Aktuality

Je to dobrá vizitka naší mládeže, řekl Beneš

Je to dobrá vizitka naší mládeže, řekl Beneš

01.10.2018 / SCM

Ve středu hraje tým SK Sigma Olomouc U 19 doma pro něj netradičně na Andrově stadionu zápas UEFA Youth League proti slovinskému NK Maribor. Naše devatenáctka půjde za postupem a hráči i realizační tým věří, že k tomu pomůže i pořádná podpora z hlediště. „Ta soutěž se tady nikdy nehrála, je to nejvíc, co může mládežnické mužstvo hrát. Nikdo neví, kolikrát se nám ještě podaří ligu staršího dorostu vyhrát, protože konkurence je velká. Děláme maximum proto, abychom lidi na Andrův stadion dostali. Věřím, že lidi přijdou a že se jim bude fotbal líbit,“ řekl Jakub Beneš, manažer mládeže SK Sigma Olomouc.

Devatenáctka SK Sigma vstoupí ve středu do pohárové Evropy. Jak probíhají přípravy?
Z hlediska sportovního to je otázka na trenéry, myslím, že sledovali nějaká utkání devatenáctky Mariboru z minulé sezony. Takže o soupeři informace sbíráme. Je to slovinský mistr, takže určitě bude mít svoji kvalitu. Co se týká organizace utkání, tak to splňuje stejné parametry jako utkání Evropské ligy. Takže zajištění veškerého servisu pro utkání probíhá stejně. Na utkání jsme pozvali školy, sportovní oddíly v našem kraji tak, abychom vytvořili důstojnou atmosféru tomuto utkání.

Je tedy organizace zápasu podobná skutečně tomu, co je standardem v Evropské lize, případně Lize mistrů?
UEFA tuto soutěž bere jako třetí hlavní výkladní skříň po Lize mistrů a Evropské lize. Takže chtějí tomu dát veškerou váhu jako těmto soutěžím. Z hlediska veškerého zajištění, berou to jako jednu z hlavních soutěží, ale zase z druhé strany na rovinu říkají, že to není Liga mistrů, která už je pro hvězdy s nějakým tím červeným kobercem, ale je to pořád soutěž, která mí primárně hráče posouvat dál, chystat je na budoucí profesionální kariéru. Takže není tady ani tak důležitý výsledek, ale spíše to, aby ti kluci se poměřili se zahraničním soupeřem, zkusili si, jaké to je, jakým způsobem zápas probíhá v evropském měřítku, v těch mužských soutěžích.

Režimově při utkání je to stejné jako utkání mužů v evropské soutěži? Také přijedou kontroly a bude se dbát na to, aby všechno bylo podle reglementu UEFA?
V tomto je to úplně stejné. Tím, že hrajeme na Andrově stadionu, je to o to jednodušší, protože zápasy předkola Evropské ligy tady probíhaly, takže kontrola před Youth League nebyla nutná. Ale z hlediska režimu utkání a stadionu je to úplně stejné.

Soupeř je atraktivní, postup jistě bude jasným cílem našeho týmu. Hráči jsou sice ještě mladí, dorostenci, ale budou už mít i něco jako prémie? Nebo jejich hlavním motivem budou úspěch, čest a sláva?
Primárně ty kluky by k postupu mělo hnát jenom to, že si můžou zahrát další zápasy v takové soutěži, s dalšími kvalitními soupeři. Z klubu žádnou vnější motivaci neplánujeme. Samozřejmě chceme postoupit, soupeř, myslím si, je atraktivní, řekl bych i na to venkovní utkání, protože to pro nás není zase tak daleko, protože v osudí byly týmy z Kazachstánu nebo Ázerbajdžánu. Postup samozřejmě chceme, myslím si, že svoji sílu máme a budeme chtít těch kol odehrát co nejvíce.

Pro klub je to jeden z největší historických úspěchů. A měla by to být také velmi pozitivní reklama pro SK Sigma, pro fotbal, prvek, který může přilákat nové hráče do přípravky, nebo i do dalších věkových kategorií?
Je to určitě velmi dobrá vizitka naší mládeže. Protože náš klub si na dobré práci s mládeží vždycky zakládal a bude zakládat dál. A tím, že devatenáctka vyhrála svoji soutěž, má možnost reprezentovat Českou republiku v evropské soutěži, je důkaz toho, že se v SK Sigma s mládeží pracuje velmi dobře, koncepčně. Věřím, že je to příslib k budoucím úspěchům našeho áčka. A doufáme, že hráči, kteří projdou touto zkušeností, se třeba v horizontu dvou let budou schopni prosadit nejen v A mužstvu, ale i v evropských soutěžích.

Na mládež moc fanoušků nechodí, i kdy hraje pravidelně velmi dobrý fotbal a dává spoustu krásných gól. Věříte, že ve středu na Andrův stadion dorazí dost fanoušků a hráčům pomůžou k dobrému výsledku? Že si Ligu mistrů nenechají ujít?
Určitě věříme. Ta soutěž se tady nikdy nehrála, je to nejvíc, co může mládežnické mužstvo hrát. Nikdo neví, kolikrát se nám ještě podaří ligu staršího dorostu vyhrát, protože konkurence je velká. Děláme maximum proto, abychom lidi na Andrův stadion dostali. Věřím, že lidi přijdou a že se jim bude fotbal líbit. Zvolili jsme pro to výkop v 17 hodin, i když to je čas, ve který mládež standardně nehraje. Ale je to doba, která je vyhovující snad pro všechny, které to zajímá, pro žáky, studenty, sportovní oddíly, pro rodiče a dospělé, kteří normálně pracují. Věřím, že na pět hodin by se sem mohl dostat prakticky každý.
SCM - další aktuality:

Osmnáctka vstoupila do letní přípravyOsmnáctka vstoupila do letní přípravy
| 10.07.2020
Janotka a Krajčovič nově asistenty u repre. Je to čest, shodují seJanotka a Krajčovič nově asistenty u repre. Je to čest, shodují se
| 10.07.2020
U19 hrála první zápas letní přípravy. Nestačila na ChoceňU19 hrála první zápas letní přípravy. Nestačila na Choceň
| 09.07.2020
Devatenáctka zahájila letní přípravuDevatenáctka zahájila letní přípravu
| 07.07.2020
U19 dvakrát porazila HoliciU19 dvakrát porazila Holici
| 11.06.2020
Tým U19 porazil Pardubice. O výhře rozhodl v druhé půliTým U19 porazil Pardubice. O výhře rozhodl v druhé půli
| 06.06.2020
Dorostenci zpět v zápasovém režimuDorostenci zpět v zápasovém režimu
| 04.06.2020
U19 dnes odehrála se širším kádrem 3 přípravná utkáníU19 dnes odehrála se širším kádrem 3 přípravná utkání
| 29.05.2020
Týmy U19 a U17 se utkaly s Českými BudějovicemiTýmy U19 a U17 se utkaly s Českými Budějovicemi
| 09.03.2020
Tým U18 na soustředění v Maďarsku porazil KomárnoTým U18 na soustředění v Maďarsku porazil Komárno
| 03.03.2020OLTV.cz
Hanackyvecernik.cz
Rádio Haná