Tipsport.cz

Aktuality

Měl jsem pocit, že ortel je nachystaný

22.06.2011 / A tým

Nejtěžší týden ve své funkcionářské kariéře očekává Jaromír Gajda. Na čtvrtek je ředitel fotbalové Sigmy Olomouc předvolán k okresnímu soudu, aby se vyjádřil k obviněním, která na přelomu května a června vznesl směrem k němu jeho bývalý dlouholetý spolupracovník Jiří Kubíček. Podle něj se měl spolu s trenérem Zdeňkem Psotkou podílet na přípravách ovlivnění zápasu Sigma - Bohemians Praha z května 2009. Příští pondělí navíc jeho klub může disciplinární komise poslat z první ligy. „Disciplinárka má obrovskou zodpovědnost. Pokud by se rozhodla vynést nějaký exemplární trest bez přímých důkazů, na základě nějakého vyřizování účtů, tak se vystavuje obrovskému riziku,“ tvrdí Gajda. Upřímně řečeno, váš souhlas s rozhovorem mě překvapil. Proč jste se rozhodl změnit názor a nedržet podle dohody s doktorem Konečným (právní zástupce Sigmy i obžalovaného Petra Drobisze) „bobříka mlčení“? Předně, já jsem mluvil s médii už po disciplinárce. Pak i pro Sport, když vyšly ty informace, že má někdo strach, že bude zastřelen. Jinak jsme se ale chtěli chovat především zdrženlivě. Nepřilévat olej do ohně a nedělat z toho tureckou zábavu. Je mi jasné, že novináře to zajímá a psát o tom chtějí. My ale v této souvislosti na prvních stránkách novin nechceme být. Na rozdíl od někoho. Na druhou stranu nám také bylo vytýkáno, že se nevyjadřujeme. A na něco musíte reagovat. Třeba, když pan Golda (předseda disciplinární komise) řekl, že jsme se bavili o stavbě tribuny. Tak to ale nebylo. O čem jste se tedy bavili můžete to prozradit? Prozradit? Nebylo to jen o nějaké tribuně. Osvětloval jsem tam ty věci, proč někteří lidé z našeho klubu, kteří byli předvoláni, nepřijeli a tak dále. On měl na to jiný názor, já také. Ale probírali jsme ten problém v plné šíři. On potom řekl médiím, že jsem mu nic moc nepověděl, ale beru to tak, že to řekl schválně. Schválně? Máte pocit, že je disciplinárka proti vám zaujatá? Ani ne tak komise jako celek, spíše její předseda pan Golda. Na základě výpovědi nějaké fronty lidí, která se proti nám utvořila, to znamená Karel Kapr, obžalovaní hráči, přeběhlík Jiří Kubíček a nakonec i pan Lněnička, který je bývalým členem představenstva Bohemians, si vytvořil nějaký názor. A nezáleží na tom, co tam řekneme, nebo neřekneme my, protože pan Golda pak také řekl, že naši předvolaní sice měli tak jako tak přijet, ale že by respektoval přání soudu a nevyslechl je. Přesto chtěl, aby přijeli. Nevidíte tedy právě z toho důvodu jako zbytečné, že předvolaní na disciplinárku nedorazili a zbytečně předsedu disciplinárky popudili? Mohu tomu věřit a nemusím. Tato slova řekl až poté, co se všechno událo a ti předvolaní nepřijeli. Omluvení přitom byli na základě soudního předvolání, jehož kopii také předložili. Takže na vás působila komise tak, že vás chce potrestat stůj co stůj? Není to o komisi jako takové, ale z psychologie toho odpoledne jsem měl pocit, že byl z pozice předsedy komise nachystaný ortel, ale tím, že já jsem tam nějakým způsobem argumentoval a také, že ne celá komise s tímto ortelem souhlasila, tak to rozhodnutí bylo odloženo. To bylo dobře. Je třeba konat na základě konkrétních fakt a jasných důkazů a ne na základě tvrzení a nelegálních nahrávek. V roce 2004 to bylo jinak. V této aféře předával funkcionář peníze a byl u toho nafilmován. Policie předložila další jasné důkazy, přitom tento klub byl potrestán pouze odpočtem dvanácti bodů. Teď důkazy nejsou a hrozí vyloučení ze soutěže? I tentokrát existuje poměrně závažný důkaz proti Sigmě, a to nahrávka rozhovoru Jiřího Kubíčka s Ladislavem Římským. Jaký důkaz? Četl jste vyjádření prezidenta republiky? (prezident Václav Klaus kritizoval současnou společnost za odposlouchávání a nahrávání). Jak je to s nahrávkou, se dozvíme ve čtvrtek. Doktor Konečný tvrdí, že ve čtvrtek předvede před soudem důkazy, které celý případ ukáží ve zcela jiném světle. Co si před tím máme představit? Pan Konečný je především advokátem obžalovaného Petra Drobisze. Pokud něco takového řekl, tak má na mysli asi především zájem svého mandanta. My ostatní jsme tam jako svědci. U soudu se neřeší klub. K tomu vám nemůžu nic říct. Klub řeší disciplinární komise a ta zasedá v pondělí. Bojíte se, že Sigmu pošle z první ligy? Vůbec si nepřipouštíme, že by náš klub nebo kdokoliv z klubu měl být potrestán. Odpovědnost disciplinárky je obrovská. Určitě by se neměla unáhlit. Pokud by se rozhodla vynést nějaký exemplární trest bez přímých důkazů, na základě nějakého vyřizování účtů, tak se vystavuje obrovskému riziku. Klub je vlastně v tom okamžiku odstřižen od peněz. Pokud bychom pak vyčíslili tu škodu a u civilního soudu uspěli, kdo by potom ty desítky až stovky milionů korun zaplatil? Myslím si, že Českomoravský fotbalový svaz má už teď dost problémů. Nejsou dořešeny Bohemky a další případy. Už tam jde o velké peníze. A tady by šlo ještě o větší. Jste připraveni na variantu, že přece jen k takové situaci dojde? Na takovou variantu se nepřipravujeme, protože si ji ani nepřipouštíme. Nakonec naše současná přestupová politika snad hovoří sama za vše. Měla by tedy disciplinárka ještě konečný verdikt odložit? U soudu ve čtvrtek zazní nové skutečnosti, které celou věc výrazně ovlivní, pak na to disciplinárka musí vzít ohled. Rozhodně by měla počkat na rozhodnutí soudu, i když se zdá, že ve čtvrtek rozsudek nepadne. Z naší strany se dostaví všichni svědci, úmyslně protahovat to nebudeme. Je to pro vás nejtěžší období za dobu, co v Sigmě působíte? Jistěže je to nejtěžší období. Klub sice funguje po všech stránkách. Jako první jsme třeba dostali profesionální licenci. Ukazujeme, že je možné s normálním rozpočtem dobře fungovat s vlastními odchovanci Na druhou stranu je tady z těch center neuvěřitelná žárlivost. Jakoby si ostatní říkali. Oni jsou tak vzorní, že jim to teď všechno ukážeme. Stále tvrdíte, že jde o komplot proti Sigmě? Nejde tady o žádnou kauzu jednoho zápasu starého dva roky. Jde o širší souvislosti a spojuje se tady více věcí. Jednou z nich je opravdu to, že jsme v posledních letech relativně úspěšní a daří se nám. Cítíme, že právě z tohoto důvodu jsme některým solí v očích.A tým - další aktuality:

