Áčko veze z Ďolíčku důležité tři body

16.02.2019 / A tým

Fotbalisté SK Sigma Olomouc porazili pražské Bohemians 1:0 brankou Martina Sladkého z 12. minuty a na týden starou prohru s Jabloncem zareagovali tím nejlepším možným způsobem. Díky výhře se posunuli na 13. příčku.

Konečný výsledek Bohemians Praha 1905 – SK Sigma Olomouc 0:1 (0:1)
Bohemians Praha 1905 Fryšták – Dostál, Hůlka, Krch, Bartek – Reiter, Vaníček (68. Puškáč), Vacek (79. Jindřišek), Hašek, Záviška – Koubek (56. Nečas)
SK Sigma Olomouc Buchta – Sladký, Jemelka, Beneš, Vepřek – Zahradníček, Houska (90+5. Chytil), Texl (71. Dvořák), Plšek, Falta – Yunis (88. Polom)
Branky 12. Sladký
ŽK 52. Jemelka, 75. Yunis
Rozhodčí Nenadál – Horák, Vitner
Diváci 4 377

Naše Áčko čekal v Praze důležitý zápas proti sousedovi v tabulce FORTUNA:LIGY. Sigma se v případě výhry mohla odrazit do klidnějších pater. Stejné ambice ale měli i domácí Klokani.

Václav Jílek byl nucen udělat tři změny od posledního ligového utkání s Jabloncem. Kvůli čtyřem žlutým kartám nemohli nastoupit Martin Nešpor a Lukáš Kalvach. Hrát nemohl ani zraněný Václav Pilař. Jejich místa v sestavě zaujali Martin Sladký, Jakub Yunis a Jiří Texl.

Hanáci udeřili hned z první vážnější akce, kterou si v utkání vypracovali. Šimon Falta zleva ve 12. minutě přesunul centrem míč na druhou stranu, kde jej pohotově vrátil před bránu Jiří Texl. Jeho střílená přihrávka si našla Martina Sladkého, který míč doklepl za brankáře domácích.

Klokani se pokusili o rychlou odpověď, Bartka ale zablokoval Jakub Plšek. I nadále se ale hrálo převážně na sigmácké polovině. Obrana Hanáků ale odolávala. První vážnou šanci si domácí vypracovali ve 27. minutě, kdy se po přihrávce aktivního Bartka dostal ke střele na hranici šestnáctky Filip Hašek. Miloš Buchta ale předvedl skvělý zákrok a Haškův pokus vyrazil.

Touto šancí vyvrcholil tlak Bohemians, kteří si do přestávky vážnější akci již nevypracovali. Naopak to byli Hanáci, kteří postupně získávali na trávníku převahu. S výjimkou bomby Šimona Falty, kterou zablokoval Krch, si ale také vážnější příležitost nepřipravili.

Do druhé půle nastoupily oba týmy beze změn. Klokani se snažili naše kluky dostat rychle pod tlak, což se jim částečně dařilo. Ve 47. minutě Vašek Jemelka nezvládl odkop. Po kombinaci s Haškem se dostal Reiter k centr, který Buchta jen vyrazil k domácímu Koubkovi. Od něj se míč ale odrazil mimo tři tyče.

V 52. minutě dostal hodně přísnou kartu Jemelka. Protože to byla už jeho čtvrtá v sezóně, bude muset za týden sledovat domácí zápas proti Příbrami jen z tribun Androva stadionu.

Domácí byli blízko ke srovnání v 56. minutě, kdy míč na poslední chvíli skluzem poslal do ústraní Michal Vepřek. Tlak Bohemky ale postupně ochaboval.

Pak přišly dvě zajímavé příležitosti také pro naše hráče. Důrazný Tomáš Zahradníček v souboji přelstil Krcha a řítil se sám na Fryštáka. Brankář domácích ale rychle vyběhl a byl u míče dříve. V 70. minutě pak Jiří Texl vyslal pěkný centr před bránu. Yunis jej sice minul, ale Fryšták přesto musel míč vyrážet. Akce pokračovala. Do ohně vracel Sladký, ale Jakub Plšek pohotovou střelou pálil těsně vedle tyče.

