Zápas století 8.9.2019 14:00

Aktuality

Fousek: Jsem rád, že se Sigma vrátila zpátky

Fousek: Jsem rád, že se Sigma vrátila zpátky

21.05.2015 / A tým

Středečního slavnostního zahájení provozu rekonstruovaných prostor západní tribuny Androva stadionu se kromě jiných hostů zúčastnil také předseda organizačního výboru evropského šampionátu U 21 Petr Fousek. „Bylo našim úmyslem část toho mistrovství dát na Moravu a zejména do Olomouce. Jsme rádi, že se naše očekávání nezklamala. Spolupráce se Sigmou a s městem i krajem rezultovala v tento stánek,“ řekl Fousek.

Jaký význam má pro český fotbal pořádání EURA U 21?
Pro český fotbal je to největší pořadatelský projekt v jeho dějinách, takže pochopitelně je to pro nás nesmírně prestižní akce. Dlouho jsme se o to ucházeli, kandidovali jsme nadvakrát, trvalo tři roky, než jsme to získali do České republiky. A tři roky jsme to připravovali. Takže počítáme s tím, že tu šestiletou práci proměníme ve famózní výsledek.

Očekáváte stejnou fanouškovskou euforii, jaká byla před pár dny při hokejovém šampionátu?
Máme na to měsíc, abychom se pokusili ji probudit. Samozřejmě v naší jedenadvacítce není Jarda Jágr. Ale myslíme si, že drtivá většina zápasů bude vyprodána, nebo téměř vyprodána. Všechny ukazatele k tomu směřují. Zájem je obrovský. K probuzení té euforie musí také přispět výkony naší reprezentace.

Chystá se na Andrův stadion ještě nějaká inspekce z UEFA?
Když vyslovíte slova inspekce UEFA, tak mám smrtelný pot na zádech. Ale teď vážně. Inspekcí tady proběhlo, od roku 2012, kdy jsme zahájili přípravy, šest velkých. Když mluvím o velkých inspekcích, tak je to deset až dvacet inspektorů na týden. Ti nesledují jen stadion, ale pochopitelně také hotely, tréninkové zázemí, navštěvují města, sledují promotion aktivity, UEFA rozhoduje téměř všechno. Musím říct, že jsme ty inspekce ve spolupráci se Sigmou, městem a krajem absolvovali úspěšně. Pokud se zaměříme konkrétně na stadion, tak jedním z praotců myšlenky té rekonstrukce byla pochopitelně potřeba navýšit standardy stadionu tak, aby odpovídaly ne jenom teď, ale i do budoucna, nárokům UEFA na mezinárodní soutěže. Ať už jsou to soutěže reprezentační nebo klubové. Znamená to rozšíření mediální a marketingového zázemí, komfortu celkově sportovního zázemí obou týmů, rozhodčích a delegátů. Poslední inspekce tady byla sedmého, osmého a devátého května, chtěla vidět ty nejvíce rekonstruované stadiony, to znamená Andrův a v Hradišti, v zápasové zátěži. Dobrozdání EUFA jsou pozitivní, samozřejmě ještě zbývá dodělat nějaké drobnosti, ale to se do prvního utkání nepochybně stihne.

Malé Euro se bude hrát na dvou stadionech v Čechách a na dvou na Moravě. Rozdělit to takto byl záměr?
Bylo našim úmyslem část toho mistrovství dát na Moravu a zejména do Olomouce. Jsme rádi, že se naše očekávání nezklamala. Spolupráce se Sigmou a s městem i krajem rezultovala v tento stánek.

Modernizovaný Andrův stadion bude mít potom využití pro účely reprezentace i v příštích letech?
Tím šampionátem nic nekončí, samozřejmě sem chceme přidělovat další zápasy českých reprezentací, ať už A mužstva nebo jiných kategorií. A stejně tak věříme, že Sigma naváže na své pohárové ambice. Jsem rád, že se Sigma vrátila zpátky tam, kam patří, do Synot ligy. Andrův stadion skutečně splňuje kritéria UEFA, splňuje kritéria fotbalové asociace, umožní českému a moravskému fotbalu v budoucnu těžit z toho, že jsme sem ten šampionát přivedli. Mistrovství není jenom o tom, že se tady několik týdnů budou hrát jeho zápasy, ale i o tom, dalším období, o probuzení fotbalové horečky, návštěvnosti. Jde i o propagaci města, regionu, kraje. Olomouc je fotbalové město, vždycky byla fantastickou líhní mládeže. Když jsem viděl na otevření stadionu Karla Brücknera, tak jsme si trošku zavzpomínali na úspěchy jedenadvacítky v letech 2000 a 2002, kdy jsme získali medaile. A je třeba připomenout, že řada hráčů, kteří později dobyli vavříny v seniorském národním mužstvu, nebo v zahraničí vyrostla v Olomouci.

V Olomouci byl na přípravném kempu tým Anglie. Jak byli spokojeni?
Chválili si to tady. Anglie tady absolvovala soustředění, potom odjela k přátelskému utkání do Prahy. A v Praze jsme neslyšeli nic jiného než wonderful Olomouc.

Fanoušky stále hodně zajímá, jestli ještě budou k mání nějaké vstupenky? Jak to tedy je? Už je vyprodáno? Nebo ještě budou?
Nesmírně mě těší zájem fanoušků. Nejenom tady v Olomouci, ale i na celé Moravě. Trošku jsme tomu napomohli tím, že jsme ceny vstupenek nastavili při nižší hranici, to znamená, že dostupnost je v celé České republice velmi dobrá. Máme na to nesmírně pozitivní ohlasy od veřejnosti jak laické, tak i fotbalové. A všechno směřuje k tomu, aby tak utkání byla vyprodaná. Nemůžu říct, že je vyprodáno, ale všechno tomu nasvědčuje. Ale v nejbližších dnech by měly být nějaké další vstupenky uvolněny do prodeje.
A tým - další aktuality:

V MOL Cupu nás čekají RosiceV MOL Cupu nás čekají Rosice
| 19.08.2019
Obránce Radek Látal nastoupil poprvé v základní sestavěObránce Radek Látal nastoupil poprvé v základní sestavě
| 19.08.2019
Ohlasy: Bohemians Praha 1905 - SK Sigma Olomouc 3:2Ohlasy: Bohemians Praha 1905 - SK Sigma Olomouc 3:2
| 18.08.2019
Dvoubrankové vedení si Sigma neuhlídala. Z Ďolíčku body nevezeDvoubrankové vedení si Sigma neuhlídala. Z Ďolíčku body neveze
| 17.08.2019
Sestava SK Sigma proti BohemiansSestava SK Sigma proti Bohemians
| 17.08.2019
Upřesnění 8. kola FORTUNA:LIGYUpřesnění 8. kola FORTUNA:LIGY
| 17.08.2019
6. kolo: Sigma v Ďolíčku změří síly s Bohemians6. kolo: Sigma v Ďolíčku změří síly s Bohemians
| 15.08.2019
První potvrzená jména. Kdo dorazí na Zápas století?První potvrzená jména. Kdo dorazí na Zápas století?
| 14.08.2019
Roman Polom přestupuje do Českých BudějovicRoman Polom přestupuje do Českých Budějovic
| 13.08.2019
Ohlasy: SK Sigma Olomouc - MFK Karviná 1:1Ohlasy: SK Sigma Olomouc - MFK Karviná 1:1
| 10.08.2019OLTV.cz
TravelSlevy.cz
Rádio Haná