Moravské derby je naše! Sigma vyhrála v Brně nad Zbrojovkou 4:2

20.09.2020 / A tým

Fotbalisté SK Sigma Olomouc zvládli prestižní bitvu o Moravu. Na Městském stadionu Srbská porazili Zbrojovku Brno 4:2. Zápas byl plný premiér. První ligový gól vstřelili Lukáš Greššák a Pavel Zifčák, poprvé do utkání za Sigmu nastoupil francouzský hráč, když si ligovou premiéru odbyl Florent Poulolo.

Vítězná sestava se nemění. Trenér Radoslav Látal vyslal do utkání na Srbské proti Brnu totožnou jedenáctku, která v minulém kole vyběhla i do zápasu proti Bohemians.

Již úvodní minuty nabídly napínavou podívanou. Hned ve 4. minutě poslal z pravé strany centr před bránu David Houska, míč propadl až k Ondrovi Zmrzlému, který napálil pravou tyč branky domácích. Vzápětí zahrozila i Zbrojovka. Obraně Hanáků utekl Růsek, obešel Mandouse a ještě přihrával před bránu na nabíhající spoluhráče, míč však odvrátil Václav Jemelka.

V 9. minutě se již skóre měnilo. Pachlopník zavezl míč hluboko do vápna Sigmy, kde dokázal míč procedit před bránu. Tam Mandousovi nedal šanci Přichystal, který vstřelil úvodní gól utkání.

Inkasovaná branka svěřence trenéra Látala utlumila. Následující minuty tak patřily domácím, kteří měli optickou převahu. Ve 25. minutě opět zahrozili, když po rohu Vaňka lehkou tečí těsně minul tyč Přichystal. A tak o chvíli později Hanáci derby srovnali. Martin Nešpor nevystřelil, jak možná očekávali obránci Zbrojovky, ale posunul na nabíhajícího Lukáše Greššáka, který svým prvním gólem za SK Sigma Olomouc vyrovnal na 1:1.

Do konce poločasu se Hanákům podařilo ještě jednou dotlačit míč za záda Flodera. Hlavičku Nešpora ale do brány posunul Pablo González, který stál bohužel pro Sigmu v ofsajdu. Do kabin tak šly oba celky za nerozhodného stavu.

Do druhé půle nastoupila lépe Zbrojovka. Už ve 49. minutě měli domácí velkou příležitost v podobě brejku, který táhl Pachlopník, který vysunul Růska. Jeho střelu skvělým zákrokem zlikvidoval Aleš Mandous. Tohle varování Hanáky neprobudilo a v 51. minutě již domácí trestali. Domácí zachytili chybnou rozehrávku Zmrzlého, míč propadl k nehlídanému Růskovi, který se podruhé již nemýlil. Zbrojovka šla opět do vedení.

Na nepříznivý stav Radoslav Látal zareagoval stažením Zmrzlého, kterého ve hře nahradil Šimon Falta. Ten byl v 61. minutě u vyrovnávací branky Sigmy, když rozehrával rohový kop, který si do vlastní branky srazil Černín. Nasazení Šimona Falty do zápasu se ještě více vyplatilo v 68. minutě, kdy se záložník Sigmy napřáhl zpoza vápna ke střele, která nádherně zapadla do šibenice brněnské brány. Hanáci šli tak poprvé v utkání do vedení. Brno mohlo srovnat vzápětí. Střela Přichystala však skončila nad břevnem.

Od té doby však zápas až do konce plně kontrolovala Sigma. V 76. minutě jí dvoubrankové vedení zajistil premiérovou ligovou brankou v kariéře Pavel Zifčák, který po chybě Černína propálil vyběhnuvšího Flodera. O pět minut později mohl pátý gól Sigmy přidat Mojmír Chytil, který však vysoko přestřelil.

Hanáci tedy zvítězili 4:2 a vyhráli třetí ze čtyř úvodních ligových zápasů. I v příštím týdnu čeká Sigmu moravské derby. Tentokrát svěřenci Radoslava Látala pojedou do Zlína. Hrát se bude v sobotu 26. září od 16:30.

