Aktuality

Na tu práci se těším, říká Šuškavčevič

Na tu práci se těším, říká Šuškavčevič

23.06.2015 / A tým

Zpět do SK Sigma Olomouc se po šesti letech vrátil Darko Šuškavčevič (1974). V sezoně 2015/2016 začíná na Hané bývalý stoper a kapitán SK Sigma na postu asistenta trenéra prvoligového áčka. „První kontakty byly už v zimě, v závěru jara jsme se dohodli a jsem tady,“ řekl Darko Šuškavčevič.

Po šesti letech se vracíte do SK Sigma Olomouc, nyní v roli asistenta trenéra. Jak se to seběhlo? Byla to dlouhá jednání?
Byl jsem zrovna bez angažmá, Sigma potřebovala asistenta. Já jsem tady nějakou dobu hrál, mám už nějaké zkušenosti z Černé Hory, proběhly nějaké rozhovory, ke konci minulého soutěžního ročníku jsme se domluvili.

Jak dlouho ta jednání trvala? Váš příchod se zmiňoval už v zimě.
Něco už bylo v zimě, jestli bych do Sigmy šel. U týmu ale ještě byl předchozí asistent, pak jsme se v závěru jara domluvili, dohodli jsme se na podmínkách a jsem tady. Ale trvalo to nějakých šest měsíců.

S jakými pocity se vracíte do Sigmy? Vy jste před těmi šesti lety skončil prakticky ze dne na den a dost vás to tehdy mrzelo.
Už to takhle neberu, hodil jsem to za hlavu. Co bylo, to bylo, nedá se nic dělat. Teď tady začínám znovu, je to jakoby nová knížka otevřená od začátku. Těším se na tu práci, doufám, že se nám bude dařit.

Vy jste se do přípravy připojil o tři dny později, musel jste chodit do školy.
Ano. Měli jsme druhý semestr trenérské Profilicence, ještě mě pustili o dva dny dřív, měli jsme to až do dvaadvacátého, takže dvacátého už jsem byl tady. Měl jsem zpoždění s nástupem, ale trenér mě uvolnil, takže to nebyl žádný problém.

Je ta trenérská škola, studium Profilicence, těžká?
Je to náročné. Je to deset dní od půl deváté ráno do deseti do večera. Pořád teorie a praxe, střídá se to, po třech čtyřech dnech už toho má člověk dost, hlava už to nebere, je to hodně věcí. Je to náročné, ale ta škola dá hodně, člověk se může dost naučit některé věci, se kterými se jako aktivní hráč tolik nesetkal, které nevěděl. Takže mi to v trenérské kariéře hodně pomůže.

Vy už máte ale trenérské zkušenosti, ať už jako asistent nebo hlavní trenér. Už jste zažil i předkola Evropské ligy.
Byl jsem asistent trenéra v Zeta Golubovci. Hráli jsme evropské poháry. U nás byl ten problém, že Černá Hora měla strašně malý koeficient a museli bychom překonat čtyři předkola, abychom se dostali do základní skupiny. My jsme tehdy přešli tři předkola a v tom posledním měli PSV Eindhoven. A tam jsme neměli šanci. Doma jsme prohráli 0:5 a u nich 0:9. To bylo prostě strašidelné. Ten rozdíl byl patrný, na špičku evropského fotbalu jsme neměli vůbec šanci. Byl to obrovský rozdíl. Ale zkušenosti to byly dobré. Pak po roce hlavního trenéra odvolali a vzal jsem to já. Vedl jsem tým osm měsíců. Z posledního místa jsme se posunuli dopředu, měli jsme deset zápasů bez prohry, šest vítězství a čtyři remízy, jedenáctý zápas se čtvrtým v tabulce jsme prohráli. Pak jsme měli z následujících čtyř utkání bod a odvolali i mě.

