Vítězná série pokračuje! Sigma zdolala Liberec

11.03.2019 / A tým

V pondělní dohrávce 24. kola FORTUNA:LIGY zdolali fotbalisté Sigmy Olomouc na Andrově stadionu Liberec 2:1. Za Hanáky se prosadili Vít Beneš a Martin Nešpor. O čisté konto připravil Miloše Buchtu pár minut před koncem Libor Kozák. Sigma tak prodloužila vítěznou sérii už na 4. utkání!

Václav Jílek musel před utkáním vyřešit, kdo v základní sestavě nahradí vykartovaného Martina Sladkého. Příležitost od začátku dostal Juraj Chvátal. Místo Šimona Falty tentokrát naskočil Jiří Texl.

Do první zajímavé příležitosti se dostali hosté ze severu Čech. Ve 14. minutě využili chyby v defenzivě Hanáků a Koscelník, na levém křídle nikým neatakován, vyslal zajímavý pas před bránu Miloše Buchty. Libor Kozák ale na balón nedosáhl. Sigma zareagovala hned vzápětí. Střela Davida Housky byla ale zablokovaná. Do zajímavé šance se o pár vteřin později dostal Martin Nešpor, sudí ale mávli ofsajd.

Ve 21. minutě poslal do ohně míč hostující Dorley. Přesně našel Kozáka, proti němuž skvěle vyběhl Miloš Buchta a parádním zákrokem jeho příležitost zneškodnil. Útočník Liberce vyzkoušel pozornost našeho brankáře i o dvě minuty z otočky. Jeho střela mířila přesně do míst, kde stál připravený Buchta. I v dalších minutách měli převahu hráči Slovanu. Jejich tlak vyvrcholil v 28. minutě po několika rohových kopech. Z větší vzdálenosti se ke střele dostal Dorley. Jeho pokus však skončil hodně nad Buchtovou svatyní.

Hanácká ofenziva o sobě dala opět vědět v 28. minutě, kdy se poprvé v utkání hrálo delší čas na polovině Slovanu. Po vybojovaném rohu, který zahrál Tomáš Zahradníček, se centr dostal přesně na hlavu Víta Beneše. Naše zimní posila se v jarní části sezóny trefila už podruhé a Sigma tak šla do vedení. Vstřelená branka Hanáky nabudila a vzápětí se pokusil technickou střelou Nguyena obstřelit Jirka Texl. Brankář Liberce byl připravený. Severočechy inkasovaná branka neopařila a ve 32. minutě se Kozák dostal do další velké příležitosti. Proti jeho střele k pravé tyči ale opět skvěle zasáhl Miloš Buchta. Pět minut před odchodem do kabin se Olomouc dostala k dalšímu závaru. I tentokrát po rohu Tomáše Zahradníčka. Míč se do brány snažili dotlačit Vít Beneš a nadvakrát i Martin Nešpor. Hanáci však vybojovali pouze další roh. Závěr poločasu více sedl našim hráčům. Ve 43. minutě se ke střele z otočky ve vápně dostal opět Nešpor. Jeho pokus bohužel skončil těsně vedle levé tyče Nguyenovy brány.

Po změně stran zahrozila jako první Sigma. Ve 49. minutě doletěl centr z levého křídla až na hlavu neobsazeného Kuby Plška, který naneštěstí nemířil přesně. Hanáci po změně stran nepřipustili komplikace a v 56. minutě přidali druhou branku. Tomáš Zahradníček se skvěle uvolnil na levém křídle a naservíroval lahodný centr přesně k Martinu Nešporovi. Ten nekompromisní ranou pod víko nedal Nguyenovi šanci – 2:0. Slovan se pokusil o rychlou odpověď, ale Miloš Buchta byl opět fantastický! Po této šanci Liberce se hra uklidnila. Sigma si zkušeně hlídala dvoubrankový náskok. S výjimkou střely Malinského, která mířila hodně nad Buchtovu bránu, ze 72. minuty si Slovan větší příležitost nevypracoval.

