Tipsport.cz

Aktuality

Hrával jsem za Sigmu … Tomáš Bureš (*1978)

05.04.2012 / A tým

Další pokračování rubriky Hrával jsem za Sigmu … je věnováno brankáři, který do našeho klubu přišel z Prostějova v roce 1999. A pomohl k úspěchům z úvodu tisíciletí. Brankář Tomáš Bureš (*1978) byl členem týmu, který v sezoně 2000/2001 vybojoval v Gambrinus lize třetí místo a dostal se do finále Intertoto Cupu.

Co se vám vybaví, když se řekne - Hrával jsem za Sigmu?

Co se mi vybaví? Skvělý fotbal, skvělá parta. A samozřejmě moje začátky v lize.

Jak jste začínal s fotbalem? Jistě to bylo doma v Brodku u Prostějova.

Jasně, začínal jsem v Brodku. Tenkrát tam nic nebylo, jenom fotbal, tak jsme s klukama šli hrát fotbal. Navíc táta hrál fotbal, děda hrál fotbal, tak jsem také začal hrát fotbal.

A začal jste hrát fotbal nebo rovnou chytat?

Ne, nechytal jsem. Napřed jsem hrál. Ale díky tomu, že strýc chytal, můj děda chytal, táta chytal, tak jednou když nepřišel gólman, tak jsem začal chytat, víte jak to je. Prostě mě tam prskli (směje se) a už jsem tam zůstal.

Z Brodku jste se přesunul do Prostějova.

Ano, přes nějaké okresní výběry jsem šel do Prostějova. Tehdy hráli muži divizi, ale mládež tam fungovala dobře, tenkrát se ten klub jmenoval Železárny Prostějov. Mládež tam fungovala normálně, hrávali jsme stejné soutěže jako Sigma, bylo to na dobré úrovni. Druhá liga, jako v kategorii mužů, tam přišla až později přes pana Krestu.

Z tehdejšího LeRKu jste šel do Sigmy v roce 1999. Jak se ten přestup seběhl?

Hráli jsme druhou ligu, důležitý pro to podle mě byl i Jirka Vaďura, který tam tenkrát hrál a dělal hrajícího asistenta. Myslím, že to bylo přes jeho doporučení. Samozřejmě jsem musel ale také něco chytit, že, ještě ke všemu.

Jaký pro vás ten přechod z Prostějova do Sigmy byl? Byl to velký rozdíl?

Ano. Když to přeženu a zároveň přirovnám, tak jako z trabantu do mercedesu. My jsme tam tenkrát neměli nic, měli jsme před sebou jen vizi, kterou nám dal pan Kresta. A to bylo – hrajte dobře a já vás posunu výš. A to plnil. Takže my jsme hráli prakticky za nic jako mladí kluci. Snažili jsme se hrát dobře a ta vize se plnila. V Sigmě tehdy bylo všechno, zázemí, věci na trénink, třeba atletické tréninky, rehabilitace, hráči o třídu výš, skvělí hráči. Všechno bylo úplně jinak.

Panu Krestovi se ta vize docela dařila, z Prostějova šlo do vyšší soutěže hodně moc hráčů a prosadili se.

Přesně tak. On to na tom měl postavené a myslím, že se mu to dařilo. Promyšlené to měl fantasticky.

V Sigmě jste byl celkem dlouho, máte i nějaké úspěchy, třeba třetí místo v lize.

To ano, kromě toho i nějaké zápasy v Poháru UEFA. Myslím, že mi to celkem šlo. Pak jsem skončil kvůli nějakému excesu, s tím pánem, co už v klubu nedělá, už jsem si to nějak vyříkal. On mi to vysvětlil, já jsem to samozřejmě s postupem let pochopil, ale v té době jsem to nedokázal pochopit. Prostě je obrovský rozdíl, jestli hráč stojí x nebo y peněz. A bohužel to tak bylo. Dneska už je to jedno.

Jak vzpomínáte na to třetí místo v lize? Nebo na finále Intertoto Cupu, ve kterém Sigma hrála, a vy jste chytal?

Určitě jsou to moje největší úspěchy kariéry. Díky tomu třetímu místu jsem se dostal i do jedenadvacítky a s tou na EURO 2000. Takže se Sigmou mám spojené velké úspěchy. Ale hlavně vzpomínám na ten mančaft, co tam byl. Protože ten byl fantastický. Trenéři tenkrát byli výborní. V tom týmu byli Pepa Mucha, Olda Machala nebo Ujfi, dneska se strašně těžko na takové úrovni s takovými hráči potkává. Jak po lidské stránce nebo herně.

Máte z té doby nějaké velké kamarády, se kterými jste pravidelně v kontaktu?

