Vystoupení Sigmy na podzim aneb Jak s teplotou klesá výkon

16.12.2005 / A tým

Zatímco jarní polovina minulé sezóny byla ve znamení vlastních gólů, podzimní část tohoto ročníku byla pro Sigmu typická v tom, že prakticky ani jeden zápas mužstvo Petra Uličného neodehrálo v nejsilnějším složení. Mnoha gólům v brance hájené Tomášem Lovásikem navíc předcházely individuální chyby olomouckých fotbalistů, kterých bylo na vkus obyčejného fanouška Sigmy až moc. Jak si Olomouc vedla během celého podzimu ostatně nabízí následující shrnutí všech zápasů.

1. Sigma Olomouc – Baník Ostrava 1:0 Hráči Olomouce nabuzení dosaženými výsledky v letním Intertoto cupu vstoupili do nové sezóny vítězstvím v derby s Baníkem. Jediný gól zápasu dal v 59. minutě Jan Schulmeister a postaral se tak o plný bodový zisk. V tomto utkání na trávník vyběhl odchovanec Kamil Vacek, pro kterého to byla prvoligová premiéra. Baník předváděl agresivní hru, na kterou doplatil Peter Babnič, když po jednom ze soubojů musel odstoupit ze hřiště a na trávník se znovu dostal až v 15. kole v souboji s Teplicemi. Perličky: V poločasové přestávce došlo k oficiálnímu rozloučení s Martinem Vaniakem, který zamířil okusit řeckou ligu. Jeho nástupce Lovásik udržel první čisté konto. Utkání sledovalo 8404 diváků, rekord na Andrově stadionu v tomto ligovém ročníku. podrobnosti
2. Jablonec 97 – Sigma Olomouc 1:2 O tomto zápase se dlouho mluvilo díky tomu, že obě trefy týmu v modrých dresech zařídily brazilské posily, Melinho a Gaúcho. Pro oba to byly premiérové góly, kterými Sigmě zajistily přísun dalších tří důležitých bodů do tabulky. I když před utkáním byly kurzy na vítězství hostí vysoké, svěřencům trenéra Uličného se podařilo potřetí v řadě vyhrát na půdě severočeského celku. Perličky: Gólman Lovásik nastoupil proti svému bývalému klubu. Poslední zápas v olomouckém dresu odehrál útočník Aleš Bednář (přestoupil do Plzně), a jak se později ukázalo i Radim Kučera, který se vydal sbírat nejen fotbalové zkušenosti do zahraničí (Bielefeld). podrobnosti
3. Viktoria Plzeň – Sigma Olomouc 1:0 Sestava poznamenaná odchodem dlouholeté opory, kapitána Kučery do Německa, si nedokázala poradit s důraznou a kombinační hrou plzeňských fotbalistů. 20 minut před koncem zápasu pohřbil olomoucké šance na zisk bodů bývalý reprezentant Robert Vágner. Byl to pro něj první gól od návratu z Ferencvároše Budapešť. Perlička: Do základu se po zranění dostal Roman Hubník, který pak až do konce podzimu nechyběl ani jednou v základní sestavě. podrobnosti
4. Sigma Olomouc – Slavia Praha 4:3 Utkání bohaté na góly vyneslo na výsluní mnohými kritizovaného útočníka Davida Rojku, překřtěného na kata pražských „S“. Slavia přesto, že čerstvě vypadla z kvalifikace o Ligu mistrů, podala bojovný výkon a už v 6. minutě se díky Pitákovi dostala do vedení. Jenže Sigma během 10 minut skóre otočila, i když si Slávisté po zápase stěžovali na výkon rozhodčího Královce a dva jím neregulérně uznané góly. Připomeňme, že trefě Melinha předcházelo hraní rukou Rojky ve vápně. Míč už navíc předtím (podle Slavie) přešel autovou čáru a ke všemu se prý hrálo delší dobu v nastavení, než bylo původně signalizováno. Dalšímu našemu gólu předcházel faul Schulmeistera na Holeňáka, který nemohl hrát a Sigma se tak dostala do přečíslení. I navzdory těmto stížnostem Olomouc se štěstím vydřela výhru na sešívanými. Perličky: Náhradník Rojka hrající od jeho „šťastné“ 27. minuty dvakrát skóroval a stal se Mužem kola, což některým dokonale vytřelo zrak. Brazilská posila Gaúcho se zranila, předčasně odstoupila a nestačila tak ukázat divákům svůj jihoamerický pytlík plný kouzel. podrobnosti
5. Marila Příbram – Sigma Olomouc 3:0 Střelecká nemohoucnost Sigmy ostře kontrastovala s gólovým koncertem posledního utkání. Zápas ovládli domácí, zaskvěl se především kapitán Rudolf Otépka, který dva góly dal a na třetím se podílel. Příbram tak dala dárek svému kouči Pavlu Tobiášovi, který si mohl vychutnat 100. ligovou výhru v roli trenéra. Možná, že se na dárku příbramští domluvili i s hráči Sigmy… Perlička: Příbram jsme na jejím hřišti nedokázali zdolat od sezóny 1999/2000, čekání na tříbodový zisk pokračuje. podrobnosti
