Tipsport.cz

Aktuality

Sigmě se daří výchova hráčů pro evropský fotbal

02.12.2007 / A tým

Starší dorost SK Sigma Olomouc po loňském mistrovském titulu pokračuje ve skvělých výkonech i výsledcích také letos. Svěřenci šéftrenéra mládeže Zdeňka Psotky získali pomyslný podzimní titul, ale do zimního spánku neupadli. Minulý týden změřili své síly s německou Arménii Bielefeld a s anglickými Strakami z Newcastlu. V obou duelech olomoucká devatenáctka prokázala, že práce s mládeží v Sigmě směřuje úspěšně k jedinému cíly.Výchově evropských fotbalistů. I o tom, ale i o hlavních problémech mládežnického fotbalu v České republice jsme se povídali se Zdeňkem Psotkou. Jste podzimní mistry, počítám, že vaše hodnocení uběhlé části sezony bude pozitivní. Některé faktory jsme oproti loňskému podzimu zlepšili, na některých zůstali stejně, ale je tam i jedno zhoršení. Získali jsme o jeden bod méně. Ale co se týče ofenzivního stylu hry, zůstal stejný. Defenziva fungovala a to zejména díky dominantním výkonům Bárty, který v devíti utkáních po sobě inkasoval až v poslední minutě devátého zápasu. Výchova hráčů byla stejná jako v minulém roce. Zase se pět hráčů posunulo do juniorky, kde se prosazovali a patřili k nejlepším hráčům v týmu. A co se týká reprezentace, jsem rád, že se v ní udrželi Bárta, Dreksa, Heidenreich, Nuc i přes zesílenou konkurenci o příchozí hráče z loňského ročníku. To byl výčet kladů, ale určitě najdete i zápory. Mohli bychom víc spolupracovat s dospělou složkou. Je to takové hektické. Posuny hráčů jsou v některých případech uspěchané, chybí mi tam trvalejší koncepce. Navíc když jsem viděl MSFL, tak zápasy mezi špičkovými týmy dorostenecké ligy mají větší tempo. Takže souhlasíte s tím, že třetí liga mladým hráčům tolik nedá? No, výhodou třetí ligy je kvalitnější přechod pro hráče z dorostu do mužského fotbalu. Ale pak rychle pryč. Určitě. Je to na rok a pak se musí hráči posunout, aby nezůstali viset. Zapracovaní těchto mladých hráčů do prvního týmů může být při pohledu na prvoligovou soupisku dalším záporem. Přitom Sigma je známá tím, že šanci talentům dává. Proč se to nedaří, trenér Pulpit je proti? Já nevím. V loňském roce ti hráči dostali příležitost. Tím je ale pan Petržela známý. Ano, on dává příležitost mladým a myslím, že jej nezklamali. Ať už to byl Nepožitek, Hořava nebo Bodeček. Potvrdili kvalitu, že mohou hrát první ligu. Bohužel teď z prvního kádru všichni vypadli. Včetně Kuby Petra šli do béčka, myslím si, že to není dobře pro komplexní výchovný systém. Ale komunikace s trenérem Pulpitem proběhla, a řekl, že v zimní přípravě všichni dostanou šanci. Takže bude záležet na nich, jestli se prosadí. Je právě zapracování hráčů do prvního týmu největším problémem, který v současnosti trápí šéftrenéra mládeže? Například Slavia nemá tak kvalitní dorostenecké týmy, přesto se jim zařazování mladých hráčů vyplácí. Olomouc je známá tím, že dává odchovancům příležitost. Teď v posledním půl roku, já doufám, že to je jen půl rok, tomu tak nebylo. Hráči k nám chodí i proto, že se tady dobře pracuje s mládeží, a že se pak tady i uplatní. Chci aby se v tom pokračovalo. Dalším problémem je vykrádání mladých hráčů bez smlouvy. Sparta vám před začátkem sezony přetáhla mládežnického reprezentačního útočníka Aleše Krče. Jaký máte na podobné praktiky názor? Jsme si vědomi situace, kdy manažeři a ostatní kluby krouží a hledají všude možně. Hlavně pražské kluby, které teď nemají v uvozovkách dobrou práci, co se týká výsledků, s mládeží. Hledají hráče takovým způsobem, že je ukradnou na smlouvu. My se můžeme bránit profesionální smlouvou. Na té jsme se s Alešem domlouvali několik měsíců, ale bohužel se Aleš rozhodl pro Spartu. Jsem přesvědčen, že jeho sportovnímu růstu to nepomůže. Děláte nějaká opatření, aby se to neopakovalo? Určitě. Máme normy a pravidla, které jsou dány ČMFS a podle nich si hráče chráníme. Ale v první řadě, když nebude chtít hráč a jeho rodiče, tak vždycky uteče. Máme finanční náhradu, která je za nehotového hráče nemalá. Ale spíš se bavíme, o tom jak vytvářet takové podmínky, aby tady byli spokojeni. Způsob jakým to dělá Sparta v Sigmě nehrozí? To určitě ne! Ani na to nemáme finance, abychom přetahovali hráče. Oni to dělají smlouvou, hráč v šestnácti