Kalas kapitánem Bristolu. Jak se daří dalším odchovancům v zahraničí?

26.10.2020 / Ostatní

SK Sigma Olomouc pravidelně vychovává vysoký počet hráčů, kteří se uplatní v nejvyšších soutěžích v Česku i v zahraniční. Největší zastoupení našich odchovanců momentálně drží Velká Británie, kde působí Tomáš Kalas, Tomáš Černý a Radek Vítek. Dvoučlenné zastoupení odchovanců má nově po polské lize i Belgie. Jak se daří našim odchovancům v barvách zahraničních klubů?

Tomáš Kalas (Bristol City FC, Anglie)

Sedmadvacetiletý obránce se v létě stal kmenovým hráčem Bristolu City, ve kterém v minulé sezóně hostoval z londýnské Chelsea. Na začátku sezóny byl odchovanec Sigmy zvolen kapitánem týmu. S kapitánskou páskou vedl své mužstvo do prvního ligového zápasu v nové sezóně. Že je pro Bristol klíčovým hráčem potvrdil záhy, když brankou z 82. minuty rozhodl o výhře 2:1 nad Coventry.

V dalším pohárovém utkání si Tomáš poranil rameno. Kvůli zranění přišel o 3 ligová utkání včetně pohárového duelu proti účastníkovi Premier League Aston Ville. Návrat po zranění přišel v 5. kole na hřišti Barnsley. Tam nastoupil do hry v 79. minutě. Do základní sestavy se český reprezentant vrátil v 7. kole doma proti Swansea. Na jeho levé paži nechyběla kapitánská páska.

Bristol si zatím počíná v druhé nejvyšší anglické velmi obstojně. Po 7 odehraných zápasech má na kontě 14 bodů. Ty prozatím zaručují 2. místo v tabulce. Na první Reading ztrácí Robins 5 bodů.

Radek Vítek (Manchester United U18, Anglie)

Talentovaný brankář přestoupil do Manchesetru United na začátku července letošního roku. Právě po Tomáši Kalasovi to byl po delší době další přestup našeho hráče do špičkového týmu z Premier League. Radek se připojil k týmu do 18 let. Již má za sebou první start v Premier League osmnáctiletých. V domácím zápase proti Blackburnu vychytal Red Devils výhru 2:1. Na další starty vinou zranění zatím čeká. United U18 získali ve 4 zápasech 9 bodů.

Tomáš Černý (Aberdeen FC, Skotsko)

Pro pětatřicetiletého brankáře je Aberdeen už čtvrtou štací ve Skotsku, kde si zachytal mimo jiné za Hamilton, Hibernian a Patrick Thistle. V klubu, který Sigma vyřadila v roce 2009 v předkole Evropské ligy, plní roli druhého brankáře za Joem Lewisem. Ten zatím odchytal všechna ligová utkání i utkání předkol Evropské ligy.

Aberdeen zatím naplňuje vysoká očekávání fanoušků a s 23 body aktuálně okupuje 4. místo tabulky se ztrátou pouhých 3 bodů na druhý Celtic.

Tomáš Černý si vyzkoušel kromě angažmá na Britských ostrovech také bulharskou a řeckou ligu, kde hájil brány CSKA Sofia a Ergotelis.

Martin Pospíšil a Tomáš Přikryl (Jagiellonia Bialystok, Polsko)

V barvách Jagiellonia Białystok působí dva odchovanci olomouckého fotbalu – Martin Pospíšil a Tomáš Přikryl. Polský celek se po 7 zápasech zatím drží s 11 body v polovině tabulky Ekstraklasy. Na dosah však má druhé místo, od kterého jej dělí jen 2 body.

Nedílnou součástí týmu je bělkovický rodák Martin Pospíšil. Ten pokaždé nastoupil v základní sestavě a v utkání v Gliwicích dokonce navlékl kapitánskou pásku.

Jagiellonia zaujala především vítězstvím 2:1 na hřišti polského giganta Legie Varšava. Oba čeští hráči se podíleli na výhře asistencemi.

Tomáš Přikryl zatím zasáhl do 5 utkání, z toho třikrát nastoupil v základní sestavě.

Martin i Tomáš také nastoupili v základní sestavě Bialystoku při pohárovém duelu na hřišti Górniku Zabrze. Tam však prohráli 1:3.

Jakub Plšek (Puskás Akadémia FC, Maďarsko)

Puskás Akadémia zahájila sezónu zápasem předkola Evropské ligy proti Hammarby. Na hřišti švédského celku, který spoluvlastní Zlatan Ibrahimovič, prohrála 0:3. Kompletních 90 minut odehrál záložník Jakub Plšek.

Bývalý hráč Sigmy, jenž přišel do Olomouce ve 14 letech z mateřského Vsetína, nastoupil ve většině ligových zápasů svého týmu v základní sestavě. Výjimkou byl pouze duel na stadionu lídra tabulky Ferencvárose Budapešť, kde zůstal na lavičce náhradníků.

Ofenzivní záložník má po 7 ligových zápasech 2 branky, přičemž branka z 83. minutě proti Újpestu rozhodla o 3 bodech pro Académii. Obě vstřelené branky zaznamenal z pokutových kopů. Gól vstřelil i při pohárovém střetnutí proti Toponáru. Puskás Akadémie je zatím na 7. příčce tabulky.

Václav Jemelka (OH Leuven, Belgie)

Po přesunu do Belgie si Václav Jemelka stihl připsat v novém působišti první start v poháru i v lize. V poháru strávil na hřišti kompletních 90 minut a pomohl tak svému týmu k výhře 2:0 nad FC Knokke.

V Jupiler League si musel na první start počkat. Nejprve zůstal na lavičce náhradníků při remíze 2:2 na hřišti Anderlechtu. Podruhé už to ale vyšlo a ligovou premiéru si připsal na domácím stadionu proti Bruggám, když nastoupil v 64. minutě. Navíc se jednalo o premiéru vítěznou, Leuven porazil bývalý tým Davida Rozehnala 2:1.

OHL patří mezi černé koně soutěže. Momentálně mu patří 6. místo se ziskem 18 bodů a ztrátou pouhých 2 bodů na první Antverpy. Za sebou mimochodem zatím nechávají třeba Anderlecht Brusel nebo účastníka Evropské ligy Gent.

Tomáš Chorý (SV Zulte Waregem, Belgie)

Ve stejný den jako Václav Jemelka odešel hostovat do Belgie jeho bývalý spoluhráč ze Sigmy Tomáš Chorý. Kmenový útočník Plzně přijal výzvu Zulte Waregem. Ten se aktuálně nachází na 16. pozici a s velkou pravděpodobností ho čeká boj o setrvání v soutěži.

Vysoký útočník za svůj nový klub odehrál už dvě utkání proti Antverpám a Oostende. Jeho Waregem v těchto utkáních nezískal ani bod.