6. Sigma Olomouc – Mladá Boleslav 2:3 Zápas se vyvíjel přesně opačně než poslední domácí duel se Slavií. Sigma vedla po Onofrejově akci – záložník lobem překonal vybíhajícího brankáře Millera. Za deset minut ale bylo všechno jinak, když hosté třemi trefami otočili skóre ve svůj prospěch. Na konci střetnutí korigoval Hudec, který proměnil penaltu odpískanou za faul právě na něj. Perličky: Svůj prvoligový debut si odbyl Pavel Šultés. Pečnik byl pro svůj smysl pro antifotbal stažen ze hry už ve 30. minutě. podrobnosti
7. SIAD Most – Sigma Olomouc 0:2 Olomouc se stala prvním týmem, který vyhrál na hřišti severočeského celku. Předtím tu vyhořely Blšany, Ostrava a hned v 1. kole dokonce Teplice, navíc domácí drželi průměr tři vstřelené góly na zápas. Tentokrát ovšem neměli šanci, chuť na body jim nechal zajít Onofrej a později i nejhezčím gólem kola Randa. Jeho dělovka se z 25 metrů odrazila od tyče do branky. Brankář Svoboda mohl být rád, že při té ráně nezapomněl, čí je. Perlička: Tomáš Lovásik udržel po pěti zápasech čisté konto. podrobnosti
8. Sigma Olomouc – Tescoma Zlín 0:0 Olomouc v druhém zápase v řadě ztratila zbytečně body na domácím hřišti. Při absenci kreativního záložníka Melinha, který se klidně odletěl oženit do Brazílie, Sigma nedokázala najít recept na defenzivně hrající Zlín. Než by člověk řekl „švec“ (jedno, zda zlínský, či ne), bylo po zápase a týmy si rozdělily po bodu. Pro Zlín zisk, pro Sigmu ztráta, která se může v konečném účtování citelně projevit. Perličky: Za Sigmu nastoupila nová posila Horáček z Blšan. Zlín si z Androva stadionu odvezl první historický bod. podrobnosti
9. Slovan Liberec – Sigma Olomouc 2:0 Sigma zajížděla na půdu lídra ligy. Liberec chtěl odčinit poslední blamáž – prohru s rivalem z Jablonce. I když domácí zápas odehráli bez několika svých opor, recept, jak si ukuchtit tři body, našli. Oba trenéři do základu postavili jen jednoho útočníka. Na olomoucké straně k Michalu Hubníkovi časem přibyl Jan Schulmeister, bohužel změnu výsledku to nepřineslo. "Dopředu jsme jaloví, kvalitu v útočné fázi teď nemáme," řekl po utkání Uličný. Perlička: Nastoupil defenzivní záložník Špiláček, sestava Sigmy se opět začala dávat dohromady. podrobnosti
10. Sigma Olomouc – Brno 3:2 Mužstvo Olomouce nabídlo svým fanouškům další infarktový zápas. Tentokrát naštěstí s dobrým koncem. Sigma dostala rychlý gól, na který odpověděla třemi brankami, ovšem místo aby utkání v pohodě dohrála, dovolila Brnu snížit a zdramatizovat tak posledních 15 minut. Trápící se Brno odjelo s prázdnou a zůstalo připoutáno ke dnu tabulky a trenér Mazura neměl po své prvoligové premiéře mnoho důvodů k radosti.. Perličky: Do hry se vrátil Gaúcho. Hudec se stal penaltovým expertem (proměnil i druhou penaltu v sezóně). Dvakrát se trefil M. Hubník. Kouč Uličný zkritizoval Melinha, že po svatbě už nehraje tak, jako dřív. podrobnosti
11. Sparta – Sigma Olomouc 1:2 Pomalu celý fotbalový národ byl zvědavý, jestli zápas s Hanáky bude pro Spartu zlomový a Pražané začnou stoupat tabulkou na pozice, na které jsou zvyklí. Naštěstí Olomouc Spartu většinu zápasu přehrávala a dovolila jí na konci zápasu jen snížit z penalty. Ta byla ovšem nesmyslná, zároveň ale i zbytečná. Lovásik (mnohými kritizovaný za své nevyrovnané výkony) si nerozuměl s obranou, bezdůvodně si u tyče pohrával s balonem, který měl jednoduše odehrát, čehož využil Slepička a došel si pro faul. Perličky: Sigma na Letné vyhrála po šesti letech. M. Hubník se dostal do střelecké pohody, skóroval potřetí ve dvou posledních zápasech. Čtvrtou kartu obdržel Randa, což mu znemožnilo nastoupit v dalším duelu s Blšany. podrobnosti
