Dorost Sigmy předvedl srdnatý výkon. Na postup to ale nestačilo

20.02.2019 / SCM

Devatenáctka SK Sigma Olomouc prohrála v předkole vyřazovací fáze UEFA Youth League s vrstevníky z Lyonu 0:2. S mládežnickou obdobou Ligy mistrů se tak Hanáci loučí. Domácí fanoušci dokázali na Andrově stadionu vytvořit skvělou atmosféru, kterou odměnili naše kluky za srdnatý výkon. Zároveň také svou návštěvou přispěli malému Patrikovi, který trpí nevyléčitelnou spinální svalovou atrofií. Celkem se podařilo vybrat úctyhodných 176 600 Kč. Děkujeme vám všem!

Konečný výsledek SK Sigma Olomouc – Olympique Lyonnais 0:2 (0:1)
SK Sigma Olomouc Trefil – Diblík (81. Raab), David, Zima, Beňa – Vybíral (61. Zlatohlávek), Grygar, Langer – Matoušek (74. Grečmal), Zifčák, Galus (61. Raab)
Olympique Lyonnais Barcola – Kalulu, Drame, Bard – Soumare, Cherki (74. Fumont), Thomas (90+1. Lukeba), Caqueret, Ndicka Matam (90+1. Ehling) – Griffiths (74. Oualembo), Pintor. Trenér: Stéphane Roche
Rozhodčí Enea Jorgji – Denis Rexha, Nertil Bregasi
Diváků 4 065

Olympique se snažil od počátku utkání kontrolovat hru. Vysunutý presink Sigmy však činil francouzskému týmu problémy a tak se do první šance dostali domácí. Po rohu v 6. minutě zabojoval o míč Pavel Zifčák, sklepl pro Matouška, který nebezpečně vystřelil. Brankář Barcola ale vyrazil na roh.

Lyonští vzápětí vyrovnali hru a i oni se začali tlačit před bránu Hanáků. Byl to ale dorost Sigmy, který byl více nebezpečnější. Potíže dělala hostujícím hlavně pravá strana, kam si zabíhal Štěpán Langer, jenž svým pohybem působil soupeři velké problémy.

V 15. minutě se na posledního obránce Sigmy řítila hned trojice útočníků, ke střele se dostal Pintor, míč však minul levou tyč Trefilovy brány o pár centimetrů.

O pět minut později si zapsala čistou gólovou šanci i Sigma, když si míč po dlouhém nákopu našel Zifčák, předkládal jej podél brankoviště zcela osamocenému Matouškovi, mladý křídelník však střele dopřál velkou razanci a bránu Barcoly netrefil.

Šance se střídaly na obou stranách. Další průnik po levém křídle předvedl Pintor, který ale s gólmanem přeloboval i bránu. O poznání větší zápřah gólmanovi Trefilovi připravil Ryan Cherki, který napřáhl z třiceti metrů, ovšem mladý gólman si připsal velmi efektní zákrok. V sedmadvacáté minutě urazili lyonští hráči všechny fotbalové bohy. Další průnik Pintora znamenal střelu z velké blízkosti, kterou Trefil jen vyrazil k dobíhajícímu hráči, na kterého zívala úplně prázdná brána. Griffiths ale stoprocentní šancí pohrdl, orazítkoval břevno, až následný zmatek vyřešil odkopem David Zima.

V 31. minutě už ale domácí nezachránilo od pohromy nic. V pokračující kombinaci si míč za šestnáctkou navedl Maxence Caqueret a pravačkou krásně dostal míč do sítě, odrazem od tyče. Za dvě minuty mohla Sigma odpovědět, Jan David ale na malém vápně selhal, když hlavou neprostřelil Barcola po krásném centru Langera.

Modří se po inkasovaném gólu potřebovali semknout, proto až ve čtyřicáté minutě přišel nejprve přímý kop Langera, který podběhl Barcola, a poté již pouze náznaky nebezpečí z křídelních prostorů. Po odpískání konce prvního poločasu vzbudil velké emoce brankář hostů Barcola, který zezadu kolenem do oblasti kyčle srazil Zifčáka a mohl být rád, že viděl jen žlutou kartu.

Do druhého poločasu nastoupila aktivněji Sigma, ovšem hned ve 47. minutě jí upláchl Ryan Cherki, který střílel jen těsně vedle levé tyče. Hra poté na dlouhé minuty ztratila šmrnc. Domácí ataky končily před šestnáctkou, čímž Lyonu dovolovali chodit do bleskurychlých protiútoků.