Sladký a Vepřek mimo hru do konce sezónySladký a Vepřek mimo hru do konce sezóny
| 17.05.2021
Mladí hráči mají perspektivu, uvedl LátalMladí hráči mají perspektivu, uvedl Látal
| 15.05.2021
Gól mi zvedne sebevědomí, řekl ZifčákGól mi zvedne sebevědomí, řekl Zifčák
| 15.05.2021
Sigma veze ze Slezska tři body. Opavu porazila 2:1Sigma veze ze Slezska tři body. Opavu porazila 2:1
| 15.05.2021
32. kolo: Sigmu čeká duel v Opavě32. kolo: Sigmu čeká duel v Opavě
| 13.05.2021
Sigmáci navštívili olomouckou optiku. Přijďte si také změřit zrakSigmáci navštívili olomouckou optiku. Přijďte si také změřit zrak
| 12.05.2021
80 let Androva stadionu: Malé EURO80 let Androva stadionu: Malé EURO
| 12.05.2021
Jakub Yunis podstoupil operaci poraněného koleneJakub Yunis podstoupil operaci poraněného kolene
| 11.05.2021
Jean Luc Assoubre zažil premiéru v olomouckém dresuJean Luc Assoubre zažil premiéru v olomouckém dresu
| 10.05.2021
Video: Aleš Mandous po utkání se SlaviíVideo: Aleš Mandous po utkání se Slavií
| 09.05.2021OLTV.cz
Hanackyvecernik.cz
Rádio Haná