Rajnoch: Musí se věřit, ne jenom ve fotbale, ale i v životě

29.07.2015 / A tým

V úvodním dějství Synot ligy fotbalisté SK Sigma Olomouc získali bod za remízu 2:2 v Teplicích. Přitom v poslední minutě prohrávali o dvě branky, ale v nastavení během jedenapadesáti sekund dokázali srovnat. „Musí se věřit, ne jenom ve fotbale, ale i v životě. Pokud nevěříte, tak nic nedokážete. My jsme si odvezli bod, protože jsme věřili až do konce,“ řekl kapitán SK Sigma Jan Rajnoch.

Co říkáte na závěr sobotního zápasu v Teplicích?
Můžu být akorát na kluky hrdý. Protože splnili přesně to, co se jim jako kapitán snažím vtloukat do hlavy. Že věřit a makat se musí za každé situace a za každou cenu. Doufám, že si dokázali, že je to pravda. Musí se věřit, ne jenom ve fotbale, ale i v životě. Pokud nevěříte, tak nic nedokážete. My jsme si odvezli bod, protože jsme věřili až do konce.

Skutečně jste věřil, když byla devadesátá minuta, prohrávali jste nula dva a rozhodčí ukázal, že nastaví tři minuty?
Nebudu samozřejmě lhát, že v devadesáté minutě věřím, že vyhrajeme tři dva, nebo že dva dva remizujeme. Ale prostě dokud rozhodčí nepískne konec, tak musíte hrát! Tak jsme hráli. Dali jsme první gól, to pak zlomí jeden mančaft a nakopne ten druhý. My jsme toho využili.

Ukazuje to, že tým je připravený na ligu, že to nezabalí, ani když se nedaří?
Ukazuje to, že ten tým má morál. To hlavně. A to mě těší. Protože kluci jsou mladí, mají toho hodně před sebou. A pakliže budou s takovým morálem hrát každý zápas, tak se někteří můžou dostat daleko.

Nebyli jste zlomení vývojem utkání? Dlouho jste nebyli vůbec horší, než domácí a pak jste dostali dva góly.
Je pravda, že jsme dostali takové smolné góly. Měli jsme nějaké šance, které jsme měli proměnit. Ale to je fotbal. Prostě jsme je nedali a soupeř nás potrestal. Myslím, že to nevypadalo, že jsme zlomení, vždyť jsme hráli do konce. Kdybychom byli zlomení, tak jsme to v osmdesáté zabalili, dostali ještě dva a jeli šest hodin domů. Takže jsme určitě zlomení nebyli. Pak někdo vtipkoval v kabině, proč jsme nedali třetí gól, ale to už by bylo samozřejmě moc. Myslím, že nakonec ta remíza byla spravedlivá, i když se zrodila takovým zajímavým závěrem.

Po druhé inkasované brance už jste nebyli tolik aktivní jako v prvním poločase.
Přece jen to byl první zápas po přípravě, hrálo se docela tvrdě. Teplice na nás vyrukovaly s nepříjemnou běhavou tvrdou hrou, takže ke konci zápasu už to nebyl takový tlak jako v první půli. Ale musím pochválit všechny kluky, co šli do utkání jako střídající, protože přes všechny tři šly obě gólové akce.

A ty gólové akce byly obě hodně podobné.
Byly. Choras udržel balon, ťuknul ho Ordžimu, ten výbornou nahrávkou vyslal Zahradníčka. A pak ta koncovka už byla na klucích.

Jak hodně velké sebevědomí ten závěr napumpuje do týmu? Je potřeba se chytit hned na začátku.
No, v naší partě tomu neříkáme úplně jako sebevědomí. Protože když kluci dostanou sebevědomí, tak si myslí, že jsou mistři světa. Takže sebevědomí, to úplně ne. Spíš takové to zdravé. To už jsme si hodně krát říkali, myslím, že už jsme se z toho všichni poučili, že to přehnané sebevědomí je spíš na škodu. To zdravé by tam být mohlo, ale hlavně je to pozitivní věc od další práce, do dalšího kola, do dalších týdnů.

Bylo na týmu vidět, že se znovu na první ligu těší?
Samozřejmě. Myslím, že to bylo vidět i v prvním poločase. Prvních deset patnáct minut jsme byli takoví zakřiknutí, pak jsme hru trošku přebrali a měli šance. Bylo vidět, že kluci měli chuť.