Pětasedmdesátá minuta přinesla velký propad středové řady modrých, čehož využil výtečný Cherki, předložil do strany Pintorovi, kterého z úhlu vychytal Trefil. O dvě minuty později střílel Charki z přímého kopu, prostřelil zeď, jenže mířil jen do náruče gólmana Trefila. Po dvojitém střídání se v 69. minutě dostal díky dobrému napadání k míči Zifčák, byl držen, načež z přímého kopu střílel Zlatohlávek levačkou, jenže těsně vedle.

Po sérii střídání se Sigma nadechla k obrovskému náporu. Pomocí rohů si připsala několik nebezpečných střel v podání Šípa nebo Zifčáka, v několika případech odkopávali obránci míč až z brankové čáry. Bohužel tuto velmi krásnou pasáž hry přerušil faul na Barda, po kterém se dlouhé minuty nehrálo.

Závěr utkání ale přinesl ledovou sprchu. V 84. minutě po hrubé chybě Jáchyma Šípa upláchli francouzští útočníci, načež dopravil míč do prázdné brány Lenny Pintor. Za minutu se k zakončení dostal Šíp, střelu na bližší tyč ale vyrazil Barcola. V závěrečných minutách už to byl ze strany našich mladíků zoufalý pokus o zkorigování skóre. Hra na velké riziko ovšem zákonitě otevírala francouzskému týmu okna v obraně, kterých hojně využívali k úspoře času.

Mladé sigmácké naděje tak navzdory velmi dobrému výkonu podlehli Lyonu 0:2. Odměnou pro hráče byl potlesk z tribun Androva stadionu. Utkání sledovalo 4 065 diváků.

Hodnocení trenéra Tomáše Janotky

„S dnešním utkáním jsem spokojený. Myslím si, že jsme se neztratili, ať co se týče hry samotné nebo počtu šancí a tlaku, který jsme dokázali vytvořit. Lyon na druhou stranu ukázal velkou kvalitu, a hlavně sílu na míči. Nedával nám balony zadarmo a nevynucené chyby, na rozdíl od nás neměl. V poli byl mezi týmy velký rozdíl. Když se soupeř dostal na dostřel, tak z toho byla vždy velká šance. Jeho efektivita v koncovce se ukázala jako rozhodující. Nám v zakončení chyběla chytrost a klid. Nicméně dnes jsme viděli, že dokážeme konkurovat i takovému gigantu jako je Lyon, a to je pro mě velmi potěšující“, uvedl trenér po utkání.

Přidal také pár slov k výkonu soupeře: „V čem měl soupeř rezervu byla defenziva. Vzadu byl zranitelný. Měl problémy s míči za obranou a my jsme tak chtěli pásmo získat jednoduše překopem a náběhem, což se někdy s realizací nepotkávalo. Lyon měl také velmi hbitý přechod do ofenzivy, hráči byli neskutečně rychlí. Nestačili jsme jim a vypadávali jsme z rolí. Špatně jsme je dostupovali. To byl případ toho prvního gólu, kdy jsme byli pozdě na balónu a soupeři se otevřela celá obrana. Fancouzi věděli, že mají kvalitu, byli přirozeně sebevědomí. V zápase zkoušeli různé finty a parádičky, bylo vidět, že si věří. Naši kluci umí takové kličky také, ale chyběla jim při nich odvaha pro realizaci. Ale například Štěpán Langer nebo Kuba Matoušek jsou zdravě drzí hráči, kteří se dokáží prosadit jeden na jednoho.“

„Zklamání na naší straně určitě je. Všichni jsme totiž viděli, že utkání bylo hratelné. Hráli jsme překvapivě dobře, kluci odvedli velice dobrou práci. Myslím si ale, že dokážeme hrát ještě lépe. Tato mezinárodní konfrontace byla pro kluky vynikající zkušeností“, dodal kouč Janotka na závěr.

Klukům ještě jednou děkujeme za předvedený výkon, kterým určitě ostudu neudělali. Fanouškům pak děkujeme za podporu!

Dosavadní výsledky dorostu v přípravěDosavadní výsledky dorostu v přípravě
| 18.07.2019
Martin Vaniak zpět v Sigmě OlomoucMartin Vaniak zpět v Sigmě Olomouc
| 15.07.2019
Přípravnou fázi zahájily i týmy U18 a U16Přípravnou fázi zahájily i týmy U18 a U16