Hodnocení trenéra Látala: „Jsme strašně rádi, že si z Brna odvážíme tři body. Trošku mě mrzí, že hřiště nebylo pokropené. Hra mohla být rychlejší, dynamičtější. Domácí mají skvělé kombinační mužstvo a tohle jim i nám trochu uškodilo. Dnešní utkání bylo spíše jako taková válka. Dvakrát jsme prohrávali, dvakrát jsme se snažili skóre vyrovnat. Bylo to dnes o bojovnosti. Udělali jsme ale i hodně chyb, tolik chyb jsme neudělali ani za ty zápasy celkem. Dnes nám to „drhlo“, míč jsme sice dostali za obranu, ale tam jsme se s tím těžce vyrovnávali. Jsem rád za tři body, které jsme dnes uválčili, ale určitě to dnes od nás nebyl fotbal, který si představujeme.“

Hodnocení trenéra Machálka: „Na jedné straně jsem spokojený s naším přístupem a rvavostí, se kterým jsme vstoupili do utkání, poněvadž se momentálně nacházíme ve výjimečném stavu. Výjimečný stav potřeboval výjimečný výkon od všech hráčů. V minulém utkání, kdy jsme hráli dobře v první půli, nás porazil svou nedisciplinovaností Petr Štepanovský. Dnes nás potopil Černín chybami ve chvíli, kdy máme zápas ve svých rukou. U nás je aktuálně hráčská nouze. Soupeř otočil utkání, vyhrál, ale musím se podívat na sporný moment, kdy Vaněk přihrával Růskovi, který šel sám na bránu, a rozhodčí písknul faul. Bojovali jsme až do konce, jenže příchodem střídajících hráčů šla kvalita dolů a soupeř tak vyhrál zaslouženě.“

FC Zbrojovka Brno – SK Sigma Olomouc 2:4 (1:1)

Branky: 9. Přichystal, 51. Růsek – 26. Greššák, 61. Černín (vl.), 68. Falta, 76. Zifčák.

Rozhodčí: Jan Petřík – Jiří Moláček, Radek Kotík (Petr Ardeleanu).

ŽK: Vaněk – Breite.

Zbrojovka Brno: Floder – Hladík (76. Lhotecký), Černík, Hlavica, Šumbera – Pachlopník, Vaněk (83. Šmíd), Sedlák, Koudelka (66. Ševčík) – Přichystal, Růsek. Trenér: Miloslav Machálek.

Sigma Olomouc: Mandous – Hála (72. Látal), Jemelka, Hubník, Zmrzlý (54. Falta) – Greššák – Zahradníček (46. Zifčák), Breite, Houska, González (72. Chytil) – Nešpor (85. Poulolo). Trenér: Radoslav Látal.

Profesionální soutěže se nerozehrají ani o nadcházejícím víkenduProfesionální soutěže se nerozehrají ani o nadcházejícím víkendu
| 28.10.2020
Ohlédnutí za dosavadním působením Sigmy ve F:L: 3. - 4. koloOhlédnutí za dosavadním působením Sigmy ve F:L: 3. - 4. kolo
| 27.10.2020
| 20.10.2020
LFA přerušila ligu a s vládou jedná o podmínkách plnohodnotné přípravyLFA přerušila ligu a s vládou jedná o podmínkách plnohodnotné přípravy
| 13.10.2020
Hráči Sigmy se do nominace reprezentace k zápasu ve Skotsku nevešliHráči Sigmy se do nominace reprezentace k zápasu ve Skotsku nevešli
Václav Jemelka: Děkuji olomouckým fanouškům za podporuVáclav Jemelka: Děkuji olomouckým fanouškům za podporu
| 12.10.2020
Hubník, Breite a Falta na srazu záložního týmu české reprezentaceHubník, Breite a Falta na srazu záložního týmu české reprezentace
| 11.10.2020
Hostovačky: Surzyn už má 2 ligové góly. Jak se daří ostatním?Hostovačky: Surzyn už má 2 ligové góly. Jak se daří ostatním?
| 09.10.2020
LFA nesouhlasí s dnešním zákazem konání zápasů první a druhé ligyLFA nesouhlasí s dnešním zákazem konání zápasů první a druhé ligy
| 08.10.2020
Známe termíny zápasů se Slováckem a KarvinouZnáme termíny zápasů se Slováckem a Karvinou