Hanácká kronika: Ze zápasů Sigmy Olomouc v Karviné

26.10.2018 / A tým

Do slezského města Modrá lavina k mnoha prvoligovým utkáním nezajížděla. Karvinské týmy si mezi českou elitou odbyly pouze 4 sezóny. V 90. letech se ve dvou ročnících objevila FC Karvná, jež ale v roce 2003 zanikla. Na tradici zaniklého klubu navázal současný MFK.

K prvnímu utkání obou soupeřů v Karviné došlo v sezóně 1996/97 v rámci 27. ligového kola. Slezané tehdy bojovali o holé přežití, když před zápasem byli na sestupové 15. příčce. Sigma se naproti tomu pohybovala v klidném středu tabulky.

Domácí tým poslal v 19. minutě do vedení Vlastimil Ryšavý, ale ještě v 1. poločase z penalty vyrovnal Sigmák Karel Rada. V 52. minutě dal rozhodující branku domácí Miroslav Kaloč, a Karviná tak nad Hanáky zvítězila 2:1.

V průběhu utkání nastoupil za domácí Vítězslav Tuma, kterého jeho další kroky v kariéře na čas zavedly do Olomouce. Za Modrou lavinu pro změnu nastoupil Pepa Mucha, který v letech 2015 – 2018 v Karviné působil na pozici asistenta, a později též hlavního trenéra.

Ani výhra ale karvinským nakonec k záchraně nestačila, a byť v následujícím kole uhráli cennou remízu na Letné, po porážce 5:1 v Brně ve 30. kole se s českou elitou rozloučili.

FC Karviná – SK Sigma Olomouc 2:1 (1:1)
Branky:
19. Ryšavý, 52. Kaloč – 35. Rada (pen.). Rozhodčí: Amler – Brabec, Petřík. ŽK: Václavík, Mintál, Kaloč, Kovář – Kerbr, Povišer. Diváci: 7 308. Hráno: 11. 5. 1997 – 27. kolo
Karviná: Václavík – R. Šulák, Mintál, Javorek – Benda (46. Tuma), Sosna, Benefi (75. Štěpaník), Kaloč (61. Bialek), L. Šulák – Ryšavý, Kovář. Trenér: Netolička.
Sigma Olomouc: Pižanowski – Rada (64. Kotůlek), Machala, Ujfaluši, Kovář – Ryška (46. Povišer), Mucha, Hollý, Šmarda (46. Kerbr) – Balcárek, Štrbík. Trenér: Brückner.

Slezanům se návrat mezi českou elitu podařil po jednom roce ve 2. lize. Před 5. kolem sezóny 1998/99 Gambrinus ligy se Sigma držela na čele ligové tabulky. Karviná šla do zápasu povzbuzená premiérovými třemi body, které ukořistila proti plzeňské Viktorii.

Ve druhém vzájemném utkání na půdě slezského týmu se lépe vedlo Hanákům. Ve 31. minutě sice Ladislav Šulák poslal domácí do vedení, ale krátce před koncem poločasu srovnal Marek Heinz. Jak Modré lavině vyšel závěr první půle, tak vkročila i do té druhé. Ve 48. minutě zápas otočil brankou Josef Mucha.

Sigma vyhrála 2:1, a udržela se na špici ligové tabulky, když byla bod za vedoucí Spartou, a měla stejný zisk jako Blšany, Drnovice a Teplice. Karviná klesla na předposlední místo.

FC Karviná – SK Sigma Olomouc 1:2 (1:1)
Branky:
31. L. Šulák – 44. Heinz, 48. Mucha. Rozhodčí: Jirků – Zlámal, Kruliš. ŽK: Duhan, Činčala – Kotůlek, Barbořík. Diváci: 7 486. Hráno: 11. 9. 1998 – 5. kolo
Karviná: Barcuch – R. Šulák, Plachta, Zelenay – Kubeš, Duhan (63. Sourada), Šlachta, L. Šulák, Kotrys (72. Rozhon) – Krupník, Činčala (84. Trapaidze). Trenér: Netolička.
Sigma Olomouc: Skácel – Kovář, Machala, Kotůlek – Kováč (84. König), Ujfaluši, Mucha, Barbořík (73. Štefka), Kučera – Vlček (65. Balcárek), Heinz. Trenér: Bokša.

Potřetí, a prozatím naposledy, se Hanáci vydali do Karviné k ligovému utkání v loňském roce. Zápas se stal ozdobou nejen celého 7. kola, a to se hrálo i derby pražských S, ale též celého ročníku HET ligy, neboť v něm diváci na Městském stadionu v Karviné viděli hned osm branek!

Přestřelku zahájil již ve 2. minutě Tomáš Zahradníček, na nějž o osm minut později navázal Kuba Plšek. Opaření domácí se vzpamatovali až koncem poločasu, kdy na rozdíl jedné branky snížil Lukáš Budinský. Krok s Modrou lavinou Karviná srovnala v 51. minutě zásluhou Filipa Panáka.

V 68. minutě vrátil vedení na stranu Sigmy Šimon Falta, a o 7 minut později jeho parťák ze zálohy David Houska zvýšil na 4:2. Zdálo se, že Modrá lavina směřuje k poklidnému vítězství. Domácí však na dostřel dostal úspěšně proměněnou penaltou opět Lukáš Budinský. Jistotu tří bodů pro Hanáky zpečetil v 89. minutě Tomáš Zahradníček. Vítězný zápas Sigmy Olomouc v Karviné 5:3 se stal nejgólovějším utkáním loňského ročníku HET ligy.

MFK Karviná – SK Sigma Olomouc 3:5 (1:2)
Branky:
45. Budinský, 51. Panák, 80. Budinský (pen.) – 2. Zahradníček, 10. Plšek, 68. Falta, 75. Houska, 89. Zahradníček. Rozhodčí: Příhoda – Moláček, Hrabovský. ŽK: Janečka, Eismann – Jemelka. Diváci: 3 186. Hráno: 16. 9. 2017 – 7. kolo
Karviná: Berkovec – Moravec, Košťál, Hošek, Letič – Štepanovský (46. Ramírez), Šisler (71. Čolič), Janečka, Budínský, Kalabiška (22. Eismann) – Panák. Trenér: Weber.
Sigma Olomouc: Buchta – Sladký, Radakovič, Jemelka, Vepřek – Kalvach – Zahradníček, Houska, Texl, Falta – Plšek. Trenér: Jílek.

Střelci SK Sigma v Karviné:
2
– Tomáš Zahradníček,
1 – Karel Rada, Marek Heinz, Josef Mucha, Jakub Plšek, Šimon Falta, David Houska

Předprodej na nedělní zápas Sigmy v plném prouduPředprodej na nedělní zápas Sigmy v plném proudu