Aktuality

Útočník Tomáš Chorý si vystřílel nominaci

Útočník Tomáš Chorý si vystřílel nominaci

31.05.2017 / A tým

Výbornou sezonu má za sebou útočník SK Sigma Olomouc Tomáš Chorý (1995). Nastřílel šestnáct branek, poprvé v kariéře se mezi muži gólově prosadil tak, jak byl zvyklý v mládeži. A pomohlo mu to i k nominaci na kemp české reprezentační jedenadvacítky před blížícím se evropským šampionátem. „Pomohl mi k tomu celý tým,“ řekl Chorý.

Jaká pro vás byla právě skončená sezona? Jistě celkem povedené, tolik branek už jste v jednom soutěžním ročníku dlouho nedal.
No, tolik gólů jsem nedal dlouho. Ale pomohl mi k tomu celý tým. To budu říkat všude. Sešli jsme se skvělá parta, to byl nejpevnější základ k tomu, čeho jsme dosáhli, že jsme byli tolik kol před koncem jasným postupujícím i vítězem. Zvládli jsme to týmově, no a ta práce všech se potom odrazila na mě a na Plšovi, jen díky tomu jsme mohli dát tolik branek. Jsem moc rád.

To bylo možná trošku nečekané, že jste se oba takovým způsobem gólově prosazovali.
Možná ano. Ale jak měl ze začátku sezony Plša fazónu, tak bylo jasné, že mu to tam začne padat. Já jsem měl po podzimu snad šest gólů, pak to začalo v jarní části jít ještě lépe. Jsme určitě oba rádi, že jsme tým vstřelenými góly táhli. Musím říct, že jsme skutečně všichni v týmu táhli za jeden provaz.

Pro vás to byla konečně sezona, kdy jste se v mužské kategorii výrazně střelecky prosadil, byl hodně produktivní.
Je to pro mě strašně pozitivní. Myslím, že tímto jsem si i udělal krok do nominace na EURO, když jsem začal dávat góly. Dělal jsem to, po mě trenér potřebuje. Hodně mi to pomohlo, jsem rád, že jsem těch šestnáct gólů dal.

Jak moc pro vás bylo těžké plnit to, co trenér Václav Jílek chce? Protože on od útočníka požaduje skutečně hodně práce, aby on startoval defenzivu mužstva, byl v neustálém pohybu. To je hodně náročné.
Ano, je to náročné. Ale vypořádám se s tím. Jsem rád, že to po nás trenér chce. Každý trenér je jiný a myslím, že pan Jílek mi sedl. Je to pro nás pro všechny dobře, že takovou taktiku chce. Chtěli jsme hrát hlavně kombinační fotbal, což se nám dařilo. Drželi jsme balon, snad v každém zápase byli lepší, i naposledy v neděli v Opavě, tam jsme v prvním poločase dominovali, akorát neproměnili šance, které jsme měli a pak z jediné střely inkasovali. Myslím, že hra trenéra Jílka byla na podzim i na jaře kvalitní a měla svou úroveň.

Cítil jste v průběhu sezóny, s přibývajícími góly, že se vám protihráči začínají více věnovat, že vás pečlivěji brání?
Cítil jsem, že se mi více věnují, pořád se mě snaží provokovat. Jak jsem měl těch sedm žlutých, tak jsem na to nějak vůbec nemyslel, ať si kopou, jak chtějí. Jen jsem se soustředil na svůj výkon a vždycky jsem na hřišti nechal maximum.

To možná bylo i celkem nečekané, že jste přežil do konce sezony na sedmi kartách.
To bylo. Ale myslím, že mi ta sedmá karta, i když to v tom Táborsku na žlutou kartu vůbec nebylo, myslím, že mi pomohla. Začal jsem se ještě víc hlídat. Sice tam souboje byly pořád, ale všechno jsem to ustál.

