Aktuality

Hrával jsem za Sigmu … Pavel Kříž (*1963)

19.03.2010 / A tým

Pro další pokračování rubriky Hrával jsem za Sigmu … jsme vybrali hráče, který působil v SK Sigma Olomouc i v týmu našeho dnešního soupeře, tedy pražské Slavie. Záložník Pavel Kříž působil v našem klubu na začátku devadesátých let minulého století. Tedy ve slavné éře, kdy SK Sigma vedl trenér Karel Brückner a Hanáci si udělali jméno v Poháru UEFA. Do památných zápasů proti Hamburku nastoupil také Pavel Kříž. „Zahrát si poháry, to je fakt zážitek,“ vzpomíná Pavel Kříž.

Co se vám vybaví, když se podíváte na plakát týmu ze sezony 1991/1992?

Krásné fotbalové zážitky, výborný fotbal, výborná parta. Jednoznačně. Výborní kluci, sešel se tady skutečně výjimečně dobrý tým.

Když se řekne - Hrával jsem za Sigmu, jaké jsou vzpomínky Pavla Kříže na působení na Hané?

Jenom pozitivní. Zahrál jsem si s výbornými fotbalisty, také jsme se podívali do světa.

Vás možná může mrzet, že vaše herní zatížení nebylo větší.

To ano. Ale musíte se na to dívat tak, že tady byl skutečně výjimečný kolektiv. Na postu, který jsem hrával, byla velká konkurence. Na středního halva tady byli Maroši, Hanus, v záloze byli Hapal, Látal, Machala. Dostat se do sestavy bylo těžší. Ale i tak jsem se tam dostal. Pan trenér Brückner měl zavedenou svoji sestavu, těch třináct lidí, mezi které jsem patřil. Takže jsem se tam také dostal. Ale většinou hrála ta sestava, která vyhrávala. Tam byly šňůry třeba čtrnáct zápasů, kdy se zvítězilo, takže on ani neměl moc důvod měnit základní sestavu. Každého hráče samozřejmě mrzí, když nehraje příliš často. Na druhou stranu pro mě to byla čest být v sestavě s takovými hráči, jako tady byli. V tu dobu se tolik nechodilo do zahraničí. Takže tady bylo plno kvalitních fotbalistů. V dnešní době už je to jinak, spousta kluků jde do ciziny v osmnácti dvaceti letech, takže je větší možnost se zapojit do ligového mužstva. Ale v tu dobu byl mančaft našlapaný. Byla radost, když se tam člověk dostal na poločas nebo pár minut, aby si v tomto týmu zahrál. A pod vedením takových trenérů, jako Brückner a Matuška.

To si možná ani ti mladí dnes neuvědomují, jak moc těžké mohlo být dostat se do prvoligového týmu.

Dnes to mají, neřekl bych jednodušší, lehčí, než to bylo v dřívějších dobách. Za nás to bylo složitější, nechodilo se tolik do zahraničí.

Úvod devadesátých let minulého století, to byl vlastně start Sigmy mezi elitní české týmy. Zlomové byly zápasy v Poháru UEFA. A v těch jste si také zahrál.

Ano. V Bangor City, v Hamburku a doma s Hamburkem. Byly to zážitky, které hráči normálně nezažijí. Atmosféra kolem toho, plné stadiony, úplně jiný fotbal, prostě zážitek na celý život.

V tom období Sigma skončila dvakrát na třetím místě, takže jste dvojnásobný bronzový medailista.

Ano, mám medaile. Jak už jsem řekl, bylo to výjimečné období a sešel se tady skutečně vynikající tým.

Prozradíte nějakou veselou příhodu z tehdejší dobré fotbalové party?

Nějaké byly. Jednou jsme třeba šli na pozápasový rozbor do jednoho podniku. Sedli jsme si, objednali nějaké lehké občerstvení a v tom přiletěl číšník, že přišel trenér Brückner. Okamžitě jsme se všichni rozprchli, odskákali od stolu jako rakety a schovali se do úkrytů, do kterých bychom se normálně nemohli nasoukat. Pak z něj vylezlo, že to byl jen žert. A nám pak delší čas trvalo, než jsme se z těch zúžených prostor zase vyplazili ven. Ale takových zážitků je plno, ovšem to je na jiné povídání.

