Aktuality

Lukáš Galus: Začátek soutěže je pro tým U17 klíčový

Lukáš Galus: Začátek soutěže je pro tým U17 klíčový

07.03.2019 / SCM

Olomoucká sedmnáctka odstartovala jarní část ligy jednoznačným vítězstvím 7:2 na Dukle. Svěřenci trenéra Kalvacha tak navázali na povedený závěr přípravy. Čtyřmi brankami se na výhře olomouckých podílel útočník Lukáš Galus. Ten přišel do Sigmy už v přípravce z Rožnova pod Radhoštěm. Spolu s Lukášem působí v klubové akademii i jeho starší bratr Michal, který si s týmem do 19 let zahrál prestižní UEFA Youth League. „Lukáš je silný a soubojový typ útočníka. Má čich na góly a kvalitní zakončení. Samozřejmě musí na sobě dále tvrdě pracovat. Jsem rád, že se mu zápas proti Dukle povedl“, řekl o střelci čtyř branek trenér Michal Kalvach.

V pátek tým U17 vstoupil do jarní části mistrovské sezóny. Zimní příprava už je tak minulostí. Jak bys ji zhodnotil?

„Vstup do přípravy jsme měli pozvolnější. Nebylo to úplně podle našich představ, ale jakmile jsme odehráli více zápasu a začátek soutěže se blížil, tak už naše hra měla dobré parametry. V generálce na ligu se to jenom potvrdilo (pozn. redakce Sigma – Zabrze 5:2). Prakticky stejná sestava pak nastoupila i do zápasu na Dukle."

Na Dukle jste vyhráli jasně 7:2. To je známka dobrého načasování formy.

„Ano, sezóna nám začala hezky. Se spoluhráči jsme se bavili o tom, že začátek soutěže bude pro nás důležitý. Nechtěli jsme dopustit to, co se nám stalo minule proti Dukle, kdy jsme vedli a pak ještě po remíze prohráli v penaltovém rozstřelu. Chtěli jsme do zápasu vstoupit aktivně, a to se nám povedlo. V 11. minutě jsme vedli už 3:0 a zbytek zápasu byl pro nás jednodušší."

V tomto zápase jsi vstřelil čtyři branky, což je víc než za celou zimní přípravu.

„V přípravě se mi moc střelecky nedařilo. Branky dávali spíš naše křídla. Po herní stránce si nemyslím, že by to bylo až tak špatné. Naopak oproti podzimu si myslím, že to bylo možná i lepší. Na Dukle mi to vyšlo a za to jsem rád."

Co bylo při zápase s Duklou jinak oproti zimní přípravě?

„Hned ve druhé minutě jsem měl šanci, ale brankář mi to vytáhl. Z následného rohu jsme zahráli nacvičený signál a povedlo se mi ze šestnáctky vymést šibenici. Tím jsem se uklidnil. Ještě před poločasem jsem se po chytré přihrávce spoluhráče dostal sám před brankáře a šanci jsem proměnil. Poté se to rozjelo, přidali jsme další branky a zápas s přehledem vyhráli."

Vstřelil jsi už někdy čtyři branky v zápase?

„V patnáctce se mi povedlo skórovat dokonce pětkrát a v šestnáctce si vybavuji, že jsem také vstřelil čtyři branky, takže po roce a půl jsem to teď zopakoval."

V týmu Sigmy U19 hraje tvůj bratr Michal. Dá se říct, že jste spolu po fotbalové stránce vyrostli?

„Ano, dá se to tak říct. Začínali jsme spolu hrát v Rožnově pod Radhoštěm, kde nás trénoval táta. Tehdy jsem hrál se staršími kluky s ním v týmu. Pak si ho do Sigmy vytáhl trenér Recman. O rok později jsem do Sigmy přišel i já. Trénovali jsme tady a hráli turnaje. Natrvalo jsem do Olomouce přišel v sedmé třídě, taky o rok později než brácha."

Pro vaše rodiče je určitě výhoda, že U17 hraje zápasy ve stejný den jako U19.

„Sešlo se to hezky. Minulý rok hrál brácha už v devatenáctce. Já jsem hrál v šestnáctce. Teď je to pro naše určitě jednodušší."

Michal si zahrál v rámci UEFA Youth League. Sledoval jsi jeho zápasy a fandil jsi mu?

„Sledovala ho celá rodina. Přijeli na každý domácí zápas. Táta byl dokonce i na utkání v Mariboru. V prvním zápasu se Michalovii podařilo dát gól, i když před tím žádný celou sezónu nedal (směje se). Musel to být pro něho velký zážitek. A pro mě také. Myslím, že duely devatenáctky v Youth League byly dobrou vizitkou olomouckého fotbalu."

 


dsc-6349.jpg
dsc-6417.jpg

SCM - další aktuality:

Dosavadní výsledky dorostu v přípravěDosavadní výsledky dorostu v přípravě
| 18.07.2019
Martin Vaniak zpět v Sigmě OlomoucMartin Vaniak zpět v Sigmě Olomouc
| 15.07.2019
Přípravnou fázi zahájily i týmy U18 a U16Přípravnou fázi zahájily i týmy U18 a U16
| 13.07.2019
Týmy U19 a U17 zahájily letní přípravuTýmy U19 a U17 zahájily letní přípravu
| 12.07.2019
Trenér Janotka o úspěšné sezóně U19Trenér Janotka o úspěšné sezóně U19
| 21.06.2019
Umístění mládežnických týmůUmístění mládežnických týmů
| 20.06.2019
Výsledky dorostu ze zahraničních turnajů - 2.a 3. denVýsledky dorostu ze zahraničních turnajů - 2.a 3. den
| 09.06.2019
Výsledky dorostu ze zahraničních turnajů - 1. denVýsledky dorostu ze zahraničních turnajů - 1. den
| 08.06.2019
Žáci U15 na konci sezony druzí, U14 vítězi Moravskoslezské ligyŽáci U15 na konci sezony druzí, U14 vítězi Moravskoslezské ligy
| 07.06.2019
Týmy U19 a U17 odcestovaly na zahraniční turnajeTýmy U19 a U17 odcestovaly na zahraniční turnaje
| 06.06.2019OLTV.cz
TravelSlevy.cz
Rádio Haná