Tipsport.cz

Aktuality

Rak: Věřím, že klub očistíme!

22.06.2011 / A tým

Zítřejší den bude pro všechny fanoušky SK Sigma Olomouc stejně důležitý, jako den, kdy je oznámeno jméno nějaké velké posily. A podobně podstatné dny budou následovat. Údajnou kauzou uplácení se bude zabývat okresní soud i disciplinární komise. „Věřím, že klub očistíme,“ říká Martin Rak, člen představenstva SK Sigma Olomouc a marketingový manažer klubu.
„Nemohu se ohánět 30 lety v klubu a nemohu tak ani čerpat z třicetiletého archivu. Dokonce ani desetiletého, byť mi jeho vytvoření pan Kubíček radil hned na začátku mé funkcionářské cesty právě před 10 lety. Jsem rád, že jsem ho neposlechl a neklesl až na samé morální dno jako on, a místo sepisování knih, tvoření archivů a audio nahrávek, jsem se věnoval každodenní práci pro tento klub.“ Martin Rak
Zítra míří k soudu vaši současní a jeden bývalý kolega. Jak celou kauzu prožíváte? Víte, k soudu míří dlouholetí spolupracovníci Jiří Kubíček s Jaromírem Gajdou. Sám je znám od malička. Více než dvě desítky let společně budovali tento klub, udržovali jeho stabilitu. Deset let jsem tomu svědkem jako zaměstnanec klubu. Dnes však čtu v médiích, že vše dobré v tomto klubu je zásluha Jiřího Kubíčka a vše zlé Jaromíra Gajdy. Čtu a slyším zprávy, že tento klub 30 let držel Jiří Kubíček. Ano, když se v Praze řekla Sigma, všichni si vybavili Jiřího Kubíčka. Zeptejte se však lidí v klubu, lidí v Olomouci. Sigma nebyla nikdy klub jednoho muže, a věřím, že nikdy ani nebude, byť měla tvář Kubíčka. V okamžiku, kdy tomu tak přestávalo být, začaly problémy a konflikty. Jiří Kubíček je však výrazně zapsán do historie tohoto klubu… To nepochybně, já jen tvrdím, že stejným písmem je zde zapsán i Jaromír Gajda! Jiří Kubíček se také výrazně zapsal do historie ČMFS. Zejména poslední roky, kdy se viděl v Praze jako muž číslo 2 a také tomu obětoval téměř všechen čas! Ano, toužil po tom, všem dokázat, že je číslo dva českomoravského fotbalu tj. 1. místopředseda ČMFS. Slova, která Jiří Kubíček pronesl jednou večer před Valnou hromadou v roce 2009 u sebe v kanceláři, mi měla otevřít oči: „Já přece nemůžu Ivanovi Haškovi dělat místopředsedu z Olomouce!“ Dobře, věřil si, že opět obhájí svou pozici ve vedení svazu… Ne, on se viděl výš! V Praze a jako první místopředseda svazu! Viděl další stupeň své funkcionářské kariéry. Chtěl odejít z klubu, opustit svou Sigmu! Ale ne proto, že někdo porušoval organizační řád, ale proto, že chtěl výš a dál. Chtěl tedy již tehdy opustit klub? Samozřejmě. Vůbec si nepřipouštěl neúspěch na Valné hromadě i přesto, že celou dobu dostával jasné signály o tom, že si Hašek za místopředsedu přeje Dalibora Kučeru, přítele a spolupracovníka Jiřího Kubíčka. O to horší pád to pro něj byl… Jiří Kubíček uvedl, že se v klubu zhoršily vztahy. Je to pravda? Nesmysl. Zhoršila se jeho psychická forma. Říkali jsme mu, ať si odpočine, ale neúspěch na Valné hromadě, zrada spolupracovníka a roky neustálých bojů proti všem se na jeho psychickém stavu výrazně podepsaly. Po letech bojů na českých i moravských fotbalových