Aktuality

Trenér Jílek: V přípravě jsme splnili, co jsme si naplánovali

Trenér Jílek: V přípravě jsme splnili, co jsme si naplánovali

06.02.2019 / A tým

Na tradiční tiskové konferenci před začátkem jarní části FORTUNA:LIGY odpovídali na dotazy novinářů trenér A týmu Václav Jílek, sportovní manažer Ladislav Minář a kapitán Michal Vepřek. Největší pozornost směřovala na trenéra Hanáků.

Trenére, jak byste zhodnotil průběh zimní přípravy?

Příprava v tom pětitýdenním modelu proběhla podle našich představ. Splnili jsme to, co jsme si naplánovali. Prvotní je zdravotní hledisko. Většina hráčů odtrénovala víceméně celou přípravu bez větších problémů. V současné době je tedy kompletní mužstvo připraveno na páteční zápas a za to jsem rád. Jinak příprava měla nějaký vývoj. Myslím si, že až na jeden zápas v Trenčíně výsledkově nebyla špatná. Hráči se snažili plnit zadané úkoly, přece jenom v naší situaci jsme museli malinko pozměnit herní způsob. Konkrétně chceme být více přímočařejší. A za sportovní úsek musím říct, že se nám podařil příchod kvalitního stopera Víta Beneše, takže to je pozitivní.

Jak jste zatím spokojený s Vítem Benešem?

Zatím musím mluvit jen v superlativech, ale až samotná sezona ukáže více. Jednoznačně splňuje věci, které jsme si před příchodem stopera vytyčili. To znamená řízení obrany, sportovní kvalita a samozřejmě i charakter. Základní věci tedy naplňuje a já pevně věřím, že to ukáže i v mistrovských zápasech.

Co od jarní části sezony očekáváte?

Očekávám obrovskou bitvu ve spodních patrech tabulky. Každý bod a každé kolo bude svým způsobem jedna velká proměnná. Jsem si moc dobře vědom, že v prvních deseti kolech jsme získali málo bodů. Chceme navázat na druhou polovinu podzimu, obhájit body, které jsme tam získali a posunout se v tabulce výš. Z herního hlediska bychom měli mít větší defenzivní pevnost, méně inkasovat a také být více nebezpečnější.

Říkáte, že chcete být nebezpečnější. Nastal v tomhle už posun v přípravě?

Zásadní posun je v tom, že Kuba Yunis vstřelil pět branek. To přináší konkurenci do hrotové pozice. Na druhou stranu během pár týdnů nejde s hráčem udělat takový posun, kdy bude dávat branky ze všech situací. Chceme mít více střeleckých pokusů, hrát více do brány a pravděpodobnost, že z toho vstřelíme branku, se bude zvyšovat. Něco podobného jsme už naznačili v zápase s Jihlavou i v Turecku. Potřebujeme být náběhovější za obranu soupeře, aby naše hra byla více variabilnější  a zároveň nebyla tak čitelná.

Každý zápas je důležitý, ale přece jenom ten vstup do jara je klíčový. Co se dá očekávat od utkání s Jabloncem?

Jablonec měl výbornou přípravu. Některé hráče měl zraněné, někteří hráči odešli. Na druhou stranu si myslím, že kádr má kvalitní. Když se dívám na jména, která nahradila ta odchozí, tak tam nevidím výrazný kvalitativní rozdíl. Samozřejmě vnímám, že Michal Trávník, který je důležitý článek jejich hry, nebude moci s největší pravděpodobností nastoupit. Jablonec nebo třeba i Liberec jsou známí přesuny v kádrech, ale dokáží se adaptovat na vzniklou situaci. Na Atlantic Cupu v Portugalsku měli vynikající výsledky, takže nás čeká těžký soupeř. Jsem přesvědčen, že připraveni jsme dobře. Uvědomujeme si, že nejsme v komfortní situaci. Ale začátek jarní části ligy je pro nás důležitý.

V tomto kontextu jste se na soupeře připravovali více?

Připravujeme se na základě toho, jak se Jablonec prezentoval během podzimu. Myslím si, že trenér Rada nemá důvod výrazně měnit herní styl.

Vyprofiloval se Tomáš Zahradníček v pravého beka? Jak se vám na této pozici líbí?

