Aktuality

Lukáš Raab vede tabulku střelců 1. Celostátní ligy dorostu

Lukáš Raab vede tabulku střelců 1. Celostátní ligy dorostu

19.03.2019 / SCM

Útočník Lukáš Raab (2000) působí v Sigmě už od šesté třídy základní školy. Jeho vzorem je náš odchovanec Tomáš Chorý, který se mimochodem ocitl v listině náhradníků pro březnové zápasy České fotbalové reprezentace. „Typologicky je to podobný útočník jako já“, říká Lukáš. V sobotu rozhodl svou brankou o vítězství nad Mladou Boleslaví (1:0), které náš tým do 19 let posunulo do čela tabulky 1. Celostátní ligy dorostu. Kromě toho byla Lukášova vstřelená branka jedenáctým zásahem do černého, což znamená i vedení v tabulce střelců.

Lukáši, v sobotu jsi proti Mladé Boleslavi vstřelil rozhodující branku zápasu. Díky tomu jste se posunuli na první místo v tabulce.

Ano, každý den pracujeme na tom, abychom se na první místo dostali. Teď se nám to povedlo, ale nesmíme usnout, jak se říká, na vavřínech. Čeká nás ještě dvanáct těžkých zápasů.

Začátek jarní části ligy se vám povedl náramně. Vyhráli jste na Dukle i na Slovácku.

Měli jsme kvalitní zimní přípravu. V zápase s Lyonem jsme si dokázali, že dokážeme hrát atraktivní fotbal i proti tak silnému soupeři. Na Dukle jsme dali pět krásných branek, na Slovácku jsme také vyhráli a s Mladou Boleslaví to bylo opravdu těžké, ale štěstí se přiklonilo na naši stranu a zvládli jsme to. Máme devět bodů z prvních tří zápasů jara, takže se dá říct, že vstup do soutěže máme dobrý. Teď bude důležité tyto body potvrdit v zápasech s Plzní, Slavií a Brnem.

Vstřelená branka ti pomohla osamostatnit se v tabulce střelců Celostátní ligy dorostu. Zůstat tam až do konce ligového ročníku musí být pro tebe obrovská motivace.

Je to velká motivace. Každý hráč by si měl dávat své osobní cíle, které si chce během sezóny splnit. Samozřejmě i já nějaké cíle mám. Některé už jsem si splnil, některé zatím ne. Jedním z těchto cílů je stát se nejlepším střelcem Celostátní ligy. Uvidíme, jestli se mi to povede.

Těžíš třeba i ze zkušeností, které jsi nasbíral v zápasech UEFA Youth League?

Myslím, že ano. Nenastoupil jsem ve všech zápasech od začátku, vlastně jen doma proti Mariboru. Do ostatních zápasů jsem naskakoval jako střídající hráč. Byly to jiné zápasy než ty v domácí soutěži. Nejen já, ale celý tým teď na hřišti prokazujeme zkušenosti z těchto utkání.

Devatenáctku trénují Tomáš Janotka a Marek Heinz, kteří jako hráči v našem klubu zanechali velkou stopu. Jaké to je pod nimi každý den trénovat?

Pro nás je to velká čest. Hlavní trenér Tomáš Janotka má spoustu ligových startů. Jeho asistent Marek Heinz je několikanásobný reprezentant, hrál i v zahraničí. Předávají nám zkušenosti a to nás posouvá dál. Jsme rádi, že se od nich můžeme učit.

Marek Heinz byl stejně jako ty útočník. Věnuje se speciálně tobě a ostatní útočníkům?

Ano, často nám radí, jak se chovat při zakončení, jaký konkrétní způsob střely volit v různých zápasových situacích. Snažíme se to přenést i do zápasu.

V kolika letech ses dostal do Sigmy a odkud vůbec pocházíš?

Fotbal jsem začal hrát v pěti letech v Novém Malíně, kde jsem chodil na základní školu do páté třídy. Ještě když jsem hrál v přípravce, vyhlédl si mě trenér Recman, a tak jsem začal dojíždět trénovat do Olomouce. Potom trenéři měli zájem, abych se stal hráčem Sigmy, proto jsem se rozhodl nastoupit do školy v Olomouci. Jsem tady od šesté třídy. Prošel jsem pod rukama hodně trenérů, například trenéra Čecha, Tökölyho, Smoláka a Kalvacha. Každý z nich mě něco naučil. Jsem moc rád, že jsem se tehdy sem dostal a můžu tady hrát i nadále. Žiju si takový svůj dětský sen.

Jakého hráče považuješ za svůj vzor? Je někdo takový i v našem A týmu?

Jelikož jsem vysoký ofenzivní hráč, tak jsem sledoval Tomáše Chorého, ještě když hrál u nás. Typologicky je to podobný útočník jako já. Sleduji ho i v Plzni, kde má teď konkurenci v Beauguelovi. To je taky dobrý hráč, ale spíše sleduji Tomáše. Co se týče hráčů v zahraničních ligách, líbí se mi Zlatan Ibrahimovič a Olivier Giroud.

Jaké jsou tvé nejbližší cíle?

V devatenáctce patřím mezi starší hráče, takže mám půl roku na to ukázat se a uvidíme, jestli půjdu v létě do přípravy s A týmem nebo B týmem. Jinak chci vyhrát Celostátní ligu dorostu. Jsme dobře připraveni. Věřím, že na to máme.
SCM - další aktuality:

Týmy U18 a U16 hrály v HlučíněTýmy U18 a U16 hrály v Hlučíně
| 20.10.2019
Dorostenci do 19 a 17 let jasně přehráli Meteor PrahaDorostenci do 19 a 17 let jasně přehráli Meteor Praha
| 18.10.2019
Dorostenci do 18 a 16 let nestačili na ProstějovDorostenci do 18 a 16 let nestačili na Prostějov
| 14.10.2019
Dorostenci U19 a U17 jasně přehráli PardubiceDorostenci U19 a U17 jasně přehráli Pardubice
| 12.10.2019
Týmy U19 a U17 hrály v BrněTýmy U19 a U17 hrály v Brně
| 08.10.2019
Týmy U18 a U16 bodovaly v BrněTýmy U18 a U16 bodovaly v Brně
| 07.10.2019
Skvěle! Týmy U19 a U17 zdolaly SlaviiSkvěle! Týmy U19 a U17 zdolaly Slavii
| 06.10.2019
U19 bude hrát proti Slavii na Andrově stadionuU19 bude hrát proti Slavii na Andrově stadionu
| 03.10.2019
Tým U16 hájil modré barvy v mezinárodním turnajiTým U16 hájil modré barvy v mezinárodním turnaji
| 30.09.2019
Týmy U18 a U16 v předehrávce porazily VítkoviceTýmy U18 a U16 v předehrávce porazily Vítkovice
| 27.09.2019OLTV.cz
Hanackyvecernik.cz
Rádio Haná