bitevních polích se v tomto psychickém stavu vrátil domů, do klubu, kde však už nechtěl být. A prý docházelo k porušování organizačního řádu… Prosím vás, tím se stále ohání. Tak ať odpoví na otázku, jak plnil svou funkci marketingového ředitele. Mimo sport měl totiž také na starost marketing…Jenže on je ten správný, ten, který tento klub vybudoval, postavil stadion a nevím co ještě, a my všichni jsme tady zbyteční! Pojďme k zítřejšímu soudnímu slyšení. Budete přítomen osobně? Nebudu, na našeho bývalého kolegu se dívat nechci a jednu místnost s ním sdílet již nehodlám. Je z vás cítit zklamání. Vnímáte vše jako osobní zradu? Jednoznačně. Osobní i klubovou. Deset let jsem mu stál po boku, když jsem se ho zastal, byl jsem pro ostatní „Kubíčkovec“. Vždy mě učil, abych si nenechal srát na hlavu a teď, když proti jeho nekalým praktikám vystoupím, vyhrožuje mi zveřejněním soukromého mailu, že o něj projevily zájem česká média…!? Kde vidíte důvody jeho chování? Vyřizuje si účty s neposlušnými zaměstnanci a jde přes mrtvoly! Od března loňského roku píše, mluví, vypovídá o útocích Kapra na svou osobu, že je to spiknutí proti jeho osobě i klubu, podává trestní oznámení na Kapra, návrh na zahájení disciplinárního řízení s Kaprem. A stav dnes? U soudu se na něj směje, málem se objímají a svědčí proti „vlastnímu“ klubu?! Proti klubu svého srdce?! A v novinách potom čtu, jak si pan Kapr pochvaluje: Kubíček mě příjemně překvapil! Nemohu se nezeptat: jen výpovědí u soudu nebo ještě něčím jiným….? Když si zadáte jméno Karel Kapr do vyhledavače na internetu, zjistíte, o koho jde! Před tímto člověkem pan Kubíček všechny varoval. A dnes? Je s ním na jedné lodi! Docela jste se opřel do Jiřího Kubíčka… Že jsem napsal, že je herec, manipulátor, demagog, lhář a podvodník? Netečou mi nervy, jen mám dost těch jeho hereckých etud a lží. Za vším si stojím a vše klidně zopakuji. Lže permanentně! A ještě vše opakuje na veřejnosti i do médií! Jako ten podvod s novinářskou průkazkou. Vždyť i v rozhovoru v květnovém Hattricku tento svůj podvod opakuje! Vždyť je to přece podvod! Co když si příště udělá falešný občanský průkaz!? Když jsem zmínil tuto tiskovou konferenci, tak ještě doplním, že během několika málo minut zalhal před přítomnými novináři několikrát!
Lži, které zazněly na tiskové konferenci SK Sigma před jarní částí sezony z úst Jiřího Kubíčka či po ní v tisku (v uvozovkách jsou slova Jiřího Kubíčka, vedle komentář Martin Raka) „Vy jste mě zlikvidovali v Sigmě.“ Lež. Odešel sám, svůj konec v klubu oznámil písemně. „Jsem zaměstnaný v Deníku.“ Opět lež. Jen psal pro Deník komentáře k dění ve sportu. „Dostavil jsem se s řádným novinářským průkazem.“ Také lež. Falsifikát je přiložen pod článkem stejně jako pravý novinářský průkaz Deníku. „Průkaz mi dal šéfredaktor.“ Lež. Okamžitě jsem přímo z tiskové konference před všemi volal šéfredaktorovi a ten lež Jiřího Kubíčka potvrdil. „Byl jsem na pokyn vedení vyveden jako vyvrhel.“ Lež. Jak jinak. Nikdo ho nevyvedl. Pořadatele u vstupu odstrčil, sedl si mezi novináře a seděl tam po celou dobu tiskové konference.
