5. kolo SK Sigma Olomouc vs FC Baník Ostrava 5. kolo SK Sigma Olomouc vs FC Baník Ostrava

Aktuality

Pavol Mlynár stážoval v týmu Serie A

Pavol Mlynár stážoval v týmu Serie A

03.01.2015 / A tým

Asistent trenéra SK Sigma Olomouc Pavol Mlynár po skončení podzimní části sezony jen nerelaxoval. Místo dovolené vyrazil na stáž do týmu italské Serie A, jedné z nejlepších fotbalových soutěží světa. Na začátku prosince Pavol sbíral zkušenosti v Cagliari, které ještě tehdy vedl český trenér Zdeněk Zeman. Ten v závěru roku nakonec u týmu skončil, ale to samozřejmě zkušenosti s nejprestižnější ligou světa v zemi, kde je fotbal náboženstvím, Palovi vzít nemůže.

Pavol Mlynár stážoval v italském Cagliari na začátku prosince. „Stáž u pana Zemana jsem plánoval hodně dlouho. Byl trošičku problém se na něj nakontaktovat, ale našel jsem spojení přes Vencu Kolouška, který pod ním hrával. Takže děkuju Vencovi, že mi tuto možnost zprostředkoval a mohl jsem vykonat stáž v Cagliari,“ řekl Pavol Mlynár. „Pan Zeman má s Vencou Kolouškem nadstandardní vztah, tak Vencovo přimluvení stačilo k tomu, abych mohl na stáž vyrazit, klaplo to hned,“ podotkl.

V Itálii na vlastní kůži poznal, jakým je tam fotbal fenoménem, na jaké úrovni je tam zabezpečení, příprava, zajištění zápasů, prostě vše, co je s nejpopulárnějším sportem planety spojené. „Stáž jsem absolvoval od posledního listopadu od devátého prosince. Těch devět dní mi dalo hodně moc, protože jsem byl v prostředí, kde je fotbal skutečně náboženství. Fakt to tam dýchalo z každé strany, v podstatě o ničem jiném se tam čtyřiadvacet hodin denně nemluví než o fotbale na všech úrovních a věkových kategoriích,“ řekl Pavol. „Navštívil jsem tam zápasy nejen mužů, ale i dalších věkových kategorií, skutečně to tam žije. Lidé kolem fotbalem žijí, člověka to nabije pozitivní energií. Je všude cítit, že fotbal je tam sportem číslo jedna,“ uvedl.

Cagliari je v tabulce dole, je na osmnáctém místě. Ale i přesto tam panuje dobrá atmosféra. „Byl jsem překvapený, že to tak je. Byl jsem na třech zápasech, dvou ligových a jednom pohárovém. Viděl jsem duely proti Fiorentině, ten prohráli nula čtyři, potom prohráli s Chievem Verona nula dva a v poháru porazili Modenu na penalty, to v řádné hrací době skončilo čtyři čtyři. A musím říct, že mě překvapilo, že i za stavu nula čtyři s Fiorentinou diváci fandili až do konce, nezaznamenal jsem tam nějaké nadávky nebo něco negativního ze strany fanoušků. S Chievem tam něco takového bylo, ale to nebylo vzhledem k prohře, ale proto, že hráči nešli poděkovat svému kotli, tam se pak ozval trošku pískot,“ řekl Mlynár.

V italské nejvyšší soutěži jsou samozřejmě dobré podmínky k přípravě. „Mají dobrý tréninkový areál poblíž města Assemini. Tam je asi pět travnatých hřišť, umělka, regenerační linka, ubytování. První mužstvo mělo k dispozici samozřejmě nejkvalitnější trávníky. Ale byl jsem se podívat i na další kategorie a byl jsem například překvapený, že juniorka a nižší týmy neměly kvalitu hřišť nějak extrémně dobrou, ale nikdo si tam na to nestěžoval. Řekl bych, že týmy v České republice, kde jsem už působil, nyní Sigma Olomouc a předtím to byla Jihlava, mají terény pro mládežníky lepší,“ řekl Mlynár.

Trenér Zdeněk Zeman je pověstný nejen snahou o ofenzivní fotbal, ale také fyzicky náročnou přípravou. I s tím se Pavol Mlynár mohl samozřejmě seznámit blíže. „Viděl jsem tam hlavně dva aspekty. Jednak to byla kondice, tréninky byly fakt hodně náročné. A vůbec neřešili, jestli jde den před zápasem nebo den po něm. Tréninky sice nebyly dlouhé, tak kolem hodiny, ale měli fakt vysokou intenzitu. Byly kombinované s různými běhy, například čtyřiceti, padesáti metrovými běhy. Tréninky byly hodně tvrdé,“ řekl Mlynár. „Druhý aspekt, a tím je pan Zeman známý, je jeho útočná fáze hry. A ta byla obsažená v každé tréninkové jednotce. Ať už to bylo formou přípravných cvičení nebo her. Bylo skutečně zajímavé sledovat, jakou formou tam pracují,“ podotkl Mlynár.

Kouč Zdeněk Zeman byl sice 22. prosince od týmu Cagliari odvolán, ale i tak Pavol Mlynár nasbíral mnoho poznatků o stylu jeho práce. „Určitě jsem na stáži viděl nějakou cestu, viděl jsem způsob, jakým to pan Zeman do hráčů dostává. Není náhoda, že týmy, u kterých působil, hrály tak ofenzivní fotbal, třeba s Pescarou vstřelil ve dvaačtyřiceti zápasech devadesát gólů, což velmi dobré číslo. Chtěl jsem vidět, jakou cestou to do hráčů dostává a to se mi podařilo,“ řekl Pavol Mlynár.




A tým - další aktuality:

Předprodej na SK Sigma vs. Sevilla začíná dnesPředprodej na SK Sigma vs. Sevilla začíná dnes
| 17.08.2018
VIDEO: Martin Nešpor a David Houska po utkáníVIDEO: Martin Nešpor a David Houska po utkání
| 17.08.2018
VIDEO: Trenér Václav Jílek po vítězné odvetěVIDEO: Trenér Václav Jílek po vítězné odvetě
| 17.08.2018
V play-off Sigma proti SevilleV play-off Sigma proti Seville
| 17.08.2018
Sigma slaví postup!Sigma slaví postup!
| 16.08.2018
Sestava SK Sigma proti KairatuSestava SK Sigma proti Kairatu
| 16.08.2018
Sigma hraje odvetu v KazachstánuSigma hraje odvetu v Kazachstánu
| 15.08.2018
Do SK Sigma míří Juraj ChvátalDo SK Sigma míří Juraj Chvátal
| 14.08.2018
Předprodej na další zápas Sigmy je v plném prouduPředprodej na další zápas Sigmy je v plném proudu
| 13.08.2018
VIDEO: David Houska a Václav Jemelka po zápaseVIDEO: David Houska a Václav Jemelka po zápase
| 12.08.2018



OLTV.cz
TravelSlevy.cz
Rádio Haná