Aktuality

Vyjádření akcionářů SK Sigma Olomouc, a.s. z 19. února 2013

19.02.2013 / A tým

Před zahájením fotbalového jara 2013 pokládáme za nutné se vyjádřit k několika skutečnostem, které mnohé z našich příznivců i kritiků nenechávají klidnými a vyvolávají otázku „co se to na té Sigmě pořád děje?“. V tisku se v posledních týdnech objevily informace o netransparentnosti klubového účetnictví. Pokládáme za nutné široké sportovní veřejnosti sdělit, že naše SK Sigma Olomouc, a.s. je každoročně podrobována účetnímu a daňovému auditu nezávislým auditorem, když doposud vždy byl vynesen výrok „bez výhrad“. V prosinci 2012 jsme navíc objednali externí posouzení uskutečněných přestupů do zahraničí v létech 2005 až 2007, jehož výsledkem bylo konstatování, že vše proběhlo řádně a v souladu s uzavřenými smlouvami. K odchodu bývalého funkcionáře a akcionáře Roberta Runtáka, který odprodal svých 203 ks akcií SK Sigma Olomouc, a.s. jen tolik, že náš klub byl vybudován a uspořádán jako společenství, ve kterém se prosazuje názor většiny a kdo není připraven být občas přehlasován, má s působením v klubu problém. Odchod akcionáře Jana Grézla není z této kategorie. Pan Grézl svým rozhodnutím o převedení svých 73 kusů akcií rovněž na Josefa Lébra, chtěl podpořit zjednodušení řídící a vlastnické struktury klubu v souladu s přáním akcionáře Statutárního města Olomouc. V klubu ale zůstal, byl a je členem výboru občanského sdružení SK Olomouc Sigma MŽ, akcionářem První olomoucké investiční, a.s., která je v akcionářském vztahu k SK Sigma Olomouc, a.s. Pan Grézl je nadále i sponzorem klubu, když v posledních dnech uzavřela jeho firma sponzorskou smlouvu na období do 30. 6. 2014. Koncem roku 2012 byl předsedou představenstva osloven Zdeněk Psotka, zda-li by v klubu nepřijal v souladu s platným organizačním řádem funkci sportovně obchodního ředitele, když tato funkce nebyla od doby odchodu Jiřího Kubíčka plnohodnotně obsazena. Zdeněk se dokázal ze svých povinností v Senici vyvázat a do našeho klubu se vrátil. Ve vyhlášení z počátku prosince 2012 bylo dále sděleno, že dojde k prohloubení tzv. německého modelu řízení akciové společnosti. Bylo to myšleno tak, že představenstvo bude výkonné, personálně občerstvené a početně zúžené a v dozorčí radě budou zastoupeni akcionáři – majitelé (v tu dobu jich bylo 6). Realizace tohoto kroku, když jako nejbližší termín vyhodnocení uskutečněných změn byl určen únor 2013, však byla ovlivněna skutečnostmi, z nichž některé se daly předpokládat, jiné však ne. Konkrétně: *Koncem ledna 2013 došlo ke snížení počtu akcionářů, jak shora uvedeno o dva; akcionáři nadále zůstali Statutární město Olomouc, občanské sdružení SK Olomouc Sigma MŽ, První olomoucká investiční, a.s. a Josef Lébr, jehož pozice v klubu se významně posílila *Dne 28. ledna 2013 se uskutečnila plánovaná valná hromada SK Sigma Olomouc, a.s., na které došlo k navýšení základního kapitálu společnosti, když vklad učiněný občanským sdružením (které mimochodem sdružuje téměř 1.000 členů!) má za následek, že SK Olomouc Sigma MŽ, zakladatel akciové společnosti v roce 1995, se znovu stal jejím největším akcionářem *Počátkem února bylo zahájeno FAČR licenční řízení pro sezónu 2013/2014. Náš klub má jednoznačný cíl – získat tzv. GOLD licenci, tj. top hodnocení, k čemuž máme plné předpoklady a to ve vybudované infrastruktuře, výborné práci s fotbalovou mládeží a obecně ve sportovní činnosti a dosahovaných výsledcích vůbec, stejně jako v rozumném hospodaření. Získání tohoto TOP hodnocení pak umožňuje startovat v soutěžích UEFA a pořádat na Andrově stadiónu mezistátní utkání A reprezentačního mužstva. Má to však i jeden háček a tím je respektování vzorové řídící profesionální struktury s kvalifikovaným personálním obsazením v čele s generálním manažerem, kterému jsou podřízeni i manažeři nižších řídících stupňů vyjma těch funkcionářů, kteří jsou členy představenstva a dozorčí rady, když členství generálního manažera v představenstvu je žádoucí. Osoba Zdeňka Psotky tyto požadavky splňuje. Tím zároveň jsou zrušeny existující ředitelské funkce *Konečně dořešení optimálního složení a početnosti jak představenstva, tak dozorčí rady je procesem, který musí mimo jiné respektovat - Pověření daná Zastupitelstvem Statutárního města Olomouce k zastupování konkrétními osobami v orgánech akciové společnosti a to až do konce volebního období - Obdobně pak i je třeba respektovat pověření, která mají v orgánech společnosti zástupci občanského sdružení K osobě Jaromíra Gajdy je třeba uvést, že se jedná o respektovaného funkcionáře nejen v klubu, a to jak ostatními funkcionáři, trenéry, hráči a zaměstnanci, ale i ve fotbalovém hnutí. Mimo jiné je zástupcem profesionálních klubů v dozorčí radě marketingové společnosti FAČR STES, a.s. Jako předseda občanského sdružení SK Olomouc Sigma MŽ, t.č. největšího akcionáře, bude dle akcionářských dohod zástupcem sdružení v dozorčí radě společnosti. Náš klub stojí před jakousi finální etapou své dosavadní činnosti. Dorůstají nám další a další šikovní mladí fotbalisté, z nichž věříme, že několik z nich bude startovat na ME „21“, které jak známo se uskuteční v roce 2015 i v Olomouci na Andrově stadiónu. A to je skutečně maximálně možným oceněním naší dlouhodobé práce ve fotbale. Máme připraveno několik investičních záměrů ať již na dostavbu hlavní tribuny nebo rozšíření a rekonstrukci areálu v Řepčíně. Čeká nás velmi atraktivní fotbalové jaro 2013, ve kterém v Olomouci přivítáme nejen naše špičková mužstva AC Spartu Praha a Viktorii Plzeň. Jak známo se dne 22. března odehraje na našem stadiónu kvalifikační utkání o účast na MS A týmů s Dánskem. To, že nám bylo toto klíčové utkání v boji o postup na Mistrovství světa svěřeno, je dalším oceněním našeho klubu a projevem důvěry vedení Fotbalové asociace k nám. Těší nás, že i přes všechny problémy jsme neztratili podporu města Olomouce a Olomouckého kraje, stejně jako našeho generálního partnera, obchodní společnosti SIGMA Group, a.s. V Olomouci 19. 2. 2012, akcionáři SK Sigma Olomouc, a.s.A tým - další aktuality:

