Zápas století 8.9.2019 14:00

Série výher u konce. Hanáci padli na Letné

16.03.2019 / A tým

Sigma Olomouc prohrála v utkání 25. kola FORTUNA:LIGY v Generali Areně se Spartou Praha 1:2. V první půli poslal Hanáky do vedení Šimon Falta. Sparťané ale díky dvěma pokutovým kopům otočili vývoj utkání. Čtyřzápasová série bez ztráty bodu je tak u konce.

Václav Jílek udělal od posledního utkání s Libercem dvě změny. Místo Juraje Chvátala se do sestavy vrátil Martin Sladký, kterému vypršel trest za žluté karty. Dalším navrátilcem byl Šimon Falta, jenž nahradil Jirku Texla.

Zápas nezačal ve velkém tempu. Oba týmy se od počátku snažily vyvarovat zbytečným chybám. Poprvé výrazně zahrozila Sparta až v 18. minutě, kdy se střílený centr dostal na hlavu Tetteha. Miloš Buchta ale perfektně zasáhl. O pár chvil později se ke střele ze střední vzdálenosti dostal Frýdek. Po půlhodině hry se ke střele z otočky dostal opět Benjamin Tetteh, ale i tentokrát na Buchtu nevyzrál. Poté začala hrozit i Sigma. Václav Jemelka se vydal na útočný výpad, obešel Chipciua a hledal do vápna nabíhajícího Nešpora. Ten byl ale dobře bráněn. O pár minut později to nůžkami zkusil Martin Sladký, ale jeho pokus šel těsně nad tyč. Modří se k první střele přímo na branku dostala až v poslední minutě první půle. Kuba Plšek viděl neobsazeného Šimona Faltu. Ten si navedl míč do středu pole a z hranice šestnáctky vyslal parádní pokus k pravé tyči Nitovy brány. Hanáci šli na Letné do vedení.

Druhý poločas začali aktivněji Hanáci, kteří dobrým napadáním nedovolili domácím, aby se dostali do většího náporu, a naopak je nutili k chybám. Po jedné z nich táhl útok Sigmy Lukáš Kalvach. Do dobré kombinace se zapojili i Zahradníček s Nešporem, míč se dostal k Faltovi, jehož tvrdá střela byla zblokována. Starosti domácím činil zejména Lukáš Kalvach, který v 56. minutě vystihl špatnou rozehrávku Štětiny. Byl faulován a Modrá lavina zahrávala standardku z dobré vzdálenosti. K míči se postavil faulovaný Kalvach, ale jeho rána šla jen těsně nad břevno. Po 60. minutě začala Sparta utahovat šrouby. Ke dvěma střelám se dostal Karlsson. Jednu pokryl Buchta, druhou střelec ani netrefil bránu.

Sparta se do zápasu dostala zpět po velmi kontroverzním momentu. Jedna ze střel zasáhla Víta Beneše do ruky. Sudí Ardeleanu zpočátku nechal hru běžet, Hanáci se hnali do rychlého brejku. Ve chvíli, kdy hra byla přerušena a Hanáci se chystali na zahrání rohového kopu, šel si rozhodčí ještě ověřit celou situaci k videu. Sparta dostala příležitost v podobě penalty, kterou využil Guélor Kanga. O čtyři minuty později byl obrat na Letné dokonán. Václav Jemelka si počínal nešikovně při bránění Tetteha a Ardeleanu opět ukázal na desítku. Kanga se ani podruhé nemýlil.

Závěr zápasu se dohrával ve velkých emocích. Martin Nešpor se nechal vyprovokovat Frýdkem a za nesportovní chování obdržel druhou žlutou a následně tedy červenou. Poslední desetiminutovku pak Hanáci dohrávali v oslabení a již se nezmohli na srovnání.

Sigma Olomouc prohrála na Letné 1:2 a klesla na 10. místo v tabulce FORTUNA:LIGY. Další zápas čeká Olomouc až po reprezentační přestávce, kdy se představí ve Zlíně.

Hodnocení trenéra Václava Jílka

"První poločas jsme se drželi taktického plánu, kdy jsme chtěli hrát aktivně a vysoko napadat rozehrávku Sparty. Byli jsme lehce překvapení, že nenastoupil Bořek Dočekal. Proto jsme museli poupravit pozice středových hráčů a myslím si, že to fungovalo. Nakonec se nám podařilo skórovat před koncem poločasu. Doufal jsem, že nám to pomůže i do začátku toho druhého. Tam ale byla rozhodující naše nekvalita v přechodové fázi, kdy jsme poztráceli sedm míčů z deseti a soupeř nás pak začal tlačit.

Z dnešního zápasu cítíme pachuť, jelikož jsme přišli o vedení po dvou penaltách. Ta první padla po rozhodnutí videorozhodčího, tady není co komentovat. A ta druhá byla vyloženě školácká chyba našeho hráče. Dnešní prohru vidím jako velkou škodu."

Konečný výsledek AC Sparta Praha – SK Sigma Olomouc 2:1 (0:1)
Branky 71. a 77. Kanga (obě pen.) – 45. Falta
AC Sparta Praha Nita – Chipciu, Štětina, Costa, Hanousek – Karlsson (81. Zahustel), Sáček (55. Hašek), Kanga, Frýdek, Hložek – Tetteh (87. Pulkrab). Trenér: Ščasný
SK Sigma Olomouc Buchta – Sladký (85. Yunis), Beneš, Jemelka, Vepřek – Zahradníček, Houska, Kalvach, Plšek (85. Dvořák), Falta (87. Lalkovič) – Nešpor. Trenér: Jílek
ŽK Frýdek, Costa, Štětina, Kanga – Houska, Sladký, Beneš, Nešpor, Plšek
ČK 81. Nešpor (2 ŽK)
Rozhodčí Ardeleanu – Moláček, Fišer
Diváci 11 307

Dvoubrankové vedení si Sigma neuhlídala. Z Ďolíčku body nevezeDvoubrankové vedení si Sigma neuhlídala. Z Ďolíčku body neveze
| 17.08.2019
Sestava SK Sigma proti BohemiansSestava SK Sigma proti Bohemians
Upřesnění 8. kola FORTUNA:LIGYUpřesnění 8. kola FORTUNA:LIGY
6. kolo: Sigma v Ďolíčku změří síly s Bohemians6. kolo: Sigma v Ďolíčku změří síly s Bohemians
| 15.08.2019
První potvrzená jména. Kdo dorazí na Zápas století?První potvrzená jména. Kdo dorazí na Zápas století?
| 14.08.2019
Roman Polom přestupuje do Českých BudějovicRoman Polom přestupuje do Českých Budějovic
| 13.08.2019
Ohlasy: SK Sigma Olomouc - MFK Karviná 1:1Ohlasy: SK Sigma Olomouc - MFK Karviná 1:1
| 10.08.2019
Sigma ztratila doma body. S Karvinou remizovala 1:1Sigma ztratila doma body. S Karvinou remizovala 1:1
Sestava SK Sigma proti KarvinéSestava SK Sigma proti Karviné
Informace pro fanoušky před utkáním s KarvinouInformace pro fanoušky před utkáním s Karvinou