JEDENÁCTKA A TRENÉR STOLETÍ

Aktuality

Lukáš Staroba o podzimu týmu SK Sigma U 17

Lukáš Staroba o podzimu týmu SK Sigma U 17

08.01.2018 / SCM

Mladší dorostenci se vrátili v českém fotbale k osvědčené praxi a opět hrají celostátní soutěž. Tým SK Sigma Olomouc U 17 je po první části soutěžního ročníku na sedmém místě tabulky. Podzim hodnotil trenér naší sedmnáctky Lukáš Staroba.

Jak hodnotíte podzimní část sezony ve znovu celostátní soutěži pro mladší dorost?
Hodnotím to velice pozitivně. Protože je fakt, že pokud jsme hráli jen na Moravě, tak soutěž české skupiny byla lepší. I po stránce, řekl bych, kvality soupeřů v konfrontaci. Jsou dvě složky, které rozvíjejí hráč – tréninková příprava a pak správný konfrontace. To druhé nám trošku chybělo. Dokázali jsme to nějakým způsobem kompenzovat zápasy proti zahraničním soupeřům, v tom byla velká výhoda. Ale v rámci celoročního rozvoje hráčů je určitě celostátní soutěž udělaná dobře. Sice je tam osmnáct mužstvem, takže nám to trošku skáče termínově, proto nemůžeme mimo sezonu tolik na nějaké turnaje do zahraničí. Ale zápasy jsou kvalitní a hráče to dobře připravuje na mužskou kategorii. Takže soutěž hodnotím určitě pozitivně. Jsou tam hodně vyrovnaná mužstva, neviděl bych tam vyloženě nějaký slabý tým. Protože tréninkový proces se hodně sjednocuje díky vzdělávání trenérů, takže u většiny týmů se dbá na kondiční i technickou-taktickou stránku, i regenerační. Samozřejmě někde jsou hráči lepší, někde horší.

Proč ta konfrontace předtím chyběla? Je to tím, že Sigma je tolik vpředu před ostatními a na Moravě tolik dobrých zápasů prostě hrát nemohla?
Když to řeknu na Moravě, tak Olomouci si samozřejmě nejlepší hráče vezme třeba z Prostějova a pak proti němu hraje soutěž. Takže jaká tam pak může být konfrontace. Takto se potkáváme s hráči, kteří jsou v těch svých regionech nebo oblastech nejlepší, mají kvalitu. Takže ti nejlepší hráči jsou v dominantních klubech.

Jak hodnotíte umístění? Skončili jste na podzim sedmí.
Nerad se bavím o umístění. Pro mě je priorita přístup hráčů v tréninku a v zápasech, výkon na hřišti, morálka hráčů, jejich zaujetí, jejich nastavení do zápasů a tréninků, zajímá mě individuální výkonnost hráčů. Vždycky hodnotím přístup a výkonnost hráče. Týmovost se do toho dostává také, jsme kolektivní sport, takže také musíme řešit součinnosti, určitou taktiku, přípravu na utkání. Ale do šestnácti-sedmnácti let vždycky musíme hodnotit výkon hráče na hřišti, nikoliv výsledky týmu v tabulce. Samozřejmě v konfrontaci s první pětkou jsme uspěli se Spartou, to jsme vyhráli, Plzeň nás porazila z brejkových situací, s Baníkem jsme hráli vyrovnaný zápas. A Slavia, která je na prvním místě, nás u nás doma přehrála. To nám ukázalo, jakým směrem a jakým způsobem se prezentuje momentálně nejlepší tým v republice. Porážka je někdy lepší než vítězství, protože nám odkryje nějaké nedostatky, díky tomu se můžeme posouvat dál. I prohry jsou součásti vývoje hráčů, cestou k odstranění chyb.

