Výhra v Boleslavi je vynikající, řekl Jílek

01.08.2017 / A tým

Parádní vstup do sezony mají za sebou fotbalisté SK Sigma Olomouc. V neděli brali v Mladé Boleslavi tři body za výhru 2:1, obě naše branky dal záložník Šimon Falta. Trenér Václav Jílek poslal do základní jedenáctky dva prvoligové debutanty – Václava Jemelku a Lukáše Kalvacha, když také Martin Sladký hrál v nejvyšší soutěži v základu poprvé v kariéře. A v závěru utkání se pak zapsal první prvoligový start i Jiří Texl. "Věděli jsme to, šli jsme do toho s tím, prostě máme mladé mužstvo. Když pominu Míšu Vepřeka a Buchtiče, tak máme věkový průměr čtyřiadvacet let, jsou to mladí kluci," řekl Václav Jílek.

Jak hodnotíte utkání v Boleslavi?
Myslím si, že celková úroveň utkání nebyla nějaká vysoká. Určitě na to měly vliv i podmínky, protože dusno bylo obrovské a pro pohyb hráčů a celkovou kvalitu hry to nebylo vůbec jednoduché. První poločas byl asi podle našich představ. Vstoupili jsme do něj aktivně, chtěli jsme hrát na míči, chtěli jsme být silnější, než soupeř, přestože jsme si uvědomovali, že ten svoji kvalitu má. Naplňovali jsme to tak zhruba od patnácté minuty. Zároveň jsme chtěli sázet i na rychlou přechodovou fázi po zisku míče, věděli jsme, že domácí stopeři nejsou úplně rychlostně vybavení. Což se, myslím si, také podařilo. Hlavně pak dohráním těch dvou situací. Naprosto rozhodujícím momentem byl gól těsně před poločasem, který nám obrovsky pomohl, měli jsme dvoubrankové vedení. Druhý poločas už nebyl úplně podle našich představ, tam už jsme byli hodně pasivní, stáhli jsme se do hlubšího bloku. Soupeři jsme přenechali iniciativu, a byť se nedostal do nějakých vyložených šancí, tak tam už jsme tu kvalitu nepotvrdili. Trošku nám docházely síly, myslím si, že to byl i takový určitý nováčkovský strach o výsledek, abychom to uhráli. Tam máme rezervy.

Naposledy Sigma prohrála v Boleslavi jedna čtyři. Kde vidíte rozdíl?
Srovnávat takto dvě utkání s takovým odstupem, to je asi nemožné. Ani z voleje neřeknu, kolik je tady nových hráčů. Myslím si, že největší rozdíl je prostě v tom, že tohle mužstvo má týmového ducha, je schopno se obětovat jeden pro druhého, což na hřišti bylo vidět. Byť jsme pak sil v závěru neměli tolik, tak ty důležité situace jsme vždycky byli schopni dohrát i tou obětavostí, odpovědností. To jsou věci, na které sázíme, kluci se to snaží plnit.

Jak je výhra v prvním kole důležitá pro sebevědomí týmu?
Jak je důležitá, to ukážou až ty nebližší zápasy. Protože samozřejmě zase bude očekávání, abychom na ten výsledek i výkon navázali. Nicméně tři body z Boleslavi, to je fantastický vstup. To si všichni uvědomujeme. A pro nás vynikající. Motivace hráčů, sebevědomí, pro to je to naprosto perfektní. Teď je jenom na nás, abychom z toho vytěžili, protože máme doma Liberec, pak jedeme do Plzně, los nemáme jednoduchý. To vítězství nám může jedině pomoci.

Zápas rozhodl Šimon Falta a jeho dvě hezké branky. Možná spíš fanoušci čekali, že se střelecky prosadí Jakub Plšek a Tomáš Chorý, kterým se dařilo v minulé sezoně.
Myslím, že Šimon dlouhodobě výkonnost má, akorát neměl efektivitu. My jsme mu to hodně vyčítali, i v té minulé sezoně. Jako křídelní hráč nesbíral body, měl nějaké asistence, ale neměl góly. Takže zapracovalo se na tom, aby se do koncovky více tlačil, protože potenciál má obrovský. V neděli to ukázal, v těch dvou situacích se zachoval obrovsky zkušeně, zvládl to na jedničku. Na druhou stranu u Plši a Chorase, tam bylo očekávání větší. Hlavně v kvalitě řešení situací, tam jsme to neměli úplně dobré. Ale zase to vybalancovali svojí houževnatostí a tím, co odevzdali týmů. Ale samozřejmě z pohledu útočné fáze to nebylo na té úrovni, na jaké bychom si představovali.

V základní sestavě debutovali dva hráči. Jak se vám líbili Václav Jemelka s Lukášem Kalvachem?
Byli tam dva debutanti, ale beru tam pořád i Martin Sladkého, který hrál také v první lize poprvé od začátku, protože v Plzni posbíral jen nějakých pár minut. Beru to, jakože debutanti byli tři. Věděli jsme to, šli jsme do toho s tím, prostě máme mladé mužstvo. Když pominu Míšu Vepřeka a Buchtiče, tak máme věkový průměr čtyřiadvacet let, jsou to mladí kluci. Myslím si, že to zvládli na jedničku. Venca Jemelka, který se choval obrovsky zkušeně, velmi dobře načítal hru, několikrát hrotového hráče předskočil, s tím je velká spokojenost. Stejně tak musíš říct, že i Lukáš Kalvach to zvládl velmi dobře. V tom prostoru má sílu, je schopen se napojit na naši ofenzivní hru, je dobrý do kombinační hry. Ukazoval to hlavně v prvním poločase, kdy nabídka byla odpovídající.

Pomohlo vám, že jste mohl soupeře vidět v soutěžních zápasech?
To je přesně o tom úhlu pohledu. Na jednu stranu se to bere tak, že ti soupeři už jsou rozehraní, že mají za sebou tři soutěžní utkání, že je to pro ně výhoda. Já to beru tak, že je to výhoda pro nás. Boleslav jsme si mohli načíst, hlavně z těch dvou domácích zápasů předkol Evropské ligy. Pro mě osobně to bylo poučné, myslím, že jsme na to byli schopni reagovat a v zápase se to projevilo.