Aktuality

Nedalo mi nezajít na Andrův stadion, říká bývalý rozhodčí Štefan Czetö

Nedalo mi nezajít na Andrův stadion, říká bývalý rozhodčí Štefan Czetö

24.04.2015 / A tým

Na Andrův stadion samozřejmě čas od času zavítají někteří z mimolomouckých bývalých hráčů SK Sigma. Včera se na náš krásný stadion přišel také podívat bývalý rozhodčí Štefan Czetö z Michalovec. „Tridsať rokov som tu nebyl,“ řekl pan Czetö, který do Olomouce přijel s manželkou na výstavu Flora, no a samozřejmě musel navštívit i Andrův stadion. Od sezony 1981/82 začal Štefan Czetö pískat v nejvyšší soutěži, za svou kariéru rozhodoval 108 ligových zápasů jako hlavní soudce, dalších 238 jako pomezní. Od roku 1985 byl na listině mezinárodních rozhodčích, kde působil šest let.

Pane Czetö, co vás přivedlo do Olomouce a na náš krásný stadion?
Přijeli jsme s manželkou na Floru. Zaujalo mě, když jsem viděl v televizi, že Sigma má nový stadion. Před lety, mezi roky 1982 až 1992 jsem tady rozhodoval několik zápasů, tehdejší první československou ligu. Tehdy jsem byl ligový rozhodčí, to bylo éře Vojty Christova, Dušana Marka, Joža Krchňáka, byli tam ještě například Chocholouš, Ivan Grégr, Matuščík, Karel Hycl, nebo Dymo Piškula. Byla to utkání třeba s Duklou Praha, s Bohemians, se Slavií a mnoho další, také venku. V televizi jsem viděl, že je ten stadion nádherný, tak mi nedalo nezajít se sem po tolika letech podívat a vyfotit se tady. Jsem velmi rád, že jsem byl po tolika letech znovu na stadionu Sigmy. Jsem velmi rád, že tady můžu být a vidět tu nádheru, kterou jste tady vybudovali.

Pamatujete si obzvlášť nějaký zápas, který jste pískal v Olomouci?
Určitě si pamatuju zápas s Duklou Praha. Toto utkání jsem dokonce přerušil. Tehdy byla taková klauzule, že když byly nějaký nadávky na mužstvo nebo na rozhodčí, tak jsme měli napřed dát hlasatelovi za úkol, aby lidi zklidnil a při opakování jsme mohli přerušit zápas a jít do kabin. S Duklou Praha jsem tady tu možnost využil a šli jsme do kabin. Po pěti minutách jsme zase šli pokračovat. Tehdy začínal v Olomouci funkcionařit pan Gajda, pak jsem se ještě párkrát setkal s panem Kubíčkem, s tím jsem se potom setkával už ne jako rozhodčí, ale jako funkcionář, když on působil ve vedení fotbalového svazu.

Proč jste tehdy přerušil utkání?
Pokud si dobře pamatuju, tak asi ve dvacáté minutě celý stadion skandoval něco podobné tehdy dost obvyklému Ria, ria, Hungaria, naráželi na to mé maďarské jméno. Byl jsem z toho trošku vedle, nechtěl jsem udělat nějakou blbost, tak jsme šli z hřiště. Zavolal jsem asistenty, šli jsme do kabin a poté, co se stadion uklidnil, jsme pokračovali. Paradoxní bylo, že když potom lidé něco namítali proti nějakým výrokům rozhodčího, tak celý stadion se zlostí skandoval jen Sigma, Sigma. A pan Gajda mi pak po zápase s úsměvem říkal: Pane Czetö, vy jste je naučil povzbuzovat (směje se). Jsou to krásné vzpomínky (směje se).

Tehdy býval na Andrově stadionu dobrý kotel, místa byla na stání, chodilo hodně diváků.
Byl plný stadion. Rozhodoval jsem tady především pražská mužstva, Spartu, Slavii, Bohémku, myslím, že jsem tu byl i na Baník. Bylo to zkrátka víc zápasů.

