Aktuality

Trenér Chromý hodnotí podzim SK Sigma U 19

Trenér Chromý hodnotí podzim SK Sigma U 19

08.01.2018 / SCM

Tým SK Sigma Olomouc U 19 odehrál povedený podzim. Naše devatenáctka přezimuje na druhém místě tabulky, hned několik hráčů si vysloužilo nominace do mládežnických reprezentací. A šest členů našeho nejstaršího dorostu jde do přípravy s prvoligovým áčkem.

Jak hodnotíte podzimní část sezony?
Myslím, že s podzimem můžeme být vcelku spokojeni. Samozřejmě, že každý se dívá na tabulku. Co se týče umístění, tak jsme druzí za Brnem. Je to sice o pět bodů, ale dokázali jsme na jeho hřišti remízovat a pak vyhrát na penalty. Porazili jsme doma třetí Spartu, venku čtvrtou Plzeň. Ale naopak s pátým Hradcem jsme doma prohráli. Bylo to ale v úvodu sezony, bylo to pro nás trošku nešťastné, to jsme trefili dvě tyčky, neproměnili další šance a měli tři hráči na repre. To se všechno odrazilo. V konfrontaci s nejlepšími týmy jsme celkově určitě uspěli. Samozřejmě jedna věc je postavení v tabulce a druhá je posun hráčů. Myslím, že právě v tomto můžeme být spokojení, protože u řady hráčů vidím veliký progres. V reprezentaci U 19 se prosadili Neuer, Zifčák, Sláma a brankář Gröger, navíc v národním týmu U 18 se prosadili Zlatohlávek a Zima. Čtyři hráči odehráli za náš tým kompletně všechna utkání, bez jediné absence. Nejlepšími střelci byli Zlatohlávek a Zmrzlý. Ondra Zmrzlý má nejvíc kanadský bodů, dal devět branek a k tomu má sedm asistencí. Ten má trošku smůlu, protože v národním týmu jsou na jeho postu už ustálení hráči, kterým se daří, jsou už s tím týmem sehraní. Takže je mezi náhradníky. Ale je to velice cenný hráč. Ne jenom pro tu efektivitu, ale je schopen hrát krajního obránce, stopera, veškeré prosty v záložní řadě, je velmi univerzální.

Jak moc vás mrzí, že několik hráčů nebylo zcela fit? Po zranění se vrací Chytil, naopak během podzimu se zranili Grečmal nebo Matoušek. Bylo by to s nimi v plné formě ještě lepší?
Soutěž je náročná, jednak z hlediska nasazení, často se hraje nahoru dolů, v hodně vysokém tempu, někdy je to takové až příliš hektické. Musí si také dokázat během hry oddychnout, změnit rytmus hry, reagovat na soupeře, na stav utkání, na situace, které se v zápase nějak vyvinou. Bylo to fyzicky hodně náročné. A právě díky tomu, že nám hráči odjížděli na reprezentace, někteří byli po zranění. Například Mojmír Chytil a Jirka Spáčil pro zranění prakticky celou minulou sezonu vynechali. Ale jsou to velmi kvalitní hráči, věřím, že na jaře budou ještě lepší. Samozřejmě že nás ta zranění ovlivnila, ale to provází každý tým, nebylo to nic mimořádného. S nimi by to bylo o něco jednodušší, ale v dnešní dobře při agresivním stylu hry je to celkem běžná věc.

Nemáte obavy, že se tým z podzimu trošku rozpadne? Šest hráčů jde do přípravy s áčkem.
Můžeme říct, že ziskem třiceti šesti bodů jsme v dorostenecké lize zachráněni. V zájmu dalšího vývoje a výkonnostního posunu hráčů došlo k tomu, že půjdou do přípravy s prvním týmem. Ovlivní to i působení juniorky, kde bylo šest starších hráčů, pro ty bude lepší, když budou hrát v mužské kategorii, ti zamíří na hostování, aby získávali ostruhy ve třetí nebo druhé lize. Určitě to je velký posun, ale my musíme pořád sledovat vývoj hráčů a dělat všechno pro to, aby se neustále vyvíjeli. Pro mládež je sice příjemné umístění v tabulce, je to určitá vizitka naší práce, kvality těch hráčů, ale hlavním cílem je vychovat hráče pro první tým. I když cesty jsou různé. Může to jít i přes hostování v jiných klubech, můžou se posunout rovnou do áčka, je to individuální. Ale ten cíl zůstává pořád stejný, k tomu směřujeme a myslím, že v Olomouci se nám to daří. Ostatně dokladem je počet odchovanců v našem áčku. To je dobrá vizitka práce všech mládežnických trenérů v klubu.

Co máte v plánu v přípravě na jaro?
Nic takového, jako zahraniční soustředění neplánujeme. Myslím si, že v této kategorii to ani není nutné. Ani bych to nepovažoval za vhodné, když potom stejně budeme hrát soutěžní zápasy na umělce. Začínáme mistrovskou sezonu koncem února. V létě je vždycky v dorostu krátká příprava, na začátku sezony jsem cítil, že těch čtyři a půl týdne bylo málo. Ale jinak to udělat nejde, protože hráči musí mít také dovolenou, nějaké volno. Teď ta příprava není opět moc dlouhá. Dnes se přípravy neustále hodně zkracují, takže je potřeba na to nějakým způsobem reagovat. 
SCM - další aktuality:

Na duel Sigmy se Spartou otevřena i tribuna Sever!Na duel Sigmy se Spartou otevřena i tribuna Sever!
| 22.02.2020
Trenér U17 Krajčovič: Příprava se nám povedlaTrenér U17 Krajčovič: Příprava se nám povedla
| 21.02.2020
Kouč U19 Janotka po přípravě: Věřím, že nastartujeme vítěznou šňůruKouč U19 Janotka po přípravě: Věřím, že nastartujeme vítěznou šňůru
| 19.02.2020
Sigma pořádá stáž pro trenérySigma pořádá stáž pro trenéry
| 18.02.2020
Dorostencům se o víkendu dařilo. Všechny týmy si připsaly výhryDorostencům se o víkendu dařilo. Všechny týmy si připsaly výhry
| 16.02.2020
Osmnáctka a šestnáctka v přátelských utkáních bez výhryOsmnáctka a šestnáctka v přátelských utkáních bez výhry
| 08.02.2020
Týmy U19 a U17 zvítězily nad PodbrezovouTýmy U19 a U17 zvítězily nad Podbrezovou
| 08.02.2020
Dva hráči Sigmy v nominaci reprezentace U16Dva hráči Sigmy v nominaci reprezentace U16
| 07.02.2020
Sigmáci zazářili v barvách národního týmuSigmáci zazářili v barvách národního týmu
| 07.02.2020
Dorostenecké týmy odehrály dvě přípravné utkáníDorostenecké týmy odehrály dvě přípravné utkání
| 05.02.2020OLTV.cz
Hanackyvecernik.cz
Rádio Haná