Byly zápasy v poháru proti Hamburku pro vás vrcholem kariéry?

Pochopitelně co se týče hráčské kariéry, tak to byl vrchol. Myslím, že to je vrchol každého fotbalisty, ne jenom mě. Zahrát si poháry, to je fakt zážitek. A spousta kluků, kteří hrají v mančaftech jako je Příbram, může hrát ligu deset let a pohár si nikdy nezahrají. I proto jsem rád, že jsem přišel do týmu, který se tady sešel a hrál výborný fotbal.

Když se ještě vrátíme k těm zápasům proti Hamburku. Sigma tehdy byla na soupeře zvučného jména výborně připravená.

Ano. Byli jsme od trenéra Brücknera výborně nechystaní. Věřili jsme si, byli jsme dopředu připravení. Jeli jsme tam udělat dobrý výsledek, což se tak podařilo, Pavel Hapal tam dal dva krásné góly. Zážitek to byl obrovský. Dokonce jsme tam byli i s manželkami, holky ale spaly v jiném hotelu. Ale byl to zážitek ne jenom pro nás, i pro fanoušky, pro všechny. Tenkrát to byl obrovský úspěch. Bylo to fajn.

Vy jste s fotbalem začínal v Otrokovicích. Jak se pak vyvíjela vaše kariéra?

Pocházím z Otrokovic, tam jsem se narodil. Tam jsem absolvoval žáky, dorosty, muže, pak jsem šel na vojnu do Zvolenu.

Tam jsem byl dva roky a pak šel do Starého Města. Odtud jsem pak šel v roce 1985 do Slavie.

Trénovali tamJaroslav Jareš s Vlastou Petrželou. Pak Jareš odešel a trénoval to Petržela. Tam jsem měl zranění, zlomenou čelist a urvané vazy v koleně, to angažmá jsem de facto promarodil. A mimo jiné, byla to Praha, takže tam byl život trošku jiný a zrádnější než třeba ve Starém Městě. Po neshodách jsem pak ze Slavie odešel a vrátil se zpět do Starého města. Byl jsem tam tři roky a pak šel do Olomouce.

Jak došlo k vašemu přestupu do SK Sigma Olomouc?

Sledovalo mě více lidí, chodili na zápasy do Starého města, kde se mi skutečně dařilo. Nakonec pak za mnou dojel myslím Vlasta Palička a oslovil mě, jestli bych neměl zájem přestoupit do Sigmy Olomouc. Předtím jsem měl ještě další nabídky, třeba ze Zbrojovky Brno. Tam už jsem se dokonce byl dívat s panem Kroupou na byt. Ale nakonec jsem to odmítl. Protože moje první žena po zkušenostech ze Slavie, kde jsme se tam nastěhovali a pak se zase za tři čtvrtě roku vraceli, nechtěla opouštět už takové to rodinné zázemí. Nakonec jsme teda šli do Olomouce. Tady to bylo tak, že to co jsme si řekli, jsem dostal, jednání bylo férové, nemůžu si stěžovat.

V Olomouci jste nastupoval ve dvou sezonách.

Byl jsem tady asi tři roky. Zase jsem měl zdravotní problémy, měl jsem třikrát zlomenou lýtkovou kost. To se odrazilo i na herní vytíženosti. Pak jsem odešel na hostování do Drnovic k panovi Gottvaldovi, na něj také velice rád vzpomínám. Po třech nebo čtyřech měsících jsem se vrátil zpět do Sigmy. Odjel jsem na zápas tuším do Hradce Králové. A po tomto utkání už jsme se tady nedohodli, a šel jsem pryč už na přestup. Napřed do Lutína, potom do Třince.

Lutín, to tehdy byl docela solidní klub.

Tehdy hrál Lutín divizi, byly tam dobré podmínky. Sešel jsem se tam třeba se Sašou Bokijem, nebo Markem Čechem, bylo tam dost kluků, co prošli Sigmou Olomouc. Fotbal se tam hrál dobrý.

Ale nezůstal jste tam dlouho.

