Aktuality

S herním projevem jsem spokojený, říká Janotka

S herním projevem jsem spokojený, říká Janotka

08.01.2018 / SCM

Na šestém místě je po první fázi sezony tým SK Sigma Olomouc U 16. Trenér šestnáctky Tomáš Janotka je po šestnácti odehraných kolech spokojen s herním projevem svého týmu, ale už ne tolik s bodovým ziskem a umístěním. „Vzhledem k tomu, že jsme kategorie U 16, tak pro nás je herní projev pořád nad tím výsledkem,“ řekl Janotka.

Jak hodnotíte podzimní část sezony?
Kdybych to měl hodnotit, tak bych to postavil do dvou rovin. Jedna je náš herní projev, se kterým jsem byl velice spokojený. Musím říct, že kluci zaslouží pochvalu za to, jak velký udělali progres, co se týče týmového výkonu, ale i individuálně, kdy jsme se dokázali prosadit. Naopak s čím spokojený nejsem, to je umístění v tabulce. Po podzimu jsme na šestém místě a myslím si, že patříme trošičku výš. Ale to vzhledem k tomu, že jsme kategorie U 16, tak pro nás je herní projev pořád nad tím výsledkem.

Proč to umístění není lepší? Co chybělo k o něco vyššímu bodovému zisku?
Snažím se kluky učit, aby se nebáli hrát fotbal. Už samotná rozehrávka od brankáře je kolikrát do rizika. Ale jsem pro to, aby se to kluci naučili, aby si těmi situacemi prošli, aby měli různé varianty řešení. A právě tady v té věkové kategorii naučili, protože se pořád učí. Z toho kolikrát pramení chyby v rozehrávce. Takže pokud bychom se o tohle tolik nesnažili, tak se stalo určitě to, že bychom dostali určitě o nějakých deset gólů méně. A třeba bychom na tom výsledkově a bodově byli o něco lépe. Ale v tom nevidím přínos, tak by kluci kreativitu a konstruktivitu nezískali. A kdy by se to měli učit a dále rozvíjet, než právě v této kategorii. Takže to je jedna z příčin toho, proč nejsme v tabulce výš, proč jsme dostávali celkem hodně gólů. Další je to, že v konfrontaci s těmi nejlepšími – když vezmu Zbrojovku, Jihlavu, Baník nebo Slovácko – v těchto zápasech jsme neobstáli. Ale je to i zapříčiněné tím, že jsme všechna tato utkání hráli na podzim venku. Doma, tam jsme dominantní, vynikající, ale v zápasech venku je pak velký rozdíl. Zatím nám chybí hrát stejně doma i venku. Venku bodový zisk nebyl dobrý.

Zase z druhé strany – hrát fotbal, to je a vždycky byla výsada Sigma. Ta nikdy nehrál nějaký beton na dva brejky s odkopáváním. Takže hráči se tohle prostě musí učit.
Jasně. To právě potřebujeme, aby se kluci učili hrát fotbal. Chyby, ty jsou přirozené. Dělají je i hráči v lize, dělají je i hráči v Lize mistrů. Takže je logické a přirozené, že je budou dělat i kluci v šestnáctce. Ale hlavně se do nich snažím dostat to, aby se nebáli hrát. A čím víc se budou bát, že k nim přijde balón, tím je větší pravděpodobnost, že chyba přijde. Když budou mít obavy, budou se schovávat, nebudou vytvářet nabídku pro spoluhráče. Toho se snažíme vyvarovat a prezentovat se tím, že chceme soupeře přehrávat.

Jak moc výsledky ovlivnilo také to, že se zranil útočník Galus, který dával hodně gólů?
Když to vezmu z hlediska statistiky, tak Galus hrál asi polovinu zápasů a i přes to patří mezi nejproduktivnější hráče týmu společně s Erikem Raclavským a Jáchymem Šípem. Má ve vápně výborný výběr místa a vynikající řešení situací, z tohoto pohledu nám nějaké góly určitě mohly chybět. Na druhou stranu místo něj dostal na hrotu příležitost Kryštof Špatný, který dal také hodně gólů, byl aktivní, dokázal se prosadit. Takže jaké by to bylo? Asi jinačí, ale bohužel zranění k tomu patří a od toho máme široký kádr, abychom se s tím nějak dokázali srovnat.

