Sigma zahajuje nový ročník prohrou

29.07.2006 / A tým

Blízko byli fotbalisté Sigmy prvním bodům v nové sezóně. Poločasové vedení drželi Hanáci až do 70. minuty, nakonec však domácímu tlaku neodolali a po trefách Holuba a Brezinského se z Mladé Boleslavi vrací s prázdnou. Úvod zápasu nabídl takřka stejný raketový nástup domácích jako středeční souboj Škodovky s Valerengou Oslo. Třetí minuta přinesla velešanci Kuličovi, který osamocen před Lovásikem neunesl tíhu okamžiku a branku přestřelil. V šesté minutě se již domácí dokázali gólově prosadit, zakončující Palát však stál v neregulérním postavení a sudí gól pro ofsajd neuznal. Až na malé náznaky se hrálo neustále na olomoucké polovině, ale Sigma pozornou defenzivou nepouštěla domácí do velkých šancí. Agilní Štěpán se srdnatě bil s modrobílou přesilou, aby alespoň na pár okamžiků odlehčil přetížené obraně. Sigma se po čtvrthodince otřepala z počátečního tlaku a pomalu přesouvala hru k brankáři Kučerovi. Tomu nejprve zatrnulo při ráně Hudce, kterou však domácí zblokovali na roh. Ve 20. minutě vybojoval odražený míč Michal Hubník, ale do zakončení se ani se svým útočným partnerem Chmelíčkem nedostal. Co se nepovedlo ve dvacáté, nabídla minuta jednadvacátá. Michal Hubník však Kučeru tváří v tvář nepřelstil. Ve 35. minutě, po několika útočných výpadech Mladé Boleslavi, udeřilo na druhé straně hřiště. Vojtěch Štěpán byl při zakončení v pokutovém území faulován a rozhodčí nařídil penaltu. „Penalta byla podle mě jasná,“ hodnotil zákrok Paláta faulovaný Štěpán. Tomáš Randa poslal Kučeru na druhou stranu a Sigma šla do vedení – 0:1. „Na penaltu jsem byl určený před zápasem. Věřil jsem, že ji dám,“ řekl úspěšný exekutor. Vzápětí mohlo být srovnáno, ale výjimečný Lovásik Sigmu skvěle podržel. Když se o chvíli později neprosadil ze slibné pozice Pecka a přímý volný kop Poláčka zlikvidoval Lovásik, skončil poločas jednogólovým vedením Sigmy. Druhou část zahájil sólem Marek Matějovský, znovu se blýskl gólman hostí a Sigma dál živila šanci na první body v nové sezóně. V 56. minutě byla odpískána Hanákům „malá domů“, Ševinský hustou zeď z deseti metrů propálit nedokázal. V 62. minutě opustil hřiště motor olomoucké ofenzivy Vojtěch Štěpán, kvůli ošklivému zranění jej nahradil zkušený Radim König. „Matějovský mě hrubě prošlápl, nevím, jestli to od něj bylo úmyslné nebo ne, ale mám na lýtku krvavý šrám,“ prozradil důvod nuceného střídání olomoucký debutant. „Teď budu muset dva, tři dny odpočívat, pak se rychle zapojím do tréninku a příští utkání bych měl stihnout. Premiéru před domácím publikem, na novém trávníku bych nechtěl zmeškat,“ řekl Vojtěch Štěpán a dodal: „Rozdíl mezi druhou a první ligou je velký, hra byla hodně rychlá, ale hrálo se mi dobře. Doufám, že se mnou byl trenér spokojený.“ Domácí se často dostávali do zakončení, zejména po centrech do olomouckého vápna, ale trefit Lovásikovu svatyni byl mnohdy problém zcela neřešitelný. Velká opora zadních řad Aleš Škerle si v 70. minutě smlsnul na Kuličovi a v souboji jeden na jednoho jej čistě odzbrojil. To chybělo do konce zápasu dvacet minut. Dvacet minut byla Sigma od trochu překvapivého vítězství na půdě českého vicemistra. V 72. minutě se však začal tento olomoucký sen hroutit jako domeček z karet. Hrubé chyby v obraně vynesly čistou šanci Holubovi a ten z blízka nezaváhal – 1:1. Radim Holub byl na hřišti necelých pět minut, zlatý tah trenéra Uhrina. Domácím byl i bod málo a dál tlačili již vyčerpanou sestavu bránící Sigmy. V 82. minutě přidal další jistý zákrok Tomáš Lovásik, střílený centr Kysely za záda nepustil. V 86. minutě zahrávali mladoboleslavští roh, velký závar před Lovásikem vyřešil nekompromisní Brezinský, který z bezprostřední blízkosti zvedl míč pod víko – 2:1. Euforii domácích mohl v předposlední minutě zchladit střídající Petr Kobylík, jeho rána se však zastavila o tyč… Sigma ve složité situaci zbraně nesložila. Dlouhé pětiminutové nastavení se sice odehrávalo v poklidné vzdálenosti od brankáře Kučery, ale v 93. minutě Sigma sahala po remíze. Michal Hubník však již neměl tolik sil a Miloš Brezinský jej stačil zastavit. Mladá Boleslav tak porazila Sigmu 2:1. „Výsledku je velká škoda, zvlášť, když jsme tak dlouho vedli,“ řekl po utkání jediný střelec olomoucké Sigmy Tomáš Randa. „Vítězný gól domácích sice padl po vymyšleném rohu, ale nedá se nic dělat. Musíme se oklepat a porazit za týden Budějovice,“ vzhlédl ke druhému kolu. Hostující lodivod Vlastimil Palička prohlásil: „S prvním poločasem mohu být vcelku spokojený. Hráči dobře plnili obranné úkoly, domácí těžko hledali střelecké pozice. Navíc jsme se dostali do vedení, které se nám podařilo udržet až do přestávky. Škoda poločasu druhého. Nehráli jsme tak aktivně a domácí nás jednoduše přetlačili. Boleslav předvedla velkou vůli po vítězství a díky tomu vyhrála zaslouženě.“