Aktuality

Jílek: Atmosféra byla fantastická

Jílek: Atmosféra byla fantastická

14.03.2016 / A tým

Po nedělním utkání proti pražské Spartě trenér SK Sigma Olomouc Václav Jílek mnoho důvodů ke spokojenosti mít nemohl. Jeho tým nepodal proti silnému soupeři špatný výkon, ale prohrál nula dva a nezískal tedy ani bod. Těšit kouče Hanáků mohla jen parádní kulisa. „Atmosféra byla fantastická. Vynikající až do konce. Bylo tam poděkování fanoušků hráčům, povzbuzování za nepříznivého stavu. Myslím, že ta podpora byla na hráčích obrovsky cítit, sám jsme to také vnímal,“ řekl Jílek.

Jak hodnotíte utkání proti Spartě?
My nemůžeme být spokojeni po takovém zápase. Můžeme být možná spokojeni s výkonem, ale to nás v danou chvíli nemůže uspokojit. My jsme chtěli bodový zisk bez ohledu na to, s jakým soupeřem hrajeme. Takže spokojenost jenom částečná. Zase taková, která nám dává určitou naději do dalších zápasů. Ale v momentě, kdy my nedokáže zopakovat takového výkony, nasazení, agresivitu, v dalších utkáních, tak se s ostatními mančafty nemůžeme měřit. Chtěli jsme být aktivní, to se dařilo. Škoda, že nemáme větší kvalitu ve finální fázi, protože jsme tam měli pár situací, kdy jsme mohli jít do vedení. To jsme bohužel nezvládli. Ty zápasy jsou podobné. Když se Sparta dostane před šestnáctku, tak zakončí. My se dostaneme do tří čtyř takových, ale nezakončíme, netlačíme se více do zakončení. Hrajeme malinko alibi, hledáme ještě lépe postaveného spoluhráče. Soupeři se to vyplatilo, šel do vedení. My jsme pak ještě měli dvě tři možnosti na srovnání, ten závěr, to už byla tristní, řekl bych dětská, chyba Radakoviće.

Tým hraje o záchranu, moc času už nezbývá. Bude to psychicky náročné, co změnit, aby mužstvo hrálo proti všem tak, jak se Spartou nebo Plzní?
Máme devět kol a samozřejmě už bijeme na poplach, to je jasné. Protože bodový rozdíl je čím dál tím větší. Ale bavili jsme se o tom hned po zápase – toto je výkon, který nás ještě může udržet ve hře. Jsou tam chyby, ty spíš vyplynou možná z přemíry snahy v danou chvíli s tím něco udělat. A ono to je na škodu. My potřebujeme jednoduše, tu snahu si můžeme dovolit někde kolem šestnáctky soupeře, tam ať riskujeme. Ale v defenzivě, to jsou chyby z toho, že se snaží něco udělat, ale ve finále se to otočí proti nim.

Jak si vysvětlujete, že se Sparta na vítězství nad Sigmou možná nadře víc než Jihlava?
Sparta sem určitě přijela z vizí, že to zvládne, vzhledem k postavení, k výkonnosti. Ale tato utkání jsou obrovský ošidná, není rozdíl mezi outsiderem a favoritem. My v takovém utkání samozřejmě nemáme co ztratit. A to je naše devíza, protože pak jsou hlavy čisté, hráči do toho jdou s odhodláním, mají obrovskou motivaci, těch faktorů je tam víc. Pro Spartu jsou tato utkání daleko těžší, než když pak hraje třeba otevřenou partii na evropské scéně.

Na jaře se zatím tolik nedaří Radakovićovi, který byl na podzim výtečný.
Uroš, tam je myslím malinko uspokojení. Je potřeba si s ním promluvit, nedělo se to jen teď. I po zápase si k tomu něco řekla kabina, což je důležité. Uroš je malinko složitější v tom, že se přece jen u něj hodně projevuje ta jižanská povaha. Nicméně to sebevědomí, které měl, tu kvalitu, kterou měl na podzim, teď nemá. Je to zase jeden z těch střípků, proč nejsme úspěšní. Je potřeba s ním pracovat, je to trošku složitější proces. Předpoklady má určitě fantastické, je potřeba, aby jeho hlava byla daleko připravenější. Je to hráč ročníku čtyřiadevadesát, je mladý, nehledejme za tím žádnou senzaci. Je to hráč, u kterého ještě výkonnost není úplně vyrovnaná.