Pochválil byste některého z hráčů za podzim, který vás nejvíc překvapil, udělal velký pokrok?
Myslím si, že to, čím jsme se prezentovali, byl týmový výkon. A z toho dobrého výkonu mužstva vždycky vyplaval některý z jednotlivců, kdo byl více vidět. Třeba Erik Raclavský dostal do dobrých výkonů i tu produktivitu, má plno gólů i nahrávek. To, co dělá útočníka útočníkem, co každý trenér po hráčích chce, to tam má. Stejně tak to tam má Jáchym Šíp, který je o rok mladší a dokáže být nebezpečný a větrat defenzivy soupeřů. A největší progres, kromě stabilních výkonů, co podávali třeba Peťa Nováček, nebo ti hráči, které jsem zmínil, udělal třeba Pavel Vybíral, pak stoper Tomáš Černý. Ten měl v přípravě nějaké návyky, které se mi nelíbily, z hlediska součinnosti obranné čtverky, kdy zůstával hodně vzadu jako nějaké libero, tak potom začal hrát tak, jak chceme, jak by se měla obrana chovat.

Jak bude vypadat kádr šestnáctky pro jaro? Dojde k nějakým posunům?
V rámci celého dorostu dojde k posunům a změnám v kádrech. Trošku se to změní, je to samozřejmě v návaznosti na to, že několik hráčů z devatenáctky jde do přípravy s áčkem. Takže to musíme doplnit, jednak počtově, ale pak také samozřejmě kvalitativně. Aby hráči ve vyšší kategorii obstáli a byli konkurenceschopní. Tedy když ode mě půjde hrát do sedmnáctky, musí na tom být dobře silově a rychlostně, musí mít kvalitu, je to celostátní liga. Takže by se měli posunout Sklenář, Nováček a brankář Pitron. Ti zahájí přípravu se sedmnáctkou. A vzhledem k tomu, že nás bylo celkem hodně, tak počtově nepotřebujeme moc doplňovat. Do přípravy s námi půjdou z patnáctky Hadaš, Nízký a brankář Vítek. Uvidíme, jak v konfrontaci obstojí, mají otevřené dveře.
SCM - další aktuality:

Trenér Janotka o úspěšné sezóně U19Trenér Janotka o úspěšné sezóně U19
| 21.06.2019
Umístění mládežnických týmůUmístění mládežnických týmů
| 20.06.2019
Výsledky dorostu ze zahraničních turnajů - 2.a 3. denVýsledky dorostu ze zahraničních turnajů - 2.a 3. den
| 09.06.2019
Výsledky dorostu ze zahraničních turnajů - 1. denVýsledky dorostu ze zahraničních turnajů - 1. den
| 08.06.2019
Žáci U15 na konci sezony druzí, U14 vítězi Moravskoslezské ligyŽáci U15 na konci sezony druzí, U14 vítězi Moravskoslezské ligy
| 07.06.2019
Týmy U19 a U17 odcestovaly na zahraniční turnajeTýmy U19 a U17 odcestovaly na zahraniční turnaje
| 06.06.2019
Dorost U16 slaví díky výhře titul, v Blansku zvítězil i tým U18Dorost U16 slaví díky výhře titul, v Blansku zvítězil i tým U18
| 05.06.2019
Výsledky týmů SK SigmaVýsledky týmů SK Sigma
| 03.06.2019
Týmy U18 a U16 s přehledem zvítězily nad BrnemTýmy U18 a U16 s přehledem zvítězily nad Brnem
| 02.06.2019
Dorostenci U19 a U17 zakončili sezónu výhrou nad KarvinouDorostenci U19 a U17 zakončili sezónu výhrou nad Karvinou
| 01.06.2019OLTV.cz
TravelSlevy.cz
Rádio Haná