Dostal jsem nabídku ze Slušovic, no a odtud jsem odešel do Třince, kde se hrála druhá liga. Tam jsem hrával s Bártlem nebo Rozhonem, hráli jsme nahoře, bojovali o postup do první ligy, ale nakonec skončili čtvrtí. Pak už se blížil pomalu závěr mé kariéry, který způsobily zdravotní problémy. Byl jsem pak tři roky v Holici u pana Dostála a pak ukončil kariéru ve Štěpánově. Zdravotní problémy už byly takové rázu, že už jsem nemohl ani hrát. Odehrál jsem zápas a pak jsem se dával týden dohromady do dalšího mistráku, abych vůbec mohl hrát. To bylo k ničemu. Takže jsem úplně skončil. A začal jsem hrát za staré pány Sigmy. Ale i tam jsem musel vzhledem ke zdraví také ukončit činnost.

Sledujete stále, jak se daří týmu SK Sigma Olomouc?

Ano. Sleduju Sigmu. Mám tady spoustu známých, se kterými se rád potkám na tribuně, ať jsou to Drulák, Sedláček, Machala nebo další kluci, se kterými jsem hrával. Navíc můj syn hraje za Sigmu U 12, takže i to mě tady u Sigmy stále drží. Jsem zvědavý, jestli to dotáhne tam jako taťka, nebo ještě dál. Musí makat.

Naše povídání vyjde v zápasovém bulletinu při utkání Sigmy proti Slavii. Jak to vidíte? Vyhraje dnes Sigma?

Myslím, že Sigma určitě Slavii porazí. Pod trenérem Zdeňkem Psotkou hraje vynikající fotbal. Teď to naposledy v Brně nevyšlo, ale šancí bylo spoustu, jen se nedotáhly do konce. Nicméně jsem stoprocentně přesvědčený, že Sigma dnes Slavii porazí.

Pavel Kříž
Narozen: 26. 7. 1963
Post: záložník
Hráčská kariéra:
Otrokovice, VTJ Zvolen, Staré Město, Slavia Praha, Staré Město, SK Sigma Olomouc, Drnovice, SK Sigma Olomouc, Lutín, Slušovice, Třinec, HFK Olomouc, Štěpánov.
Bilance v SK Sigma: 14 utkání/0 branek
A tým - další aktuality:

Repre porazila 3:1 Polsko, nastoupil i Chytil. Co další Sigmáci?Repre porazila 3:1 Polsko, nastoupil i Chytil. Co další Sigmáci?
| 24.03.2023
Mojmír Chytil se stal nejlepším sportovcem Olomouckého kraje roku 2022!Mojmír Chytil se stal nejlepším sportovcem Olomouckého kraje roku 2022!
| 20.03.2023
Výborný týmový výkon, chválil Jílek po výhře nad BoleslavíVýborný týmový výkon, chválil Jílek po výhře nad Boleslaví
| 18.03.2023
Konečně jsem zpět. Cítil jsem se skvěle, řekl šťastný MacíkKonečně jsem zpět. Cítil jsem se skvěle, řekl šťastný Macík
| 18.03.2023
Sigma znovu vítězná! Boleslav srazila góly v úvodech poločasůSigma znovu vítězná! Boleslav srazila góly v úvodech poločasů
| 18.03.2023
Dorostenci Sigmy si poradili s Českými BudějovicemiDorostenci Sigmy si poradili s Českými Budějovicemi
| 17.03.2023
Sigma v sobotu přivítá Mladou Boleslav. Opět bude hájit šestkuSigma v sobotu přivítá Mladou Boleslav. Opět bude hájit šestku
| 17.03.2023
Jiří Spáčil: Díky táto. Nadcházející kolo ve znamení Víkendu otcůJiří Spáčil: Díky táto. Nadcházející kolo ve znamení Víkendu otců
| 17.03.2023
Vodháněl: Boleslav je nebezpečná. Doma ale chceme tři bodyVodháněl: Boleslav je nebezpečná. Doma ale chceme tři body
| 17.03.2023
Mojmír Chytil se umístil v anketě Fotbalista rokuMojmír Chytil se umístil v anketě Fotbalista roku
| 16.03.2023

Další aktuality


Zobrazit všechny aktuality »OLTV.cz
Hanackyvecernik.cz
Rádio Haná