Do zápasu šel tým s novým kapitánem, tým vedl brankář Miloš Buchta. Proč došlo ke změně?
Důvod je naprosto jednoduchý. Týmová volba před začátkem jara vyzněla pro Vepřka. Musím říct ne, že by to nezvládl, ale ani výkonnost ho v danou chvíli neopravňovala k tomu, aby kapitánskou pásku nosil. Je potřeba, aby tam byl hráč, který jak výkonem, tak hlavně působením na mužstvo má pozitivní vliv. To se úplně nedělo podle našich představ, myslím si, že ani podle jeho. Sáhli jsme ke změně, Miloš má jako brankář k dění v poli někdy trochu daleko, ale myslím si, že to byla správná volba.

Poměrně brzy jste střídal Aidina Mahmutoviče, vypadalo to, že nejste spokojen s jeho výkonem.
Nejsem spokojený. Prostě pracuje málo pro mužstvo, je potřeba si to jednoznačně říct. V první řadě si to musí hlavně přiznat. To je to nejdůležitější, abychom se od toho mohli odpíchnout. Měli jsme očekávání před sezonou, říkal, jsem, že jméno ještě nikdy nic nevyhrálo, to se přesně naplňuje. Musí pracovat. My hrajeme o záchranu, my nehrajeme někde o páté místo, kde je to volnější a není rozhodující každá chyba. My se musíme rvát o každý balon i v té horní pozici. A ten hráč to zatím nesplňuje. Musí reagovat na každou herní situaci tak, aby soupeře ohrozil. A to mi u něj vadí nejvíc. Je to útočník, má pro to předpoklady, je to náběhový hráč. V momentě, kdy tam jsou tři čtyři situace a on tam nejde, byť zbytečně, tak je to chyba. Musí se jednoznačně zlepšit.

Důležitá budou dvě následující utkání, ve Zlíně a doma s Ostravou.
Pokud bychom tato dvě střetnutí nezvládli, tak se nemáme o čem bavit. Pokud k tomu přistoupíme se stejnou odpovědností, se stejnou aktivitou jako proti Spartě, tak myslím, že máme velké předpoklady ta utkání zvládnout. V momentě, kdy se to nenaplní, tak budeme mít obrovské problémy.

Dlouho na Andrově stadionu nebylo osm tisíc diváků. Co jste říkal na atmosféru?
Byla fantastická. Vynikající až do konce. Bylo tam poděkování fanoušků hráčům, povzbuzování za nepříznivého stavu. Myslím, že ta podpora byla na hráčích obrovsky cítit, sám jsme to také vnímal. Můžeme fanouškům jenom poděkovat a požádat je, aby s námi vydrželi i v dalších zápasech, byť ne v tak atraktivních.
A tým - další aktuality:

Sigma zná termíny prvních dvou zápasů ve FORTUNA:LIZESigma zná termíny prvních dvou zápasů ve FORTUNA:LIZE
| 06.08.2020
Dobrá zpráva! Zranění Víta Beneše není vážnéDobrá zpráva! Zranění Víta Beneše není vážné
| 06.08.2020
Sezónu 2020/2021 zahájí Sigma doma s LibercemSezónu 2020/2021 zahájí Sigma doma s Libercem
| 05.08.2020
První prohra v přípravě. Sigma podlehla Brnu 0:2První prohra v přípravě. Sigma podlehla Brnu 0:2
| 05.08.2020
Do Sigmy přichází chorvatský útočník Dominik RadičDo Sigmy přichází chorvatský útočník Dominik Radič
| 04.08.2020
Pozor změna! Proti Brnu budeme hrát na Andrově stadionuPozor změna! Proti Brnu budeme hrát na Andrově stadionu
| 04.08.2020
Zifčák: Konkurenci vnímám. I tak chci ukázat, že na to mámZifčák: Konkurenci vnímám. I tak chci ukázat, že na to mám
| 04.08.2020
Trenér Látal: V přípravě zatím nezvolnímeTrenér Látal: V přípravě zatím nezvolníme
| 03.08.2020
Sigma byla blízko výhry. S Trnavou nakonec remizovala 1:1Sigma byla blízko výhry. S Trnavou nakonec remizovala 1:1
| 01.08.2020
Hubník po prvním zápase: Se spoluhráči se rychle sehrajemeHubník po prvním zápase: Se spoluhráči se rychle sehrajeme
| 30.07.2020OLTV.cz
Hanackyvecernik.cz
Rádio Haná