Podobně postupoval při tiskových konferencích ČMFS, kam měl zakázán přístup v době, kdy byl v disciplinárním trestu, že? Nebylo to poprvé. Také jsem mu to na tiskovce řekl, že proti nám používá stejné zbraně jako používal na Vacka s Košťálem! Nejprve jezdil na tiskové konference ČMFS do Prahy s falešným průkazem Olomouckého večerníku, pak došel na tiskovou konferenci našeho klubu před sezónou 2010 / 2011 s falešným průkazem Luběnického týdeníku, ten navíc vůbec neexistoval, chlubil se svým podvodem před stadionem novinářům, a letos zašel ještě dál a vytvořil si průkaz existujícího Deníku! Od zneužitého novinářského průkazu není daleko ke zneužití samotného novináře… Jiří Kubíček měl však ve spoustě věcí pravdu… Řeknu to jinak: dokázal spoustu lidí přesvědčit o své pravdě… Manipuloval s lidmi ve svůj prospěch. A nemyslím teď jen příběh s falešnou novinářskou průkazkou… Na svazu ale přece vždy bojoval za čistotu fotbalu… Za čistotu fotbalu nebo za svou pozici na svazu? Dnes bojuje za čistotu fotbalu nebo za svou pozici v klubu? Stále slyším, že se do klubu chce vrátit. Nešlo to po dobrém, tak to zkouší po zlém? Pravda, jeho metody nebyly vždy ideální… Myslíte podrazy, podvody, vyhrožování a odposlechy? Jak se všem chlubil a popsal i ve své knize, jaký podvod a la film Podraz připravil s Pavlem Mokrým na Košťála? On byl Redford a ten zas Newman! To si už nikdo nepamatuje?! Já dobře, byl jsem přítomen této Valné hromadě. Nemůže to celé být opět jen hra, podraz…? Hra na co? Vždy toužil po světle ramp a titulkách novin. Vždy, když se o něm psalo v novinách, běžel si je rychle koupit a vše si pečlivě archivoval. Vše také nejprve řešil přes média, poté si dokonce založil svůj vlastní web. Hra to byla u soudu! Tvrdí, že svědectví u soudu bylo pro něj nejtěžším dnem od smrti rodičů, ale ráno ten den ještě běhal bos a v šortkách po kancelářích ČMFS tribuny Sever Androva stadionu, rozdával úsměvy! A odpoledne už celý v černém, málem se slzami v očích dorazí k soudu a hraje roli smutného svědka… Ale jinak se vyjadřuje jak je šťastný… Ano, všude píše, jak je šťastný, ale z každé odpovědi je cítit zhrzenost! Opak je pravdou. Co odešel, vyčistila se v klubu atmosféra. On to ví, ale nedokáže to skousnout. Klub funguje i bez něj, fanoušci již neskandují jeho jméno, ale jméno Zdeňka Psotky, podzimní část sezóny byla skvělá a on to vše musel vytrpět jen z tribuny za brankou… Byl jste jeho nejbližší spolupracovník, měl nabídky jiných klubů? Měl… Vlastně nevím. Po posledních zkušenostech nevím, jestli mluvil pravdu či opět jen fabuloval. Několikrát mi však řekl, že má nabídky z jiných klubů. Již dříve mi říkal, že má nabídku od Baníku na předsedu představenstva, od Plzně na generálního ředitele a od Slavie také. Když jsme jeli v květnu 2010 do Teplic (pozn.: 8. 5. 2010) k ligovému utkání, volal mi ze svého auta, že do Teplic nejede. Že prý jede do Prahy, kde má schůzku s Haškem a potom jede na Slavii podepsat velkou smlouvu… Byl jsem z toho v šoku a kluci v autě také… Vůbec jsem si nepřipouštěl, že by Sigmu opustil. Najednou jsem však začal chápat, že mu o Sigmu vůbec nejde! Že mu jde jen o sebe. Jak vnímáte vývoj celé kauzy? Od začátku se Jiří Kubíček chopil vyšetřování a tvrdil nám, že má důkazy o tom, že jde o objednanou kauzu a Karel Kapr je nástroj pomsty jeho osobě. A najednou je to tak, že kauzu vyvolal Gajda s Psotkou?! Čím si vysvětlujete ten jeho obrat? Bojoval vždy a proti všem. Proti Praze, Čechám, Moravě a dnes i Olomouci a své milované Sigmě! Tak dnes už jsou opravdu všichni špatní, jen on ten správný! Bělák, Mokrý, Kučera… Všichni byli nejprve jeho velcí kamarádi. Dnes? Úhlavní nepřátelé! A do této řady si stoupl dnes i Gajda, Psotka, Kotůlek a bývalý pokladník také! Jak si vysvětlujete, že se vaše jméno v kauze zatím neobjevilo? Možná mě do této hry pan Kubíček ještě zapojí. Po mém posledním rozhovoru jsem od něj dostal sms, kde mi vyhrožoval zveřejněním nějakého soukromého mailu, který jsem mu měl poslat někdy v květnu loňského roku. Napsal tam přesné datum, hodinu i minutu, kdy byl mail odeslán! Jeho archiv je opravdu bohatý a svědčí o tom, že jej nemá na svou obranu, ale útok! Zdiskreditovat kohokoliv! Vážně? A co bylo obsahem mailu? Ano, bohužel to je pravda. Určitě ji mám ještě v mobilu. A když řekl Petr Konečný (pozn.: právní zástupce Petra Drobisze), že nás vydírá, vyhrožuje svým archivem přes média. (Pozn.: „Radím lidem z vedení klubu, aby se nesnažili zpochybnit kvalitu mého archivu, nemají totiž šanci!