Myslíte, že je potřeba, abyste se takto hlídal pořád a soustředil se především jen sám na sebe, na svoje úkoly, které na hřišti máte, a nerozptyloval se zbytečně?
Přesně tak. Je to důležité. Soustředím se vždycky na svůj výkon, koncentruju se a to mi strašně pomáhá. Jsem na tom teď dobře psychicky, to mi hodně pomohlo. Podpora okolí, jak v klubu tak doma v rodině, to mu hodně moc pomohlo.

Sigma postoupila zpět do nejvyšší soutěže. A trenér Václav Jílek už několikrát řekl, že Tomáš Chorý už je nyní útočník prvoligových kvalit.
Jsem rád, že má trenér takový názor, protože dříve se tady se mnou nějak extra nepočítalo. Ale uvidíme, jak to bude v první lize, jak se to vyvine.

Bylo pro vás důležité, že jste byl pro trenéra útočník číslo jedna?
Šle jsem do toho s tím, že chci být útočník číslo jedna, chtěl jsem dávat góly, chtěl jsem Sigmě pomoci. A to se mi povedlo. Jsem samozřejmě rád, že se to podařilo, pomohl jsem tak týmu i sobě.

To ano, pomohl jste si k nominaci na přípravný kemp před evropským šampionátem jedenadvacítek. Účast na EURU U 21 už máte blízko.
Je to hodně blízko. Udělám maximum pro to, abych se tam dostal. Jsem skutečně strašně rád, že tam jsem. Protože to je jednou za život, když fotbalista dostane takovou šancí. A doufám, že ji využiju.

V reprezentacích všech věkových kategorií jste byl pravidelně, teď i v jedenadvacítce. Máte už myšlenky i na tu nejvyšší úroveň?
Pomýšlel jsem na to. Je to sen každého fotbalisty hrát za seniorskou reprezentaci, za nároďák. Je to samozřejmě také můj sen, ale do toho je ještě hodně moc daleko. Doufám, že budu mít fotbalový život dlouhý a jednou se mi to třeba povede. Teď chci hlavně udělat krok na EURO jedenadvacítek. Doufám, že se mi to povede a budu v konečné nominaci.

Jak odhadujete naděje jedenadvacítky na postup ze skupiny. Ve společnosti Dánska, Německa a Itálie to nebude nic lehkého.
Nevypadá to lehce. Ale myslím si, že máme velmi kvalitní kádr. Máme tam výborné středopolaře, útočníky ze zahraničí, krajní hráče. Ten tým se sešel dobře, skládal se už od devatenáctky. Povedla se výborně i kvalifikace. I když jsem tam nebyl, tak jsem to pořád sledoval, byl jsem s trenérem Lavičkou v neustálém kontaktu. Myslím si, že tým má kvalitu na to, aby na šampionátu udělal nějaký dobrý výsledek.
A tým - další aktuality:

Sestava SK Sigma proti ZlínuSestava SK Sigma proti Zlínu
| 15.11.2018
Sigma hraje doma pohár proti ZlínuSigma hraje doma pohár proti Zlínu
| 14.11.2018
Exolomoučtí hráči v zahraničíExolomoučtí hráči v zahraničí
| 12.11.2018
Hráči SK Sigma jako hosté jindeHráči SK Sigma jako hosté jinde
| 12.11.2018
Jílek: Bod z venku musíme brátJílek: Bod z venku musíme brát
| 11.11.2018
Kalvach: Od začátku jsme hráli zodpovědněKalvach: Od začátku jsme hráli zodpovědně
| 11.11.2018
Konečně jsme udrželi čisté konto, řekl Václav JemelkaKonečně jsme udrželi čisté konto, řekl Václav Jemelka
| 11.11.2018
Sigma odváží z Teplic bodSigma odváží z Teplic bod
| 11.11.2018
Sestava SK Sigma proti TeplicímSestava SK Sigma proti Teplicím
| 11.11.2018
Hanácká kronika: Ze zápasů Sigmy v TeplicíchHanácká kronika: Ze zápasů Sigmy v Teplicích
| 10.11.2018OLTV.cz
TravelSlevy.cz
Rádio Haná