Jaký je podle vás trenérský život? Je to složitější než pro aktivního hráče?
Určitě ano. Člověk má víc zodpovědnosti, odpovídá za celý mančaft, je to i více stresující. I když se nepodaří zápas, když nejsou odpovídající výsledky, tak nad tím člověk přemýšlí ze všech stran. Když jsi hráč, tak si to odehraješ tak, jak nejlépe umíš, co od tebe chce trenér. A jako trenér odpovídáš za všechno, za celý mančaft, je to určitě náročnější.

Už jste s trenérem Leoš Kalvodou hovořili o tom, jaké přesně budou vaše úkoly? Jestli jako bývalý kvalitní obránce budete mít třeba na starosti defenzivu?
Zatím ještě ne, uvidíme časem. Ale myslím, že žádný problém nebude. Jak jsem byl profesionál jako hráč a zakládal jsem si na maximálním přístupu, tak stejně na to budu dbát i v trenérské kariéře. Takže cokoliv bude hlavní trenér požadovat, nebude tam žádný problém.

Sledoval jste český fotbal, českou nejvyšší soutěži, i poté, co jste skončil v Olomouci?
Ano, sledoval. Dá se to sledovat přes internet. Sigma se vrátila do první ligy nakonec přesvědčivě, ale ze začátku to neměla vůbec jednoduché, měli málo bodů. Ale pořád v tom mužstvu síla je, kvalita se nakonec ukázala a kluci vyhráli zcela zaslouženě, vrátili se tam, kam patří.

Ale jistě to po návratu zpět nebude jednoduché.
Nebude, bude to určitě těžké, bude to o něčem jiném. Druhá liga byla více bojovná. Teď bude hlavně potřeba se udržet a stabilizovat, pak mluvit o něčem jiném. První rok po návratu bude určitě těžký, musíme se s tím poprat, nedá se nic dělat.

V prvním týmu SK Sigma jsou teď dva Černohorci, vy a Denis Cana. Znáte Denise?
Ne, Denise jsem neznal, poznal jsem ho, až když přišel do Sigmy. Ale podle toho, jak hrával, je to kvalitní fotbalista.

Říkal z legrace, že je pro něj dobře, když je u týmu asistent z Černé Hory, že to bude mí lehčí. Ale vy ho určitě šetřit nebudete.
Ne, to vůbec. Každý to má stejné, není v tom žádný rozdíl (směje se).
A tým - další aktuality:

Ohlasy: SK Sigma Olomouc - FC Fastav ZlínOhlasy: SK Sigma Olomouc - FC Fastav Zlín
| 20.07.2019
Premiéra trenéra Látala vítězná. Sigma zdolala ZlínPremiéra trenéra Látala vítězná. Sigma zdolala Zlín
| 20.07.2019
Sestava SK Sigma proti ZlínuSestava SK Sigma proti Zlínu
| 20.07.2019
Informace pro fanoušky k zítřejšímu utkáníInformace pro fanoušky k zítřejšímu utkání
| 19.07.2019
Trenér Látal: Zlínu se musíme vyrovnat především v soubojích Trenér Látal: Zlínu se musíme vyrovnat především v soubojích
| 19.07.2019
Tři hráči odchází na hostování do 2. ligyTři hráči odchází na hostování do 2. ligy
| 19.07.2019
Hráči A-týmu navštívili malé fotbalisty a fotbalistkyHráči A-týmu navštívili malé fotbalisty a fotbalistky
| 18.07.2019
Sigma hlásí novou posilu, přichází útočník Ismar TandirSigma hlásí novou posilu, přichází útočník Ismar Tandir
| 17.07.2019
2. kolo: V sobotu Sigmu čeká derby se Zlínem2. kolo: V sobotu Sigmu čeká derby se Zlínem
| 17.07.2019
Záložník Zmrzlý si připsal první ligový startZáložník Zmrzlý si připsal první ligový start
| 15.07.2019OLTV.cz
TravelSlevy.cz
Rádio Haná