Zápas století 8.9.2019 14:00

Aktuality

Trenér Václav Jílek před soustředěním

Trenér Václav Jílek před soustředěním

27.01.2016 / A tým

Na devět dní opustí fotbalisté SK Sigma Olomouc Andrův stadion. Hanáci zítra vyrazí na herní soustředění do Turecka. Odehrají tam tři přípravná utkání, zpět domů se vrátí příští víkend. „Podmínky a terény pro přípravu jsou tam úplně jiné, než tady,“ řekl trenér SK Sigma Václav Jílek.

Jak hodnotíte dosavadní průběh přípravy?
Asi nejdůležitější věc je, že zdravotní stav je velmi dobrý. Drtivá většina hráčů zatím ty tři týdny absolvovala. Až na výjimky. Což je Denis Cana, pak tam byly jen nějaké krátkodobé problémy. S tímto je velká spokojenost, protože ne vždycky tomu tak v přípravě je. A my potřebujeme, abychom měli všechny hráče pohromadě. A byli pak schopni vybrat ideální jedenáctku pro první soutěžní zápas. Spokojenost je i po herní stránce. Hráči byli velmi pracovití, i když to ty první tři týdny pro ně nebylo úplně jednoduché, protože zátěž byla poměrně velká. Ale myslím, že to celkem dobře vstřebávají, takže i pracovní atmosféra je dobrá. Mám z toho dobrý pocit. Zatím se nám v přípravě dařilo i výsledkově, až na ten jeden zápas v Polsku.

Pozitivní je jistě také to, že sice příprava je zimní, ale moc mrazivých dnů ani sněhu nebylo.
Pro nás je největším nepřítelem sníh. Jakmile napadá na umělku, tak to trénink obrovsky limituje. Sníh je pro mnoho lidí v zimě možná dobrý, ale my to moc nekvitujeme. Na druhou stranu až na dva tři dny žádné velké mrazy, tak abychom nemohli trénovat, nebyly. Takže i z tohoto pohledu je to dobré.

Až po dvou týdnech se k týmu připojil útočník Aidin Mahmutovič. Už do mužstva dobře zapadl?
Ano. Samozřejmě malinko víc táhne s tou jižanskou skupinkou, která je tady silná (směje se). Ale zapadl velmi dobře celkově. Jde z něj velmi pozitivní energie, je to pracovitý hráč. Je potřeba, aby začal dávat góly. Jak sám říká, je potřeba, aby je hlavně dával v soutěžních utkáních a ne teď v přípravě.

Bude nějak obtížné naučit hrát Sigmu s Mahmutovičem? Protože takový typ útočníka v týmu nebyl?
Nemyslím si. Bude to spíš o tom, abychom akceptovali základní požadavky. Nemyslím si, že by to bylo něco úplně nového. To znamená schopnost hráče rychle reagovat po zisku míče, rychle rozehrát na rychlého hráče není nic, co bychom měli dlouhodobě trénovat. Je to jen otázka přepnutí myšlení hráče, nastavení se na to. Nemělo by to být nic komplikovaného.

Dalším novým hráčem v týmu je stoper Renars Rode. Jak ten se zapracoval?
Myslím, že Renars jde trénink od tréninku nahoru. Samozřejmě naše prvotní očekávání bylo zpočátku možná malinko vyšší, nicméně postupem času naplňuje naše předsevzetí a požadavky. Ale myslím si, že ještě pořád potřebuje nějaký čas na adaptaci. Přece jen česká liga je malinko někde jinde, než na co byl zvyklý. Jak z pohledu taktického, tak z pohledu toho, s jakými soupeři se může potkat. To znamená silové typy, silné typy hráčů. Jak on sám uznává, se kterými se moc nepotkával, je potřeba aby se na to připravil.

Je třeba znát rozdíl mezi těmi fotbalovými školami, když například Uroš přišel z Itálie výtečně takticky připravený.
Stoprocentně ano, je to tím dané. Hráči procházejí nějakou jinou výchovou, hlavně se i v mládí konfrontují s kvalitou. Samozřejmě nechci říct, že by v Lotyšsku žádná kvalita nebyla, ale samozřejmě v Itálii je to jistě na jiném stupni. A Uroš tím prošel, tam je obrovský důraz na taktickou složku, to je mu ku prospěchu.

Zaměřujete se v přípravě pečlivě na taktiku?
Po každém zápase máme sestřih s nějakými základními věcmi a základními herními principy. Pořád se to víceméně opakuje. Máme nastavené nějaké základní herní parametry, které bychom měli dodržovat a pracovat. A to jak z pohledu týmu, tak z pohledu skupin nebo individuálního. V těchto třech úrovních chceme zlepšovat hráče, zlepšovat ho individuálně, v součinnosti skupiny hráčů, se kterými se potkává a pak i v rámci celého týmu.

