tabulky. V 62. minutě se za dvou rohů Hanáků ještě nic neurodilo, ale o dvě minuty později už byl na svět další gól. Po rozehraném rohu vysunul Látal Kobylíka, ten zprava nacentroval do ohně a Mucha poslal hlavou míč do sítě Celty počtvrté. Za čtyři minuty si Mucha narazil cestou k vápnu míč s Vlčkem, ale vystřelil nad. V 86. minutě poslala Mucha kolmou přihrávkou vpřed Urbánka, jeho bombu z úhlu brankář Pinto se štěstím vyrazil na roh. Hosté v normálním hracím čase druhé půle branku Sigmy neohrozili. Dostali se k tomu až v nastavení. Minut a půl po čase vypálil Doriva, Vaniak míč vyrazil a Špiláček uklidil do bezpečí. Potom, přesně třicet tři sekund před koncem avizovaného čtyřminutového prodloužení, přehodil Vaniaka po dlouhém nákopu Coira. Celta tedy upravila výsledek na 4:3, ale to nic nemění na dojmu ze skvělého výkonu Sigmy. Branky: 59. a 64. Mucha, 46. Siegl, 56. Kotrys - 2. McCarthy, 32. Caceres, 90. Coira. Rozhodčí: De Santis - Mitro, Longo. ŽK: Látal, Siegl - Caceres.Diváků: 6 799. Sigma: Vaniak - Rozehnal, Látal, Čep (46. Kotrys) - Urbánek, Špiláček, Kováč, Siegl, Kobylík - Vlček, Hapal (32. Mucha). Trenér Leoš Kalvoda. Vigo: Pinto - Coira, Sergio, Caceres, Yago (68. Berizzo) - Vagner (84. Giovanella), Doriva, Boban, Edú - Jesuli (68. Velasco), McCarthy. Trenér Víctor Fernández. www.sigmafotbal.cz, 27. 9. 2001