12. Sigma Olomouc – Chmel Blšany 3:2 Olomouc už šestý zápas sezóny (z toho čtvrtý doma) vyhrála jen o jednu jedinou branku. Diváci navštěvující domácí zápasy na Andrově stadionu tak mají zaručeno, že se o výsledek mohou bát až do samotného konce. Sigma v zápase vedla už dva nula, jenže Lovásik nepřesným vyběhnutím nabídl šanci blšanskému Dirnbachovi, který gólmana lehce přeloboval. Asi 20 minut před koncem opět došlo ke zbytečné hrubce modrobílých. Špiláček na půlce ztratil balon a Šelicha snížil náskok domácích (tentokrát na 3:2). Sigma si zahrává s ohněm, zbytečně si komplikuje rozhodnuté zápasy, což by nemuselo donekonečna končívat dobře. Perličky: Ústřední postavou utkání se stal Melinho, který tvořil hru a plnil tak roli jednoho z nejlepších záložníků ligy. Pečnik byl kvůli tragické hře stažen už v 18. minutě (navíc stihl vyfasovat žlutou kartu). Minutu před koncem zápasu vyběhl na trávník Radim König, který doléčil zranění z léta. podrobnosti
13. Slovácko – Sigma Olomouc 2:2 Se zamrzlým terénem se lépe vypořádali domácí, když se už v 7. minutě trefil Sowunmi. Sigma po 24 minutách vystřídala a právě střídající Rojka vyrovnal. Výkon Sigmy se zvedl. Po změně stran dal M. Hubník šťastný gól a Sigma byla na koni. 20 minut před koncem ale naše naděje uťal Ivana. Slovácko Sigmu na konci dokonce zatlačilo na její šestnáctku a vytvořilo si drtivý tlak, z něhož už naštěstí žádný další gól nepadl. Perličky: Melinho si ještě nezvykl na naše klimatické podmínky a pro jistotu onemocněl. Dík patří olomouckým fanouškům, kteří i přes několik jiných lákadel (hokejové derby s Prostějovem, teplo domova apod.) přijeli v hojném počtu podpořit Sigmu. podrobnosti
14. Sigma Olomouc – Vysočina Jihlava 1:2 Ještě v neděli dopoledne se nevědělo, zda se utkání vůbec odehraje. Hrací plochu totiž pokryla vrstva sněhu. Rozhodnutí, že se nakonec hrát bude, padlo až před zápasem. Už po úvodním hvizdu ovšem bylo zřetelné, že pro Sigmu to není ideální terén. Ten vyhovoval spíš Jihlavě, která se patrně zhlédla v taktice první světové války. Jejich strategie zákopové války ovšem přinesla ovoce, navíc když jim na první gól žákovskou chybou namazal R. Hubník. Jeho bratr se sice trefil po podobné hrubce gólmana Vorla, Jihlava si však zásluhou Demetera odvezla z Hané všechny tři body. Perličky: Špiláček dostal čtvrtou žlutou během šesti zápasů, což znamenalo stop na další utkání v Teplicích. M. Hubník se svou pátou trefou dostal do pomyslného žebříčku nejlepších střelců klubu. Martin Hudec, který do této chvíle odehrál maximální počet minut, byl střídán pro zranění. podrobnosti
15. Teplice – Sigma Olomouc 1:0 Voda zamrzá při 0°C. Nevím, kolik stupňů bylo na Stínadlech při dohrávce 16. kola, ale hráči Sigmy zamrzlí přijeli snad už z Hané. Celý zápas většina z nich odchodila. Kouč Uličný dokonce zalitoval, že nasadil teplomilného Brazilce Melinha. Přísnější měřítko snesl jen agilní M. Hubník (snad ještě Filip Rýdel a po vystřídání i Jan Schulmeister). Sám ovšem nic nezmohl, a tak když se k vyražené střele Benáta dostal Sabou a zmrazil už tak prokřehlou obranu, Hanáci se mohli zase vydat zpátky přes celou republiku a začít přemýšlet nad tím, jak si spravit reputaci v duelu s Jabloncem. Perličky: Rozpadlou stoperskou dvojici Hudec-Kovář v zápase adekvátně nahradili Hubník-Horáček. Po vyléčeném zranění se vrátil Peter Babnič, ovšem byla na něm znát přílišná nerozehranost a pro tým nebyl velkým přínosem. podrobnosti
16. Sigma Olomouc – Jablonec 97 0:2 Stejně jako před rokem nás Jablonec na domácím hřišti obral o všechny body. Výkon hráčů Sigmy by se určitě nedal charakterizovat slovy „krev, pot a slzy“ (snad jen ty slzy, ovšem byly to slzy utrpení). Vypadalo to, že fotbalisté se sešli na poslední trénink v roce 2005, povykládat si, co kdo koupí pod stromeček a rozjet se zpátky do teplých domovů. Špiláčkova fatální chyba, kterou namazal na gól Šenkeříkovi, a krásná střela Michálka dvě minuty před koncem znamenaly propadnutí Sigmy v tabulce na sedmou pozici. No, příslib do jara to sice není, ale snad Melinho do 19. února rozmrzne, snad dostane několik hráčů na Vánoce nadělen talent a snad trenér (ať už starý či nový) připraví celý tým tak, aby se Sigma v létě mohla opět podívat někam do Evropy… Perličky: Sigma v posledních 4 zápasech na Andrově stadionu inkasovala vždy po dvou gólech. Tímto zápasem se možná sečetly dny Petra Uličného, který Sigmu v 1. lize vedl od 5. 12. 2002. podrobnosti