Záložník Lukáš Greššák je novou posilou SigmyZáložník Lukáš Greššák je novou posilou Sigmy
| 20.06.2019
Rozlosování FORTUNA:LIGY na sezónu 2019/2020Rozlosování FORTUNA:LIGY na sezónu 2019/2020
| 19.06.2019
Známe soupeře pro zápasy během soustředění v RakouskuZnáme soupeře pro zápasy během soustředění v Rakousku
| 19.06.2019
VIDEO: První den letní přípravy A-týmuVIDEO: První den letní přípravy A-týmu
| 18.06.2019
A-tým pod novým trenérem zahájil letní přípravuA-tým pod novým trenérem zahájil letní přípravu
| 17.06.2019
Asistentem trenéra Látala se stal Jiří NečekAsistentem trenéra Látala se stal Jiří Neček
| 12.06.2019
Program letní přípravy A-týmuProgram letní přípravy A-týmu
| 04.06.2019
Video: Tisková konference s novým trenéremVideo: Tisková konference s novým trenérem
| 31.05.2019
Novým trenérem Sigmy je Radoslav LátalNovým trenérem Sigmy je Radoslav Látal
| 31.05.2019
Václav Jílek odchází do AC Sparta PrahaVáclav Jílek odchází do AC Sparta Praha
| 30.05.2019OLTV.cz
TravelSlevy.cz
Rádio Haná