Koho byste z mančaftu za podzim pochválil? Kdo z hráčů udělal největší progres, nejvíce se zlepšil?
Každý z hráčů udělal určitý progres, někdo menší, někdo větší. Nicméně se projeví i biologický a kalendářní věk hráčů. Někteří hráči už jsou vyspělejší, jsou osvalení, fyzicky vyspělí, už by mohli nastupovat i ve starším dorostu. Proto jsme učinili i některé kroky k tomu, aby se už posunuli do vyšší kategorie. Někteří hráči jsou somatotypem trošku subtilnější, samozřejmě v zápasech zatím nejsou dominantní, ale jejich čas přijde. Myslím tím třeba Zedníčka nebo Čecha, věřím, že herní kvalitou a správným nastavením se dokážou adaptovat velice rychle a posunou se jak fyzicky, tak i kádrově výš. Hráči, kteří jsou fyzicky vyspělí, to znamená Macháček, Repček, Šidlík, Pavelka, ti už budou přesunuti do starší kategorie. Gólman Obzina půjde do přípravy s devatenáctkou, uvidíme, jak se tam bude schopen adaptovat. Našim úkolem je prioritně vychovat a připravit hráče pro první tým. A je velmi pozitivní, že kluci z devatenáctky jdou do přípravy s áčkem.

A to je motivace pro ostatní. Vidí, že mají tu šanci, že za chvíli tam můžou být také.
Přesně tak. Je to transparentní, jsme klub, který to dělá v rámci svých možností. Máme velký počet odchovanců v prvoligovém kádru. Ti kluci to samozřejmě vidí, cítí, že ta práce má význam, že ta odměna přijde. Jestli za rok, dva nebo tři, to je na nich, ona přijde. Díky Vaškovi Jílkovi, který z nás vzešel, preferuje odchovance, tak to ti hráči cítí a jdou tady spokojeni.

Dobře. A kdybyste tedy měl vybrat opory týmu, třeba tu základní osu? Možná velmi zajímavý hráč je Heidenreich, to je hodně soubojový záložník, takový ten typ, kterých v Sigmě nikdy moc nebylo.
Každý hráč mí svoji kvalitu. Jde o to, aby se z nich poskládal tým podle potřebné hierarchie. Aby se využily jejich silné stránky natolik, abychom z toho poskládaly tým. Někdo umí víc bránit, někdo víc útočit, někdo střílet góly, někdo odebírat míče, někdo konstruktivně přihrávat. Tréninkový proces se snažíme individualizovat tak, aby se hráči na svých postech rozvíjeli. Ale osa týmu se dá samozřejmě vyjmenovat. Nejlepší v kanadské bodování byl Radim Machala, má deset gólů a čtyři asistence druhý Martin Repček, třetí Macháček a Šidlík. To jsou bodově nejlepší hráči. Ale každý hráč má svoje schopnosti a dovednosti, v tréninku se snažíme maximalizovat jejich rozvoj, aby se byli schopni prosadit ve starší kategorii.
SCM - další aktuality:

Týmy U18 a U16 dnes hrály proti LíšniTýmy U18 a U16 dnes hrály proti Líšni
| 19.04.2019
Dorostu se proti Hradci nedařilo střeleckyDorostu se proti Hradci nedařilo střelecky
| 17.04.2019
SK Sigma U18 i U16 si poradila s Frýdkem-MístkemSK Sigma U18 i U16 si poradila s Frýdkem-Místkem
| 14.04.2019
Dorostenci U19 a U17 porazili PardubiceDorostenci U19 a U17 porazili Pardubice
| 14.04.2019
Týmy U15 a U14 si zastřílely proti SlováckuTýmy U15 a U14 si zastřílely proti Slovácku
| 11.04.2019
Na Memoriálu Vlastislava Marečka vybojovala Sigma U16 3. místoNa Memoriálu Vlastislava Marečka vybojovala Sigma U16 3. místo
| 11.04.2019
Týmy U18 a U16 hostily Valašské MeziříčíTýmy U18 a U16 hostily Valašské Meziříčí
| 07.04.2019
Dorostenci U19 a U17 bojovali na půdě SlavieDorostenci U19 a U17 bojovali na půdě Slavie
| 06.04.2019
Dorost U18 i U16 jednoznačně zvítězil nad ZlínemDorost U18 i U16 jednoznačně zvítězil nad Zlínem
| 01.04.2019
Žáci změřili síly s Ústí nad Labem a JihlavouŽáci změřili síly s Ústí nad Labem a Jihlavou
| 31.03.2019OLTV.cz
TravelSlevy.cz
Rádio Haná