Aktuality

Uvědomujeme si, že situace není jednoduchá, řekl Václav Jílek

Uvědomujeme si, že situace není jednoduchá, řekl Václav Jílek

22.12.2015 / A tým

První lednové pondělí zahájí přípravu na jarní část Synot ligy fotbalisté SK Sigma Olomouc. Svěřence trenéra Václava Jílka čeká náročná odvetná část sezony, budou bojovat o udržení v elitní soutěži. „Uvědomujeme si, že situace není vůbec jednoduchá. Hrajeme o život,“ řekl trenér Jílek.

Sigma přezimuje na patnáctém místě. Vy jste tým převzal už v rozehrané sezoně. Přesto zkuste zhodnotit, proč se tolik nedařilo v ofenzivě? Sigma dala málo branek, měla málo střel, málo útočných standardek.
Myslím, že to koresponduje s tím, že Sigma od počátku sezony body nesbírala. Ani v situaci, kdy se mužstvo tlačilo dolů tabulkově. Pak je to viditelné na produktivitě a aktivitě v útočné fázi. Protože pak se hráči podvědomě trošku bojí, nejsou tak uvolnění a do zakončení se tolik nedostávají. Je to spíš jednoznačně mentální otázka, psychická. Když jsem viděl utkání s Libercem, tak to byl zápas, kdy mužstvo mělo šest vyložených brankových příležitostí. Pak jsme měli šance i v dalších zápasech, s Boleslaví, v Jablonci, ale nedávali jsme je. Nemyslím si, že by to bylo čistě tím, že chybí hrotový útočník. Nicméně bavíme se s vedením, že bychom chtěli do útočné fáze minimálně jedním hráčem posílit. Ale je to spíš i o typologii hráče. Potřebovali bychom hráče, který by se rval, disponoval vyšší rychlostí, se kterým by se dalo hrát i z bloku na brejky, abychom měli připravené i jiné varianty hry.

Váš tým je na patnáctém místě. Lze na tom najít něco pozitivního? Je to takový ten strašák v pravou chvíli? Protože v té sestupové sezóně si v zimě málokdo nějaké problémy připouštěl.
I tohle v kabině zaznělo. Je to pro nás určité memento, cítíme se všichni ohrožení. Je to taková facka, která by nám měla ukázat cestu, jak pracovat v přípravě tak, abychom byli stoprocentně připraveni na první jarní zápas. Ale nemyslím si, že to, že jsme nyní na patnáctém místě, neznamená, že automaticky sestoupíme. Tabulka je tak vyrovnaná, že stačí, abychom zvládli dvě utkání, a najednou jsme zase my nahoře. Utkání je před námi ještě hodně. Nicméně uvědomujeme si, že situace není vůbec jednoduchá a doufám, že bude pro hráče do zimní přípravy dostatečně motivující.

V tabulce poslední Ostrava má velký odstup, jak už jste zmínil, pak je mnoho týmů, co nemají nic jisté. Jaro tedy bude velmi těžké.
Jeví se to tak, že jedno mužstvo už je tam odříznuté, ale jak se říká, nikdy neříkej nikdy. O to druhé sestupové místo bude boj velmi náročný, hlavně po psychické stránce. Sigma s tím zkušenost má. Říkal jsem hráčům, že tady se hraje permanentně pod tlakem. Před dvěma lety se padalo, hrálo se pod tlakem, v minulé sezoně se postupovalo, cíl byl jasný, takže zase pod tlakem, každý zápas. Ted jsme zase pod tlakem. Byl bych rád, kdyby se to už trošku otočilo a dostali jsme se do situace, když půjdeme do zápasu s čistou hlavou a jakákoliv bodová ztráta nás zase neposílá do boje o život. Protože hrajeme o život.

Zimní postavení v tabulce je docela zásadně ovlivněno absencemi. V závěru podzimu v týmu chyběli pro zranění Ordoš, Plšek, Cana nebo Chorý.
Měli jsme hodně ofenzivních hráčů mimo hru. Plšek na měsíc vypadl, když jsem přišel k týmu, Ordoš odstoupil hned na začátku prvního zápasu, pak byl do konce podzimu mimo, Malec vypadl na tři týdny, zraněný byl celou dobu Chorý. Zkoušeli jsme nějaké varianty, na Slavii se dařilo na hrotu Petrovi, pak doma proti Slovácku Malcovi. Měli jsme čtyři hráče, kteří mají gólové předpoklady, ale byli v závěru podzimu mimo. Ale ve finále jsme si na můj vkus nepřipravovali tolik šancí, kolik jsme měli, na tom musíme zapracovat.

Máte před sebou zimní přípravu, první v SK Sigma. Chystáte nějaké novinky?
Změnili jsme, nebo snažili jsme se, dostat do přípravy už po mém příchodu k týmu, nějaké nové prvky z pohledu rozvoje kondice. Hráči si uvědomují, že bez toho se hrát ve vysokém tempu, což chceme, nedá. Možnosti tady máme nadstandardní. Bavím se o tom, že bychom realizační tým rozšířili na trvalý úvazek o kondičního trenéra. Je to otázka velmi důležitá, abychom byli schopni individualizovat programy pro hráče, aby se připravovali podle svých požadavků. Tak, abychom dosáhli co největšího rozvoje každého hráče.
A tým - další aktuality:

V dalším přípravném utkání Sigma porazila Hradec V dalším přípravném utkání Sigma porazila Hradec
| 26.06.2019
Sestava SK Sigma proti Hradci KrálovéSestava SK Sigma proti Hradci Králové
| 26.06.2019
VIDEO: Lukáš Greššák a Milan Kerbr o prvních trénincích VIDEO: Lukáš Greššák a Milan Kerbr o prvních trénincích
| 26.06.2019
Jakub Yunis prodlužuje v SK Sigma, na hostování odchází Pavel DvořákJakub Yunis prodlužuje v SK Sigma, na hostování odchází Pavel Dvořák
| 25.06.2019
Sigma vítá další posilu, přichází obránce Milan KerbrSigma vítá další posilu, přichází obránce Milan Kerbr
| 25.06.2019
A-tým prohrál v přípravě s VítkovicemiA-tým prohrál v přípravě s Vítkovicemi
| 22.06.2019
Sestava SK Sigma proti VítkovicímSestava SK Sigma proti Vítkovicím
| 22.06.2019
První utkání přípravy Sigma zvládla. Otrokovice přehrála 2:0První utkání přípravy Sigma zvládla. Otrokovice přehrála 2:0
| 21.06.2019
Sestava pro přípravný zápas proti OtrokovicímSestava pro přípravný zápas proti Otrokovicím
| 21.06.2019
Upřesnění 1. - 3. kola FORTUNA:LIGYUpřesnění 1. - 3. kola FORTUNA:LIGY
| 21.06.2019OLTV.cz
TravelSlevy.cz
Rádio Haná