Pamatujete si z té doby nějaké problémové hráče? Že byste věděl, že když je budete pískat, tak budou trošku zlobit?
Ne, nemyslím si. Víte, v každé době, v každé éře jsou takoví hráči, to k tomu patří. Fotbal je i o tom. Nejsou to šachy, že si jen sednete za stůl. Emoce k tomu patří. Pokud jsou v normální míře, v nějakém tom hecování, pokud to nepřeroste do nějakých absolutních vulgarismů, tak do fotbalu emoce určitě patří.

Jsou naopak hráči, které by měl rozhodčí rád?
No, tak svým způsobem i v naší éře byli takoví hráči, o kterých jsme věděli, že když se s nimi v uvozovkách skamarádíme, tak nám budou pomáhat. Třeba když si vzpomenu na Sloupa z Bohémky, nebo na taková jména, nebo jako byl Berger ve Spartě. Zkrátka takoví, o kterých jsme věděli, že když jim budeme sympatičtí i s tou píšťalkou, tak oni nám zase pomůžou uhlídat ty ostatní. Určitě jsou takoví hráči i v dnešní době, jenom je potřeba je v mužstvu najít a umět si je přiklonit na svou stranu. Tím ale nechci říct, že třeba být k nim vysloveně loajální. Ale oni ti hráči cítí a vědí, že když je s rozhodčím v uvozovkách kamarád, že je to o něčem jiném, zkrátka vám pomůžou.

Co myslíte, pískalo se tenkrát lépe? Tehdy nebyly všude kamery, nerozebíralo se každé rozhodnutí.
Tolik opakovaček nebylo. Když byl zápas v televizi, tak byla v podstatě jedna kamera. A co se z ní vidělo, to se vidělo. Na druhé straně vidíte dnes, jaké je to těžké. Z jedené kamery nic nevidíte, ze druhé také ne a ze třetí ano. Říkám, že je to to samé. Tehdy byly chyby, teď jsou ty samé, ale dnes vás odhalí kamera, to tehdy nebylo. Ale ty chyby byly a jsou, lidský faktor z fotbalu prostě nevymažete. Ale myslím, že to je dobře, protože i tím je fotbal zajímavější. Vidíte to i v evropských soutěžích, kolik padá gólů, co by eventuálně neměly být. Ale ten lidský faktor tam je a do fotbalu patří.
A tým - další aktuality:

První dojmy Víta Beneše v novém působištiPrvní dojmy Víta Beneše v novém působišti
| 17.01.2019
A tým veze z nového stadionu v Bratislavě vítězstvíA tým veze z nového stadionu v Bratislavě vítězství
| 16.01.2019
Vít Beneš podepsal smlouvu s SK Sigma OlomoucVít Beneš podepsal smlouvu s SK Sigma Olomouc
| 16.01.2019
Trenčín ve druhém přátelském utkání oplatil Sigmě porážkuTrenčín ve druhém přátelském utkání oplatil Sigmě porážku
| 12.01.2019
V prvním zápase v novém roce Sigma porazila Trenčín V prvním zápase v novém roce Sigma porazila Trenčín
| 12.01.2019
David Houska krátce o startu zimní přípravyDavid Houska krátce o startu zimní přípravy
| 04.01.2019
Sigma zahájila přípravu na jarní část sezóny Sigma zahájila přípravu na jarní část sezóny
| 03.01.2019
Sigma zahájí zítra dopoledne přípravuSigma zahájí zítra dopoledne přípravu
| 02.01.2019
Shrnutí roku 2018 v podání SK SigmaShrnutí roku 2018 v podání SK Sigma
| 30.12.2018
Michal Vepřek je mezi legendami SK Sigma Michal Vepřek je mezi legendami SK Sigma
| 26.12.2018OLTV.cz
TravelSlevy.cz
Rádio Haná