letech dostane deset až patnáct tisíc. Hráči přestanou chodit do školy, a pak i trénovat. Mají dokonalý servis, kde nemusí nic. Nabourává to vztahy Olomouc Sparta? Já to neberu jako Sparta Olomouc. Do Sparty přišel člověk, který tam je jakoby vrchní skaut a začal tuto politiku dělat. Což se mi nelíbí. Nedělá to jen u nás ale po celé republice. Nelíbí se mi to a říkám to nahlas. Skončila sezona, vy jste ještě odehráli utkání v Německu s Bielefeldem a v Anglii s Newcastlem. Oba skončili shodnou remízou 1:1, jak hodnotíte měření sil s Evropou? To je největší posun. Prvotní cíl, který máme je vychovat hráče pro evropský fotbal. Proto je pro nás důležité, abychom byli nejlepší v republice, což se zatím daří. Primární je, aby naši hráči byli konkurence schopni v evropském fotbale. A aby popřípadě naše mužstvo posunuli do evropských pohárů, kde jsme v devadesátých letech bývali pravidelně. Pracujeme na kondiční, technické a psychické stránce. Vytvořili jsme systém spolu s kolegy, který funguje. Ne že jsme byli srovnatelní, my byli určitě lepší v obou utkáních. Klobouk dolů před hráči a lidmi, kteří k tomu přispěli. Jak vypadal zápas s Newcastlem? Pro mě je překvapení, že na ostrovech učí dorostence kontinentální styl. Dokonalost individuální technice, spousta přihrávek. Tam Evropa směřuje a jedno, jestli to byl švýcarský, německý, italský či britský tým. My se o to samé snažíme poslední tři roky. Všichni vyznávají jedno. Samotná Premier League je více o běhání. Byli jsme lepší i díky lepší motivaci. Zápasy s Bielefeldem a Newcastlem si fanoušek Olomouce spojí s Radimem Kučerou a Davidem Rozehnalem. Plánujete například i Fiorentinu? (úsměv) Radim Kučera odvedl kus práce. Hodně toho zařídil, patří mu obrovský dík, stejně jako našemu patronu Davidovi Rozehnalovi. V plánu toho máme hodně. (úsměv) Chceme se podívat do detailu na španělský fotbal. Do zimní přípravy jsou nachystané zápasy s Rapidem Vídeň či M´gladbachem. To srovnání musí být. Jak je to náročné po finanční a organizační složce? Je to rozdílné. Třeba s PSG problém nebyl, ani v Německu. Ale Anglie? Ta je konzervativní, čtrnáct dní jim trvá než otevřou mail. Tři měsíce trvalo domluvit Newcastle. Finanční stránka není lehká. Musíme si sehnat sponzory. Díky panu Gajdovi a panu Koutkovi, kteří se jako čelní představitelé klubu nadstandardně starají o naší mládež, určitou část stáží financuje klub. Jsou to nemalé částky. Celkový zájezd vyjde až na tři sta tisíc. S podstatnou částí nám pomůžou rodiče samotných hráčů a zbytek musíme sehnat po lidech a firmách, které chtějí pomoci mládežnickému fotbalu a touto cestou bych jim chtěl všem poděkovat. Vím, že je to náročné, ale klub by to měl začlenit automaticky do rozpočtu. Pokud chce pokračovat ve výchově evropských hráčů, bez konfrontace to nejde. Co nejvíce těší Zdeňka Psotku, šéftrenéra mládeže? Mně osobně vždy uspokojí, když vidím toho hráče hrát první ligu nebo v zahraničí a přijde za mnou a rád si se mnou povykládá. Teď jsem se bavil s Tomášem Černým, že je ve Skotsku spokojený, že chytá. To je pro mě zadostiučinění a odměna. To je asi to nejlepší. Priorita je výchova, i když výsledky jsou důležité. Největší chvály zněly z úst odborníků na olomoucký klenot Jakuba Petra. Ale zdá, že zatím to ani v MSFL není ideální. Čím si to vysvětlujete? To je právě ta koncepce. Musíme se naučit pracovat s talenty. Někdy je hrozně brzy vyzvedneme a někdy naopak přibrzdíme. Moc příležitostí v prvním mužstvu nedostal, ale já ho vidím jako talent, který na sobě pracuje. Zatím očekávání nenaplnil, nezbývá než pracovat dál. Věřím, že ukáže, že talent je. Sigma tradičně vychovává skvělé defenzivní hráče, kteří plní reprezentaci. Kdy vychová střelce? Může to být právě Petr? Já si myslím, že už ti hráči tady byli. Vojta a Jan Schulmeisterovi, Michal Hubník, jsou dobří hráči. Ale Sigma momentálně nemá střelce. No, nemá. Což může být i systémem zaměřeným spíše na skvělou defenzivu. Kuba Petr, Lukáš Michalčák, Tomáš Pospíšil, Martin Doležal, to jsou hráči, kteří do budoucna mohou být prototypy. Zkuste být trošku prognostik a upozorněte veřejnost na další talent, který v Olomouci roste. Talent je jen jediný faktor. Pro mě ale pořad v mých očích je to Jakub Petr.A tým - další aktuality:

