Aktuality

Trenér Václav Jílek po středečních zápasech

Trenér Václav Jílek po středečních zápasech

28.06.2018 / A tým

Dvě přípravná utkání sehráli ve středu fotbalisté SK Sigma Olomouc. První proti Třinci, to o gól prohráli, druhé s Hradcem Králové, v tom jasně zvítězili. Trenér Václav Jílek mohl být po dvou zápasech spokojen jen částečně.

Jak hodnotíte utkání proti Třinci?
Myslím si, že Třinec odehrál velmi dobré utkání. S výsledkem nejsem spokojený. Ale kluci pracovali, ukázali charakter, chtěli utkání otočit. Kdybychom do třicáté minuty vedli čtyři nula, tak nikdo nemohl říct půl slova. Pak to bylo ze dvou střel dva dva. Takový průběh zápasu někdy je. Mám dobrý pocit z toho, že jsme na to chtěli zareagovat, vytvořili jsme si tam tři úplně čisté brankové situace, krásné akce. Potom už jsme hráli úplné riziko, takže soupeř tam také něco měl z brejků. Ale chceme vyhrávat, to je jasné, ovšem v tuto chvíli je pro nás důležité, abychom to zvládli kondičně, odpovědnostně, a to v tom utkání bylo.

Poprvé jste se musel obejít bez stopera Radakoviče.
Ta situace nastala, my jsme s ní počítali. Takže už jsme na to byli připravení. Samozřejmě je to hráč, který dlouhodobě prokazoval vysokou výkonnost. Z pohledu kvality je to určitě ztráta. Na druhou stranu máme tady své hráče na pravého stopera – Honzu Štěrbu, Honzu Kotouče. Věřím, že jsou schopni Uroše, možná ne hned, nahradit.

Budete se snažit ještě do týmu někoho získat? Ne třeba rovnou na post stopera …
Ale já nikoho v hodného v české lize stejně nevidím. Jsou tam nějaké nabídky, které přesahují deset milionů, což určitě nedáme. Myslím si, že za dva až pět milionů stopera v potřebné kvalitě stejně nekoupíme, takže pro nás ani moc možností není.

Jak jste hodnotil výkon Jana Štěrby?
Tentokrát byl paradoxně lepší do ofenzivy než do defenzivy. Měl velmi dobré věci, co se týče, založení útočných akcí, snahu o podporu. V defenzivě tam pak byly situace, které jsme měli řešit, třeba určitě před tím třetím gólem. Zase delší dobu nehrál, nabírá tu zápasovou praxi. Znova říkám, že hráčům věřím, že jsou schopni se na tu prvoligovou úroveň dostat.

Od pondělí se do přípravy po delší dovolené zapojil Václav Jemelka.
Neřekl bych, že zrovna tentokrát odehrál nějaké výrazné utkání. Ale limitovalo ho trošku zranění z úvodu zápasu, dostal tam docela těžšího koňara. Neměli jsme tam více hráčů do alternace, takže to odehrál celé. A myslím, že to na něm bylo vidět. Nebyl to úplně takový ten ligový Venca Jemelka.

Po Tomáši Chorém se z vašeho týmu do věhlasnějšího klubu posunul Uroš Radaković, už druhý hráč.
Myslím, že Sigma vždycky byla, je a nejspíš ještě nějaký čas bude, klub, který prostě hráče připravuje a vychovává pro ten v uvozovkách velký fotbal ve větších klubech. Oba ti hráči udělali velký pokrok. Když si uvědomím, čím vším jsme za ty tři roky s Urošem společně prošli, na jakou úroveň se dostal. Udělal obrovský skok. Bylo to o práci celého realizačního týmu a hlavně o něm, protože on se chtěl změnit. A dokázal to. Šel hodně do sebe a dnes je za to odměněn. Takže tam už naše síla nebyla taková. Hodně se spekuluje o tom, že my jsme si takového hráče měli udržet. Ale na druhou stranu je potřeba vzít fakta. On prodlužoval před druhou ligou, bez výstupní klauzule by nepodepsal, nebyl by tady. Byl tady a máme za něj, řekl bych, alespoň slušný finanční balík v úrovni české ligy. Myslím, že se udělalo maximum ze všech stran.