Tomáše musím pochválit. Udělal velký posun už v závěru podzimu a na to poté navázal v přípravě. Beru ho jako alternaci na krajního obránce, ale stále ho vnímám primárně jako křídlo. U Tomáše je potřeba stále pracovat na defenzivní činnosti. Mluvil jsem s ním o tom, potvrdil mi, že pozice obránce mu vyhovuje. Kondičně patří mezi nejlépe připravené hráče v kádru.

Na křídle máte možnost vybírat hned z několika hráčů – Zahradníček, Pilař, Lalkovič.

Je to tak. Milan Lalkovič, myslím si, naplňuje tu pověst, které ho provázela, především ve sportovní výkonnosti, rychlosti a individuální kvalitě. Určitě má mužstvu co nabídnout. Vašek Pilař je z mého pohledu druhou posilou pro jaro, byť ne novou. Na podzim podal velmi kvalitní výkon, a i teď v přípravě například v zápase se Zagłębie Lubin nebo s Shonanem Bellmare prokázal, že jeho kvalita je nediskutovatelná. Pevně věřím, že bude zdravý a že týmu pomůže.

Naznačil jste, že Jakub Yunis šlape na paty Martinovi Nešporovi. Jak velká je možnost, že dostane větší šanci projevit se na hřišti?

U Kuby je progres viditelný, jsme si toho vědomi. Už během podzimu ukázal, že je pro ligu připravený. Tuto pozici teď v zimní přípravě obhájil, vstřelil několik branek. Na druhou stranu ho nechci přeceňovat. Je potřeba, aby hráč dále pracoval a nebyl uspokojen tím, že dal v přípravě pět gólů, což není Kubův případ, ale ta pokora je vždy potřeba. Máme dva hrotové útočníky, které budeme nasazovat podle aktuální výkonosti a podle našeho záměru. Každý z nich má určitou roli a myslím si, že jsou schopni ji plnit i vedle sebe. A tahle možnost mě těší.

Jakub Plšek po podzimu uznal, že jeho výkon nebyl ideální. Podařilo se i jeho „restartovat“?

Nároky na Kubu Plška máme určitě vyšší. Hráč jako on si musí výkonnost udržovat, a ne procházet takovými výkyvy. Já mu ale věřím. Podzim se mu sice nepovedl, například na jaře nebo i ve druholigových zápasech byl naopak výkonnostně nahoře. V přípravě se snažil pracovat, ale zatím ten gólový posun moc vidět není. Doufám, že si góly nechal na mistrovská utkání, protože potenciál být lídrem má.
A tým - další aktuality:

Prohra po šesti zápasech. Sigma padla s Českými BudějovicemiProhra po šesti zápasech. Sigma padla s Českými Budějovicemi
| 19.10.2019
Sestava SK Sigma proti BudějovicímSestava SK Sigma proti Budějovicím
| 19.10.2019
13. kolo: Sigma přivítá České Budějovice13. kolo: Sigma přivítá České Budějovice
| 18.10.2019
Zahradníček před Budějovicemi: Hrajeme doma a chceme vyhrát Zahradníček před Budějovicemi: Hrajeme doma a chceme vyhrát
| 17.10.2019
Upřesnění 16. kola FORTUNA:LIGYUpřesnění 16. kola FORTUNA:LIGY
| 15.10.2019
Trenér Látal: Budějovice jsou nebezpečné hlavně v útokuTrenér Látal: Budějovice jsou nebezpečné hlavně v útoku
| 15.10.2019
Jakub Plšek a Michal Reichl nalévali polévky pro dobrou věcJakub Plšek a Michal Reichl nalévali polévky pro dobrou věc
| 11.10.2019
Upřesnění 15. kola FORTUNA:LIGYUpřesnění 15. kola FORTUNA:LIGY
| 11.10.2019
Sigma se Zbrojovkou znovuotevřela stadion Za LužánkamiSigma se Zbrojovkou znovuotevřela stadion Za Lužánkami
| 10.10.2019
Známe termín osmifinále MOL Cupu s DuklouZnáme termín osmifinále MOL Cupu s Duklou
| 10.10.2019OLTV.cz
Hanackyvecernik.cz
Rádio Haná