Video: Radoslav Látal a Aleš Mandous po utkání s PlzníVideo: Radoslav Látal a Aleš Mandous po utkání s Plzní
| 06.03.2021
Sigma jede z Plzně s prázdnou, s Viktorií prohrála 0:1Sigma jede z Plzně s prázdnou, s Viktorií prohrála 0:1
| 06.03.2021
Utkání Sigmy se Slováckem bylo odloženoUtkání Sigmy se Slováckem bylo odloženo
| 04.03.2021
Mojmír Chytil a Kryštof Daněk se zúčastnili videokonference s hráči U10Mojmír Chytil a Kryštof Daněk se zúčastnili videokonference s hráči U10
| 04.03.2021
22. kolo: Sigmu čeká duel v Plzni22. kolo: Sigmu čeká duel v Plzni
| 04.03.2021
Video: Trenér Radoslav Látal po zápase se ZlínemVideo: Trenér Radoslav Látal po zápase se Zlínem
| 01.03.2021
Málo jsme se dostávali do zakončení, řekl HubníkMálo jsme se dostávali do zakončení, řekl Hubník
| 28.02.2021
Sigma v moravském derby podlehla Zlínu 0:1Sigma v moravském derby podlehla Zlínu 0:1
| 28.02.2021
Tři zástupci Sigmy Olomouc v anketě Nejlepší sportovec OlomouckaTři zástupci Sigmy Olomouc v anketě Nejlepší sportovec Olomoucka
| 27.02.2021
Vychází Sigmák k nedělnímu zápasu se Zlínem!Vychází Sigmák k nedělnímu zápasu se Zlínem!
| 26.02.2021OLTV.cz
Hanackyvecernik.cz
Rádio Haná