Na startu přípravy jste říkal, že si promluvíte s dalšími hráči, kteří mají výstupní klauzule.
Pořád se bavíme o tom, jestli podepíší nějaké další prodloužení smlouvy. Myslím, že to je na dobré cestě. Je jednoznačné, že by se chtěli někam posunout. Logicky. Povedla se sezona, cítí, že jejich kvalita je zajímavá pro ostatní ambiciózní mančafty. Ale je potřeba si na rovinu jasně říct, že my nejsme přestupní stanice ve smyslu, že se tady odkope rok a okamžitě ti hráči půjdou jinam. Musím to být férové i z druhé strany. A myslím, že kromě Uroše už nikdo neodejde.

Jak hodnotíte zápas proti Hradci Králové?
Navázali jsme na takovou tu pracovitost a odpovědnost, soupeře jsme zase do tolika příležitostí nepustili. Někdy příprava svádí k tomu, že si hráči v něčem uleví. To jsme eliminovali. Dali jsme tři branky po, myslím, pěkných akcích. V tom prvním utkání Třinec rychle vyrovnal a tím se vrátil do hry. Jinak to bylo podobné, mělo to skončit jako to druhé. Posledních pětadvacet minut, kdy jsme do hry vrátili všechny mladé hráče, jsme trošku ztratili přímočarost, tam už těch situací moc nebylo.

Pozitivní je, že zatím v každém zápase byl dvougólový střelec.
Branková efektivita je naprosto zásadní pro úspěšnost zápasu, takže jsem rád, doufám, že nám to vydrží. Ale jde to v ruku v ruce samozřejmě i s tou obrannou činnosti. Jsem rád, že se prosazujeme střelecky, ale na druhou stranu potřebujeme také kvalitně bránit a pořád je tam ještě dost okýnek, na kterých je potřeba pracovat, které je potřeba zavřít, abychom soupeře do šancí nepustili.

Ani v jednom středečním utkání se neobjevil Jakub Plšek. Fanoušky jistě zajímá proč?
Měl lehký problém z úterního tréninku, takže jsme ho pošetřili z toho důvodu, nechtěli jsme nic riskovat.

Šrámy v prvním středečním duelu utržili stoper Jemelka a útočník Dvořák. Jak to s nimi vypadá?
Venca dostal prostě koňara, tam bude svalový problém. U Pavla Dvořák bylo možná lehké natažení, tam budeme muset být opatrnější.
A tým - další aktuality:

Přátelský zápas s Jihlavou odehraje Sigma ve středu ve 13.00Přátelský zápas s Jihlavou odehraje Sigma ve středu ve 13.00
| 22.01.2019
V přípravě s Ružomberokem Sigma remizovalaV přípravě s Ružomberokem Sigma remizovala
| 19.01.2019
První dojmy Víta Beneše v novém působištiPrvní dojmy Víta Beneše v novém působišti
| 17.01.2019
A tým veze z nového stadionu v Bratislavě vítězstvíA tým veze z nového stadionu v Bratislavě vítězství
| 16.01.2019
Vít Beneš podepsal smlouvu s SK Sigma OlomoucVít Beneš podepsal smlouvu s SK Sigma Olomouc
| 16.01.2019
Trenčín ve druhém přátelském utkání oplatil Sigmě porážkuTrenčín ve druhém přátelském utkání oplatil Sigmě porážku
| 12.01.2019
V prvním zápase v novém roce Sigma porazila Trenčín V prvním zápase v novém roce Sigma porazila Trenčín
| 12.01.2019
David Houska krátce o startu zimní přípravyDavid Houska krátce o startu zimní přípravy
| 04.01.2019
Sigma zahájila přípravu na jarní část sezóny Sigma zahájila přípravu na jarní část sezóny
| 03.01.2019
Sigma zahájí zítra dopoledne přípravuSigma zahájí zítra dopoledne přípravu
| 02.01.2019OLTV.cz
TravelSlevy.cz
Rádio Haná