Kalvoda: Musíme hrát pořád stejně

11.03.2015 / A tým

Fotbalisté SK Sigma Olomouc potěšili v sobotu své fanoušky vysokou výhrou nad Sokolovem (7:0). Trenér Hanáků Leoš Kalvoda ale brzdí nadšení, dobře ví, že jeho mančaft čeká ještě mnoho těžkých a důležitých mančaftů. „Musíme padnout hodně rychle na zem, hrát pořád stejně, zodpovědně a jít cílevědomě za postupem,“ řekl Kalvoda.

Jako hodnotíte utkání proti Sokolovu?
Je to snad poprvé, možná už byl takový zápas, ale to už si nepamatuju, kdy jsme to zvládli úplně od první minuty. Brzy jsme dali gól, potom jsme hráli uvolněně, byly tam pěkné kombinační akce se zakončením. Akorát sedm nula, to je mi soupeře trošku líto, protože myslím, že Sokolov je velice dobré mužstvo.

Vysokou výhru ale jistě nelze přeceňovat.
Zvládli jsme to, ale nemůžeme zase někde létat v oblacích. Takové zápasy jsou možná jednou za sezonu. Musíme padnout hodně rychle na zem, hrát pořád stejně, zodpovědně a jít cílevědomě za postupem.

Na podzim jste v Sokolově prohráli dva tři, teď soupeře jasně přehráli. V čem byl ve srovnání těchto dvou zápasů největší rozdíl?
Ten zápas už si nepamatuju (směje se). Nám hodně nahrává domácí prostředí. Hlavně v tom, a nechci nějak chválit venkovní úsek, protože jsem s nimi pořád na štíru, ale takové hřiště je málokde. Když budeme hrát někde venku, na hrbolatém nebo měkkém terénu, to podle počasí, to nám trošku bude vadit. Ale tady je hřiště perfektně připravené.

Jak hodnotíte vstup do jara? Ze dvou zápasů jste získali plný počet šesti bodů.
Samozřejmě se mi to hodnotí velice dobře. Říká se takové to pravidlo, že dva zápasy doma nebo venku za sebou se buď nevyhrávají, nebo neprohrávají. Nám se to povedlo. Ale je to teprve začátek soutěže. Sokolov, to bylo první jarní kolo, s Varnsdorfem jsme dohrávali. Musíme zvládnout ještě dalších třináct kol.

V základní sestavě nastoupil Václav Vašíček, odvděčil se hattrickem.
Vašíček s Chorým jsou vyrovnaní, akorát že Chorý je nemocný, je chorý. Vašíček odehrál kvalitní utkání, umí to. Ale je takový, že mu jeden zápas vyjde a druhý ne, a potom to má u fanoušků těžké. Už pak vždycky slyším ve třicáté minutě to: „Střídej ho“.

Co mu chybí k tomu, aby to tak nebylo, aby měl výkonnost stabilní a branky střílel pravidelněji?
Myslím, že už se zklidnil a teď půjde jenom nahoru. Samozřejmě je to i o štěstí. Je to hráč, který potřebuje podržet a potřebuje důvěru.

Poprvé v soutěžním utkání nastoupil za první tým Sigmy David Bystroň.
Už jsme to také zkoušeli, protože Honza Rajnoch má tři žluté karty, takže nám může ze sestavy vypadnout. David je kvalitní hráč, ale do sestavy není důvod zasahovat. Teď jsme ho za toho výsledku do hry poslali, aby si druhou ligu také okoštoval, protože tři roky nehrál. Je to fotbalista, ale chyběla mu akorát herní zátěž.

Čekal jste, že Sokolov porazíte tak hladce?
Nečekal. Vůbec ne. Čekal jsem, že to bude daleko těžší zápas. Sokolov mě trošku zklamal takovou pasivní hrou, čekal jsem, i podle sestavy, že budou hrát ofenzivněji, agresívněji. Ale musím říct, že kluci podali kvalitní výkon, my jsme soupeře vlastně k ničemu nepustili.

Jistě hodně pomohly rychle vstřelené góly.
Určitě. Když dáte brzy branku, tak to vždycky pomůže. Mužstvo se uklidní, ne, jak proti Varnsdorfu, že musí dohánět.

Opět byl hodně vidět Michal Ordoš.
Musíme říct, že hrál výborně. Dal branku, nachystal góla, hodně nebezpečných akcí šlo přes něj. Ale to už bylo na soustředění v Turecku, on tam tu kvalitu dá.

V prvním poločase jste křičel na Michala Reichla. Bylo to kvůli dlouhému autu?
Ano. Bylo to kvůli tomu, že by si pro takový míč měl chodit. Když to jde do malého vápna, tak musí jít ven. Ale to je všechno o zkušenostech. Ovšem jinak tam měl zase dobrý zákrok, po gólmanovi potřebujeme, aby něco vychytal, aby chytil i něco navíc, ne jenom to, co musí. To zatím splňuje.

V neděli vás čeká Znojmo, to je poslední soupeř, který vás porazil.
Jedeme tam s tím, že chceme bodovat. Znojmo je kvalitní soupeř, uvidíme. Vyhráli ve Vlašimi, nastartovali se, myslím, že to bude kvalitní utkání.

Bude to pro vás nějak speciální zápas, když jste ve Znojmě působil?
Určitě ano. Rád se tam vracím, zažil jsem tam dva super roky Těším se na ten zápas.

| 21.09.2016
První poločas je obrovské zklamání, řekl JílekPrvní poločas je obrovské zklamání, řekl Jílek
Jílek: V první půli jsme byli lehkovážní a málo pracovaliJílek: V první půli jsme byli lehkovážní a málo pracovali