Dva góly na body nestačily. Sigma prohrála v derby s Baníkem 2:3

07.06.2020 / A tým

Jubilejní 50. ligové derby mezi Sigmou Olomouc a Baníkem Ostrava skončilo na Andrově stadionu výhrou hostů, kteří všechny své branky vstřelili v 1. poločase. Za Sigmu se trefili Lukáš Juliš a David Houska.

Trenér Látal udělal oproti nepovedenému utkání v Českých Budějovicích několik změn v základní sestavě. Na lavičce zůstali Martin Hála, Radek Látal, mimo pak zraněný Lukáš Greššák. Místo této trojice proti Baníku od úvodních minut vyběhli Martin Sladký, Mojmír Chytil a Šimon Falta. Čtvrtou změnou pak byl návrat Michala Vepřeka, který na jihu Čech ve středu nemohl hrát kvůli stopce za 4 žluté karty.

První poločas přinesl zajímavou podívanou. Šance se kupily na obou stranách. Baník využil hned tu první, kdy se za obranou Sigmy zjevil osamocený Milan Jirásek, který poprvé v utkání překonal Aleše Mandouse. Inkasovaná branka ale Sigmu nezlomila a o dvě minuty později měl vyrovnání na kopačkách Lukáš Juliš. Jeho střelu však vyrazil dobře postavený Laštůvka. Za další tři minuty bylo před Laštůvkou opět horko. Po faulu na Gonzáleze se sám faulovaný ujal zahrání standardky. Jeho první střelu srazili beci, druhý pokus Pabla chytil brankář Baníku. Slezané hrozili zejména z brejků. Nebezpečný byl zejména pokus Kuzmanoviče ze 13. minuty. Proti němu ale Aleš Mandous zakročit nemusel. Naopak pozorný musel být při střele Ondřeje Šašinky o dvě minuty později. Pak přišly další velké šance Sigmy. V 16. minutě musel střelu Radima Breiteho vyrážet Laštůvka konečky prstů na roh. Hned poté se k nebezpečné hlavičce dostal Václav Jemelka, ale ani tentokrát na gólmana Ostravy nevyzrál. A tak nedáš, dostaneš. Tohle rčení naplno udeřilo ve 23. minutě, kdy po dlouhém nákopu za obranu prostřelil Mandouse Ondřej Šašinka. Ani tentokrát však Hanáci nepolevili a tlačili se do útoku. Tlak Sigmy se stupňoval. Ve 33. minutě pálil ze střední vzdálenosti David Houska. Likvidace střely na mokrém trávníku udělala Laštůvkovi problémy. O minutu později již bylo na stadionu veseleji. Mezi dvěma bránícími hráči Ostravy se dokázal zorientovat Lukáš Juliš. Gólman Baníku sice proti jeho střele skočil, vzduchem plachtil jen marně. Srovnat se pak pokusil Michal Vepřek, který kličkoval obranou a jen těsně netrefil pravou stranu brány. Blízko srovnání byli do poločasu ještě Juliš, Houska a Chytil, ale jejich střely těsně netrefily bránu, nebo je zblokovala obrana Baníku. Ten navíc ještě udeřil. Po chybě při rozehrávce se do útoku vřítil Kuzmanovič, který potřetí překonal Aleše Mandouse.

Obraz hry se po změně stran změnil. Tempo hry bohužel opadlo. Baník uspokojen dvoubrankovým vedením se nikam nehnal a nechal tvořit hru Hanáky. Ti se však nemohli přes zhuštěnou obranu prosadit. Do velké šance se v 58. minutě dostal Jirásek, ale Mandous tentokrát skvěle zasáhl. Trenér Látal neustále posiloval ofenzívu, až hru stáhl jen na dva obránce. Do zápasu se postupně dostali Zahradníček, Yunis, Hála a Zmrzlý, k vytvoření velké šance to však nevedlo. Pokusy Jakuba Yunise a Lukáše Juliše postrádaly přesnost. S blížícím se závěrem se navíc vytrácela z kopaček Hanáků přesnost. Až v 5. minutě nastavení se po přímém kopu dokázal prosadit David Houska. Na srovnání však již bylo pozdě, sudí hned po rozehrávce ukončil hru. Sigma Olomouc tak prohrála s Baníkem Ostrava 2:3. Další zápas čeká Sigmu ve středu v Mladé Boleslavi.