S postupujícím časem se Hanáci dostávali opět pod tlak, na což trenér Jílek zareagoval stažením Yunise, místo nějž vyslal na hřiště stopera Romana Poloma. Sigma tak hrála na pět obránců. Obranný val před Buchtou byl ale velmi pevný. Jen v 89. minutě po rohovém kopu se sám před Milošem ocitl David Bartek, jeho střelu ale brankář Hanáků vyrazil na roh.

Ze závěrečného tlaku už Bohemians již žádnou zajímavou příležitost nevytěžili. Oplatili jsme tak Klokanům porážku z podzimního utkání. Díky výhře v Ďolíčku jsme se posunuli na 13. místo před našeho dnešního soupeře. Díky porážce Karviné jsme se navíc vzdálili spodku tabulky, a naopak se přiblížili na tři body 10. Teplicím.

V příštím týdnu nás čeká další důležitý zápas. V sobotu od 15:00 přivítáme na Andrově stadionu Příbram.

Hodnocení trenéra Václava Jílka

„Myslím si, že jsme dnes viděli velmi bojovné utkání. Hodně nasazení, hodně práce od našich hráčů i od hráčů soupeře. Utkání ale postrádalo pohledné akce, které dělají fotbal fotbalem. Na druhou stranu jsme si dnes uvědomovali, že i jeden bod je v naší situaci málo a jsem velmi rád, že jsme byli schopní se v základních atributech jako je agresivita a osobní souboje Bohemce vyrovnat. Dovolím si tvrdit, že kromě prvních patnácti minut, kdy byl soupeř lepší, jsme pracovali dobře v defenzivě. Chtěli jsme vycházet ze středního bloku. Věděli jsme, že Bohemka má mužstvo dobře postavené na brejkové situace a do těch jsme je nechtěli pustit. Naopak jsme usilovali o to, abychom z toho kompaktního středového bloku vycházeli do rychlých protiútoků. Několik takových situací jsme v zápase měli, mrzí mě jen, že jsme je nedotáhli do úspěšného konce. Z pohledu herní kvality to byl náš hlavní problém. Utkání jsme poté kontrolovali. Bohemka si jediné zásadní šance vynutila až během nastavení. Naštěstí je ale neproměnila. Naše vítězství dnes bylo zasloužené,“ uvedl trenér na pozápasové tiskové konferenci.

A dále pokračoval: „Při tom bodovém stavu, který máme i z pohledu toho, že jsme hráli s našim přímým konkurentem, to dnes bylo extrémně důležité vítězství. Hráli jsme v náročném prostředí, navíc bez Kalvacha, bez Nešpora, bez Pilaře – bez tří hráčů základní sestavy, takže o to cennější ta výhra je.“

„V tuhle chvíli jsme dostali impuls, abychom něco s našim taulkovým postavením udělali. Musíme toho teď využít. Je to ideální stav pro povzbuzení, motivaci a sebevědomí hráčů. Pevně věřím, že na to navážeme v příštím zápase a že začneme sbírat body,“ dodal na závěr.

Upřesnění k utkání 27. kola FORTUNA:LIGYUpřesnění k utkání 27. kola FORTUNA:LIGY
| 18.03.2019
Série výher u konce. Hanáci padli na LetnéSérie výher u konce. Hanáci padli na Letné
| 16.03.2019
Proti Spartě nastoupíme v této sestavěProti Spartě nastoupíme v této sestavě
25. kolo: A tým míří na Letnou25. kolo: A tým míří na Letnou
| 15.03.2019
Na Spartě nás nečeká nic lehkého, řekl ChvátalNa Spartě nás nečeká nic lehkého, řekl Chvátal
| 14.03.2019
Václav Jemelka mezi náhradníky pro utkání české reprezentaceVáclav Jemelka mezi náhradníky pro utkání české reprezentace
| 12.03.2019
Ohlasy po vítězném utkání s LibercemOhlasy po vítězném utkání s Libercem
| 11.03.2019
Vítězná série pokračuje! Sigma zdolala Liberec Vítězná série pokračuje! Sigma zdolala Liberec
Na Liberec v této sestavě Na Liberec v této sestavě
Informace pro fanoušky k zítřejšímu utkáníInformace pro fanoušky k zítřejšímu utkání