V přípravě zřejmě bude nejdůležitější zapracovat na ofenzivě, ta asi byla na podzim největším problémem Sigmy.
Prostě tomu tak bylo. My jsme gólů moc nedávali. Na druhou stranu šance jsme si vypracovávali. To znamená, že ta finální fáze nás trápila. Teď jde spíš o to, že si ukazujeme určité věci, aby hráči přesně věděli, do jakých prostorů nabíhat, jak ty situace řešit. V Turecku budeme mít ideální podmínky, abychom se této tréninkové části věnovali.

Na soustředění v Turecku se budete věnovat těm obvyklým věcem? Hernímu projevu, standardním situacím?
Ano. Z pohledu herního se chceme věnovat hlavně nějaké variabilitě, zařazení jednoho útočníka, dvou útočníků. Tak, abychom měli herní způsob proměnlivý s ohledem na soupeře, i vývoj utkání. Samozřejmě dostanou prostor i standardky, protože to je důležitá věc. A musím říct, že nám zatím moc gólů nepřinesly, naopak v přípravě jsme z toho nějaké góly inkasovali. Takže je potřeba se tomu věnovat.

U standardek hodně záleží na kopu. Je tam možná ten největší problém? Předchozí trenéři vždycky říkali, že v tréninku to hráčům jde, ale pak v utkáních ne.
Možná se budu trošku lišit, protože si myslím, že to úplně dobře nekopeme ani v tréninku. Že bychom to trefovali. Není to věc, která se dá v průběhu tréninkového týdne natrénovat. To je osobní věc hráče, kdy je zodpovědný za to, aby to správně kopnul. Je to jeho dílčí činnost pro úspěch mužstva. Je to věc, na které prostě musí pracovat více, než ostatní. To znamená – vím, že kopu standardky, tak je potřeba, abych po tréninku zůstal a věnoval se tomu. Tak, jak chceme po dalších hráčích, aby svoje nedostatky nějakým způsobem odstraňovali, posouvali se nahoru, tak i u tohoto bude důležité, aby si k tomu hráči našli cestu a věnovali se tomu více, než doposud.

Letíte na soustředění do Turecka, kde poměrně nedávno byly bezpečností potíže. Nemáte mírné obavy?
Myslím, že taková mírná nejistota panuje asi u všech, co tam letí. Na druhou stranu je tam hodně týmů, byla tam i mužstva z Bundesligy, z celé Evropy. Bereme to tak, žádnou jinou možnost jsme neměli. Pustit v danou chvíli Turecko by asi byla hloupost, protože přece jen podmínky a terény pro přípravu jsou tam úplně jiné, než tady. Takže věříme, že se nic nestane, všechno proběhne ve zdraví a bezpečně.

Čekají vás tam tři utkání. Jak hodnotíte soupeře?
Brali jsme dostupnost, která byla. Na druhou stranu, musíme si na rovinu říct, že my nedisponujeme jménem, které by bylo pro ostatní soupeře tak lákavé a zajímavé. Měli jsme nějaké požadavky – tří utkání, v určitých hracích dnech. Takže i to muselo korespondovat s požadavky ostatních týmů. Nakonec jsme ty tři soupeře sehnali. Možná nejsou tak zvuční, ale nemyslím si, že by to byli soupeři, kteří nás neprověří. První zápas máme velmi těžkého soupeře, Pogon Štětín, to ukázal i Piast, že polská liga kvalitu má. Druhé utkání nás čekají makedonské Rabotnički, ve třetím rezerva Salcburku, to je mladé běhavé mužstvo, takže to bude dobrá prověrka.
A tým - další aktuality:

V MOL Cupu nás čekají RosiceV MOL Cupu nás čekají Rosice
| 19.08.2019
Obránce Radek Látal nastoupil poprvé v základní sestavěObránce Radek Látal nastoupil poprvé v základní sestavě
| 19.08.2019
Ohlasy: Bohemians Praha 1905 - SK Sigma Olomouc 3:2Ohlasy: Bohemians Praha 1905 - SK Sigma Olomouc 3:2
| 18.08.2019
Dvoubrankové vedení si Sigma neuhlídala. Z Ďolíčku body nevezeDvoubrankové vedení si Sigma neuhlídala. Z Ďolíčku body neveze
| 17.08.2019
Sestava SK Sigma proti BohemiansSestava SK Sigma proti Bohemians
| 17.08.2019
Upřesnění 8. kola FORTUNA:LIGYUpřesnění 8. kola FORTUNA:LIGY
| 17.08.2019
6. kolo: Sigma v Ďolíčku změří síly s Bohemians6. kolo: Sigma v Ďolíčku změří síly s Bohemians
| 15.08.2019
První potvrzená jména. Kdo dorazí na Zápas století?První potvrzená jména. Kdo dorazí na Zápas století?
| 14.08.2019
Roman Polom přestupuje do Českých BudějovicRoman Polom přestupuje do Českých Budějovic
| 13.08.2019
Ohlasy: SK Sigma Olomouc - MFK Karviná 1:1Ohlasy: SK Sigma Olomouc - MFK Karviná 1:1
| 10.08.2019OLTV.cz
TravelSlevy.cz
Rádio Haná