S Pepou Muchou, potkali jsme se s Oldou Machalou, setkali jsme se, když teď trénuje, někdy s Kučou. Spíš s těmi staršími, co tam tenkrát byli.

Z Olomouce jste se pak vydal do Drnovic. Jaké to tam bylo?

Drnky, ty byly za odměnu, fakt to bylo angažmá za odměnu. Díky tomu, že to bylo na vesnici, tam byl absolutní klid. Žádný novinář, žádný tlak. Pro mě to skutečně bylo angažmá za odměnu.

A potom přišlo Brno, to nakonec za odměnu vůbec nebylo.

Byl jsem tam pět a půl roku. První čtyři roky byly dobré, dokonce bych řekl, že výborné. Prvních dva a půl roku jsme hráli výborný fotbal, další rok jsme hráli hrozný fotbal, ale zase se dařilo mně. No a pak poslední rok a půl to stálo za tužku, ale totálně. To bylo největší zklamání, které jsem kdy zažil.

Jak se to tak sešlo, že z výborného fotbalu došlo k takovému sešupu? Vždyť hráči tam nebyli špatní.

Myslím, že tam už díky tomu, že docházely peníze, tak nějaké osa tam byla, ale zbytek byla kvantita. Tam byli hráči, kteří tam absolutně neměli, co se týká výkonnosti, co dělat. A bohužel ligu nemůžeš hrát v osmi lidech, to nezvládne nikdo. No a pak do toho zapleteš a už se z toho nemůžeš dostat. Prohraješ zápasy, které bys nikdy neprohrál a tak dál. Prostě nebyla to žádná legrace.

Vy jste se z toho dostal nakonec tak, že jste se vrátil zpět do Prostějova. Nemyslíte si, že jste z toho vrcholového fotbalu odešel brzy? Že jste ještě mohli v profesionálních soutěžích nějakou tu sezonu ještě chytat?

Přemýšlel jsem o tom. Na druhou stranu nyní jsem měl nejvíc možností a nabídek kam jít, než kdykoliv předtím, suverénně. To je takový paradox. Ale když jsem si to srovnal a spočítal, ať už ekonomicky nebo ve výhledu do budoucna, tak té nabídce nešlo konkurovat. To myslím vážně.

Jaké máte s Prostějovem plány? Zkusíte to ještě na postup? Kádr máte našlapaný.

Musíme skončit do druhého místa. Protože má být soutěž juniorek, bude záležet na tom, kdo se nepřihlásí do MSFL a bude hrát jen tu samostatnou soutěž juniorek. Takže musíme skončit nejhůř druzí a věřit. Kádr máme fakt dobrý, na divizi vynikající.

Tomáš Bureš

Narozen: 27. 9. 1978

Post: brankář

Dosavadní působiště:  Brodek u Prostějova (1985 – 1989), Prostějov (1989 – 1999), SK Sigma Olomouc (1999 – 2003), Drnovice (2003 – 2006), Brno (2006 – 2011), Prostějov (od 2012).
A tým - další aktuality:

Ligové statistiky: Rekordní počet střelců, šest noviců, hvězda MacíkLigové statistiky: Rekordní počet střelců, šest noviců, hvězda Macík
| 16.05.2022
Stoppen po premiéře: První gól bych asi chytilStoppen po premiéře: První gól bych asi chytil
| 13.05.2022
Jílek: Naše hra v závěru sezony se blížila mým představámJílek: Naše hra v závěru sezony se blížila mým představám
| 13.05.2022
Sigma v závěru přišla o výhru a končí osmáSigma v závěru přišla o výhru a končí osmá
| 13.05.2022
Hanáky čeká poslední zápas sezony! Sigma jede do BoleslaviHanáky čeká poslední zápas sezony! Sigma jede do Boleslavi
| 12.05.2022
Na Sigmu nezapomenu, budu jí dál fandit, loučí se Pablo GonzálezNa Sigmu nezapomenu, budu jí dál fandit, loučí se Pablo González
| 11.05.2022
Je v našich silách to otočit. Největším pozitivem diváci, řekl JílekJe v našich silách to otočit. Největším pozitivem diváci, řekl Jílek
| 06.05.2022
Do Mladé Boleslavi musíme jet vyhrát, prohlásil Pavel ZifčákDo Mladé Boleslavi musíme jet vyhrát, prohlásil Pavel Zifčák
| 06.05.2022
Sigma první zápas nezvládla. Mladé Boleslavi podlehla 1:2Sigma první zápas nezvládla. Mladé Boleslavi podlehla 1:2
| 06.05.2022
Po sezoně skončí Zahradníček a González. Rozloučí se před BoleslavíPo sezoně skončí Zahradníček a González. Rozloučí se před Boleslaví
| 06.05.2022

Další aktuality
OLTV.cz
Hanackyvecernik.cz
Rádio Haná