Druhá půle mnoho příležitostí nenabídla. Až v 80. minutě si na centr naběhli Liberečtí Kozák s Oršulou, ale ani oni nedokázali zamířit za Buchtova záda. Když už to vypadalo, že si Sigma v poklidu pohlídá výsledek až do konce, povedlo se Slovanu v 86. minutě snížit. Miloš Buchta neudržel střelu z dálky, míč se odrazil k Liboru Kozákovi, který se do tentokrát nemýlil a snížil. Hanáci už ale Slovan do žádné větší příležitosti v nervózním závěru nepustili a porazili Liberec 2:1.

Naše áčko tak dosáhlo na čtvrtou výhru v řadě a v tabulce FORTUNA:LIGY se vyhouplo na 9. místo. Již v sobotu nás čeká další těžké utkání. V rámci 25. kola změříme síly na Letné se Spartou Praha.

Hodnocení trenéra Václava Jílka

"V první řadě musím pochválit tým soupeře. Všichni jsme viděli, na jak kvalitní tým jsme dnes narazili. Do 25. minuty byl Liberec lepší, byl silnější na míči, dobře kombinoval, měl tam dvě, tři nebezpečné situace. Do hry nás potom dostala branka po krásně secvičeném rohovém kopu na Víťu Beneše. Hra se poté vyrovnala. Ve druhém poločase jsme zvýšili vedení po krásné akci Tomáše Zahradníčka a zakončení Martina Nešpora. Tito dva hráči splnili věci, na které apelujeme, to znamená řešení situace jeden na jednoho v křídelním prostoru a postavení útočícího hráče na první tyči. Liberec nás pak začal tlačit, ale věřil jsem, že utkání zvládneme. Byli jsme kompaktní, hodně jsme pracovali. Laciná branka závěr utkání sice zdramatizovala, stejně jako prodleva ohledně penaltového zákroku, ale nakonec to bylo šťastně vítězství, podle mě zasloužené z toho pohledu, že jsme byli efektivní a pracovití. Ale je třeba si přiznat, že soupeř vykazoval vyšší kvalitu, lépe řešil těžké situace a neztrácel tolik míčů. Je na čem pracovat a je třeba si dnešního vítězství cenit."

Konečný výsledek SK Sigma Olomouc – FC Slovan Liberec 2:1 (1:0)
Branky 30. Beneš, 56. Nešpor – 86. Kozák
ŽK Kalvach – Potočný, Hybš
SK Sigma Olomouc Buchta – Chvátal, Beneš, Jemelka, Vepřek – Zahradníček (90. Lalkovič), Houska, Kalvach, Plšek, Texl (61. Falta) – Nešpor (87. Yunis). Trenér: Jílek
FC Slovan Liberec Nguyen – Koscelník (68. Oršula), Mikula, Karafiát, Hybš – Breite, Dorley – Potočný, Sýkora (57. Musa), Pešek (46. Malinský) – Kozák. Trenér: Hornyák
Diváci 2832

Prohra po šesti zápasech. Sigma padla s Českými BudějovicemiProhra po šesti zápasech. Sigma padla s Českými Budějovicemi
| 19.10.2019
Sestava SK Sigma proti BudějovicímSestava SK Sigma proti Budějovicím
13. kolo: Sigma přivítá České Budějovice13. kolo: Sigma přivítá České Budějovice
| 18.10.2019
Zahradníček před Budějovicemi: Hrajeme doma a chceme vyhrát Zahradníček před Budějovicemi: Hrajeme doma a chceme vyhrát
| 17.10.2019
Upřesnění 16. kola FORTUNA:LIGYUpřesnění 16. kola FORTUNA:LIGY
| 15.10.2019
Trenér Látal: Budějovice jsou nebezpečné hlavně v útokuTrenér Látal: Budějovice jsou nebezpečné hlavně v útoku
Jakub Plšek a Michal Reichl nalévali polévky pro dobrou věcJakub Plšek a Michal Reichl nalévali polévky pro dobrou věc