Vymyšlená penalta vzala bod

11.03.2002 / A tým

Vymyšlená penalta vzala bod Překvapit chtěli v Praze na Letné při utkání 21. kola Gambrinus ligy fotbalisté SK Sigma Olomouc. A nebyli od toho daleko. Po velmi solidním výkonu v defenzivě sahali po bodu, ale nakonec o něj přišli. Branku inkasovali z vymyšlené penalty jedenáct minut před koncem. Sigma mohla ještě stihnout srovnat. Jenže Novosad nepřehodil vybíhajícího brankáře a pak rozhodčí nenašel odvahu písknout jasný pokutový kop za faul na Rozehnala. Sparta Praha - Sigma 1:0 (0:0) Domácí nezačali očekávaným náporem, přesto bylo v prvním poločase před bránou Sigmy horko. Dvakrát to bylo dílem náhody - poprvé trefil Rozehnal břevno vlastní branky, na břevně skončil i nepovedený centr Sionka. Další tři nebezpečné situace vyřešil vynikající brankář Vaniak. Zlikvidoval táhlou střelu Sionka i hlavičky Novotného s Jarošíkem. Převážně šlo o situace po standardkách, ze hry Sigma Spartu do ničeho nepouštěla. Hosté se otřepali z místy možná až zbytečného respektu až v závěru poločasu. Reiter hlavičkoval vedle, Siegl už střílel přesně, ale brankáře Čecha nepřekvapil. Siegl mohl poslat Sigmu do vedení ve 44. minutě. Využil chyb Novotného, byl sám před brankářem, ale už jej nestihl přehodit. Ve druhém poločase si domácí přece jen vytvořili jakousi územní převahu, ale defenzíva Sigmy byla precizní. Spartě nezbylo, než to zkoušet zdálky. Vaniak byl ale nepřekonatelný, zneškodnil jedovaté rány Michalíka a Flachbarta. Ani po přestávce nebyla Sigma, ke své škodě, protože Sparta moc jistá nebyla, příliš aktivní. V 73. minutě střílel zdálky Siegl, na Čecha opět nevyzrál. Když už se zdálo, že zápas skončí bez branek, zaúřadoval rozhodčí Helebrant. Ve druhé půlce sice pískal proti Sigmě téměř vše co šlo, ale vždy to bylo v uctivé vzdálenosti od brány. Jenže v 79. minutě Malár upadl jako kosou podťatý po běžném souboji s Rozehnalem a rozhodčí odpískal penaltu. Tu Sionko proměnil a Sigma prohrávala. Nakonec ale mohlo byt všechno jinak. V 90. minutě poslal kolmičkou do vápna Siegl Novosada, jeho střelu vybíhající gólman Čech vyrazil na roh. Po jeho rozehrátí se chystal hlavičkovat Rozehnal, ale s Novotným na zádech to nešlo. A rozhodčí už druhou penaltu, která tentokrát byla jasná, nepískl. Snad vědom si chyby nedal protestujícím hostům ani žluté karty. Branka: 79. Sionko (pen.). Rozhodčí: Helebrant - Ondo, Gulajev. ŽK: Kováč, Špilár (oba Olomouc). Diváků: 5135. Sparta: Čech - Horák, Hübschman, Novotný, Flachbart - Sionko, Jarošík, Klein, Michalík - Čížek (63. Zelenka), Holub (53. Malár). Trenér Jaroslav Hřebík. Sigma: Vaniak - Kováč, Špilár, Rozehnal, Kučera - Vlček (68. Novosad), Mucha (85. Krajčovič), Siegl, Zbožínek, Kobylík (60. Urbánek) - Reiter. Trenér Jiří Vaďura. Olomoucký den, 11. března 200 2