Hodnocení trenéra Látala: „Do zápasu jsme vstoupili velmi špatně, dostali jsme brzkou branku. Poté se naše hra v ofenzivě zlepšila. Byli jsme nebezpeční, vytvořili jsme si šance. Bohužel jsme byli znovu potrestáni za chybu a inkasovali druhý gól. Na nepříznivý vývoj jsme dokázali zareagovat snížením na 1:2. Šli jsme za vyrovnáním, ale pak jsme udělali další chybu a dostali gól do šatny. Do druhého poločasu jsme nastoupili se 3 obránci, ale nebyli jsme nebezpeční tolik, jako v prvním poločase. Z výsledku jsme smutní a zklamaní."

Hodnocení trenéra Kozla: „Dnešní výsledek je pro nás příznivý. Ve fotbale rozhoduje efektivita a dnes jsme byli daleko více efektivnější než v minulých zápasech. První poločas byl hodně otevřený z obou stran. V ofenzivě jsme udělali změnu, která nám pomohla. Dali jsme 3 góly a další dva mohli přidat. Do defenzivy nám to ale moc nefungovalo. Domácí se často dostávali do koncovky a jenom díky Laštůvkovi jsme neinkasovali více. Za poločasové vedení mu musím poděkovat. Díky dvougólovému vedení jsme mohli hrát v druhém poločase více zezadu. Sigma měla více ze hry, ale do vyložených šancí jsme ji nepustili. Škoda, že jsme lépe nevyřešili některou z brejkových situací, protože to by zápas rozhodlo.“

SK Sigma Olomouc – FC Baník Ostrava  2:3 (1:3)

Branky: 34. Juliš, 90.+5 Houska – 5. Jirásek, 23. Šašinka, 45.+1 Kuzmanovič.

Rozhodčí: Petr Ardeleanu – Petr Caletka, Jan Hurych (Tomáš Klíma).

ŽK: Houska, Breite, Jemelka, Hála – Jirásek, Šašinka.

Sigma Olomouc: Mandous – Sladký, Jemelka, Štěrba (46. Zahradníček), Vepřek (86. Zmrzlý) – Breite – González (68. Yunis), Houska, Chytil (78. Hála), Falta – Juliš. Trenér: Radoslav Látal.

Baník Ostrava: Laštůvka – Pokorný, Svozil, Stronati – Kuzmanovič (87. Lalkovič), Jánoš, Hrubý (46. Fillo), Jirásek (83. Kaloč), Holzer – Potočný, O. Šašinka (57. Smola). Trenér: Luboš Kozel.

Utkání s Opavou a Zlínem odehraje Sigma předposlední červencový týdenUtkání s Opavou a Zlínem odehraje Sigma předposlední červencový týden
| 07.07.2020
Sobotní zápasy Skupiny o záchranu jsou odloženySobotní zápasy Skupiny o záchranu jsou odloženy
| 02.07.2020
Kádr A-týmu doznal změn. Smlouvy prodloužili Zahradníček a ZmrzlýKádr A-týmu doznal změn. Smlouvy prodloužili Zahradníček a Zmrzlý
| 01.07.2020
Miloš Buchta nejstarším hráčem Sigmy, osmým mezi ligovými brankářiMiloš Buchta nejstarším hráčem Sigmy, osmým mezi ligovými brankáři
Týmu chci pomoci na hřišti i mimo něj, řekl HubníkTýmu chci pomoci na hřišti i mimo něj, řekl Hubník
| 29.06.2020
Roman Hubník se vrací do Sigmy. Podepsal smlouvu na 2 rokyRoman Hubník se vrací do Sigmy. Podepsal smlouvu na 2 roky
Buchta: Rozloučit se vítězstvím bylo to nejlepší Buchta: Rozloučit se vítězstvím bylo to nejlepší
| 28.06.2020
Daněk: Byl jsem trochu nervózní, ale se svým výkonem jsem spokojenýDaněk: Byl jsem trochu nervózní, ale se svým výkonem jsem spokojený
Sigma zabrala a porazila Karvinou 3:1Sigma zabrala a porazila Karvinou 3:1
3. kolo nadstavby: Sigma hraje doma s Karvinou3. kolo nadstavby: Sigma hraje doma s Karvinou