“ Deník Sport, 2. 6. 2011) Jak jste reagoval? Napsal jsem mu, ať si zveřejní, co chce! Na mail si pamatuji, přesvědčoval jsem ho v něm, aby si vše v klidu s lidmi vyříkal, přestal si s nimi dopisovat a v klubu zůstal! Po Olomouci kolují zvěsti, že se do klubu chystá vrátit. Je to vůbec možné, aby se do klubu někdy vrátil? V létě loňského roku se s námi rozloučil, poděkoval za spolupráci a řekl, že si potřebuje odpočinout. Ale od svého odchodu z klubu rozšiřuje ve svém okolí, že se do klubu do dvou let vrátí, ale to zde již ani Psotka ani Gajda nebudou! To si opravdu myslí, že kdyby se do klubu on chtěl vrátit, že tady někdo z vedení zůstane? Když budu mluvit pouze za sebe, tak říkám: já tedy ne! S tímto člověkem si k jednomu stolu už nikdo nikdy nesedne! On bude o Zdeňkovi Psotkovi v Hattricku psát, že jako „trenér je dobrý, ale charakter raději nezkoumat…“?! On se svými metodami…!? Ani cestou nakoupení většinového balíku akcií? Deník Aha přinesl v březnu informaci, že chce přes advokátní kancelář JUDr. Radostové, kde je uveden jako právní koncipient, klub koupit pro arabské investory… Nejsem akcionář, ale vím o této nabídce z médií. Dostali ji všichni akcionáři. Ale také vím, že se touto nabídkou všichni odmítli zabývat. Jak si myslíte, že celá kauza dopadne? Vůbec si nepřipouštím, že by měl být klub či kdokoliv z něj potrestán. Věřím, že se spojeným silám pánů Kapra a Kubíčka, kteří chtějí náš klub pošpinit, ubráníme s čistým štítem! Cítím obrovskou podporu fanoušků i obchodních partnerů! Copak může člověk s jeho pověstí, tzn. člověk, který lže, podvádí, nahrává si své okolí a vyhrožuje, být věrohodným svědkem…?
Kdo je Martin Rak: V podstatě celý svůj život spojil s tímto klubem. Letos v létě to bude přesně 10 let, co nastoupil do klubu na plný úvazek. Pracoval jako vedoucí mužstva, sekretář, marketingový, obchodní, sportovní, bezpečnostní a mediální manažer. Poslední roky potom byl nejbližším spolupracovníkem Jiřího Kubíčka. Předtím v klubu pracoval externě dva roky jako trenér mládeže, od 6 let za tento klub hrával. Jeho otec František v klubu hrával a poté trénoval, působil i v roli vedoucího týmu. „Narodil jsem se do tohoto klubu a není mi jedno, jak je s ním zacházeno a jak dopadne! Jsem připraven jít i k soudu, obhajovat tento klub a bojovat za něj, bojovat proti lidem, kteří jej chtějí zničit!“A tým - další aktuality:

Jakub Yunis podstoupil operaci poraněného koleneJakub Yunis podstoupil operaci poraněného kolene
| 11.05.2021
Jean Luc Assoubre zažil premiéru v olomouckém dresuJean Luc Assoubre zažil premiéru v olomouckém dresu
| 10.05.2021
Video: Aleš Mandous po utkání se SlaviíVideo: Aleš Mandous po utkání se Slavií
| 09.05.2021
Spíše remízový zápas, řekl Látal. Co pověděl trenér Trpišovský?Spíše remízový zápas, řekl Látal. Co pověděl trenér Trpišovský?
| 09.05.2021
Sigma opět nestačila na Slavii. Tentokrát prohrála 0:1Sigma opět nestačila na Slavii. Tentokrát prohrála 0:1
| 09.05.2021
Tváří nového Sigmáka je Pablo González!Tváří nového Sigmáka je Pablo González!
| 07.05.2021
31. kolo: Sigma v neděli přivítá Slavii31. kolo: Sigma v neděli přivítá Slavii
| 07.05.2021
Informace pro permanentkáře k utkání se SlaviíInformace pro permanentkáře k utkání se Slavií
| 03.05.2021
Sigma se po sezóně rozloučí s trenéry Látalem a NečkemSigma se po sezóně rozloučí s trenéry Látalem a Nečkem
| 03.05.2021
Video: Michal Vepřek po zápase v JablonciVideo: Michal Vepřek po zápase v Jablonci
| 02.05.2021OLTV.cz
Hanackyvecernik.cz
Rádio Haná