Aktuality

Hrával jsem za Sigmu … Vítězslav Tuma (1971)

28.11.2012 / A tým

Pro další pokračování rubriky Hrával jsem za Sigmu … jsme vybrali urostlého útočníka, který kromě našeho klubu působil i v mnoha dalších, k nám přišel z Příbrami. Útočník Vítězslav Tuma přišel do SK Sigma Olomouc právě z Příbrami v úvodu roku 2003, na Hané hrával jen na jaře a na podzim. V osmi startech stačil dát dvě branky, víc mu nedovolilo zranění kolena. Ovšem i tak tehdy výraznou měrou přispěl k záchranám Sigmy v lize.

Co se vám vybaví, když se řekne - Hrával jsem za Sigmu?

Vybaví se mi, že jsme ten půl rok, co jsem v Sigmě byl, jsme hráli vlastně o záchranu. Tehdy v klubu ještě byl pan Kubíček, ten mě vlastně oslovil, oslovil, jestli bych Sigmě Olomouc nechtěl pomoci. A dopadlo to dobře. Takže s působením v Olomouci jsem spokojený. A pak si ještě vzpomenu na pana trenéra Uličného.

Na trenéra Uličného se nedá nevzpomenout ani zapomenout.

To se nedá, to je pravda (směje se).

Když jste hrával za Sigmu, tak pan Uličný byl ještě mladší, trošku bouřlivější, nemáte s ním nějakou veselou historku?

Myslím, že už jsem ho zažil klidného. Pamatuju si, když jsem začínal ve Vítkovicích, tak to vím, že v šatně rozbil okno. Protože v poločase vedli dva nula, mohli nám dát ještě další čtyři branky, ale nakonec jsme to ještě ve druhém poločase otočili na tři dva. A to vím, že úplně soptil, nakopl emulzi a rozbil s ní okno.

Jak vzpomínáte na působení v Olomouci?

Nemůžu si na to stěžovat. Klub byl zabezpečený, všechno fungovalo, výplaty chodily tak, jak měly, i kádr nebyl špatný, postavení v tabulce neodpovídalo jeho kvalitám. Takže já na to vzpomínám jenom v dobré, byla tam dobrá parta, Martina Vaniaka jsem znal ještě z působení v Drnovicích. Nestěžuju si na to.

Vy jste tehdy měl trošku smůlu na zdravotní stav.

No, já už jsem měl problémy s kolenem, prodělal jsem další operaci zkříženého vazu a vlastně tak kariéra už se blížila ke konci. Už to nešlo. Potom jsem byl asi půl roku v Drnovicích a skončil jsem.

Když se vrátíme od konce kariéry na začátek, tak začínal jste doma v Nové Jičíně.

Ano, pak jsem v šestnácti odešel do Vítkovic do dorostu, potom jsem šel na vojnu do Znojma. No a pak byl rok v Malajsii. A potom to začalo, pak byly Vítkovice, Baník Ostrava, Prostějov s trenérem Bokšou, Karviná, Drnovice, Sparta, Příbram, Olomouc a Drnovice. Myslím, že jsem na nic nezapomněl (směje se).

Nezapomněl. V tom výčtu je hodně zajímavá Malajsie, celkem neobvyklé angažmá. Tam jste šel celkem mladý.

Dostal jsem se tam díky tomu, že tehdy trenér Sedláček, který vedl Vítkovice, tam už byl rok. S Netoličkou a Mirou Janů. Hledali nějakého útočníka, já jsem byl po skončení na vojně prakticky bez profesionální smlouvy, měl jsem se asi vrátit do Vítkovic, ale v podstatě jsem byl volný. Tak jsme se domluvili a šel jsem to zkusit.

A jak se vám v Malajsii líbilo?

Prostředí bylo nádherné. Po fotbalové stránce to už tak dobré nebylo. Ligu hrálo deset účastníků a šest jde do play-off. Abychom měli prodloužený kontrakt na další sezonu, tak bylo potřeba skončit právě do toho šestého místa. To se nepovedlo, skončili jsme osmí. Byly tam čtyři silné celky a zbývající byly vyrovnané, průměrné. My jsme byli takový regionální mančaft. Ale bylo to fajn, krásné poznání. Mentálně jsem zestárnul tak o pět let, protože jsem se musel začít starat sám o sebe. Začátky tam byly krušné, ale pak se to dalo.

Takže jste vlastně měl pořádnou vojnu – fotbalovou rok ve Znojmě a pak druhý životní v Malajsii?

Ano, přesně tak (směje se)

Vy jste ligových klubů prošel celkem dost. Kde se vám nejvíce líbilo? Bylo to v Drnovicích, kde jste dal hodně branek?

Ano, to můžu říct. Začínalo to v Karviné, kde jsem se chytil. A pak to bylo fajn ještě v LeRKu. Potom v těch Drnovicích. To bych řekl, že byla pro mě taková klíčová angažmá.

Z Drnovic jste tehdy odešel do Příbrami, to byl zajímavý přestup, který se netýkal jen vás, ale hned několika hráčů.

Ano. Tam už byly problémy, pan Gottvald už byl mimo dění v klubu. Moc jsem tomu nerozuměl, ale vím, že ten transfer byl součástí nějakého obchodu, který byl asi mezi ním a panem Starkou.

V Příbrami jste nezůstal, ale šel hned hostovat do Sparty. Kde jste dlouho nebyl. To vám Praha neseděla?

Podepsal jsem smlouvu v Příbrami a ta mě poslala hned do Sparty na hostování. S Prahou jsem problémy neměl, to mi nevadilo. Po Malajsii už jsem byl připravený na všechno (směje se). Na velká města jsem byl zvyklý. Sparta je pořád, ať je to jak chce, velkoklub, má nejlepší zázemí u nás. Tam se člověk opravdu stará jen o fotbal. A když mu to jde, tak je pohoda. Tlak je tam obrovský, ale to je všude.

Potom následovala Příbram a pak už přestup do Olomouce. Sledujete výsledky Sigmy?

Jo, jsem v obraze. Mají to pěkně poskládané, už delší dobu. Začal to pan Psotka, krásně ten fotbal nastavil, hraje se dopředu. A Olomouc z toho vychází. Sigmě se daří i v mládežnických kategoriích, je vidět, že to tam funguje.

Vítězslav Tuma

Narozen: 4. 7. 1971

Post: útočník

Bilance v SK Sigma: 8 utkání/2 branky

Bilance v lize: 194 utkání/69 branek

Působiště: TJ Nový Jičín (1978 – 1989), TJ Vítkovice (1989 – 1991), VTJ Znojmo (1991 – 1992), Sabah Rhinos (Malajsie, 1992 – 1993), Vítkovice (1993 – 1994), Baník Ostrava (1994 – 1996), LeRK Prostějov (1996), Karviná (1996 – 1998), Drnovice (1998 – 2001), Sparta Praha (2002), Příbram (2002), SK Sigma Olomouc (2003), Drnovice (2003 – 2004).
A tým - další aktuality:

Repre porazila 3:1 Polsko, nastoupil i Chytil. Co další Sigmáci?Repre porazila 3:1 Polsko, nastoupil i Chytil. Co další Sigmáci?
| 24.03.2023
Mojmír Chytil se stal nejlepším sportovcem Olomouckého kraje roku 2022!Mojmír Chytil se stal nejlepším sportovcem Olomouckého kraje roku 2022!
| 20.03.2023
Výborný týmový výkon, chválil Jílek po výhře nad BoleslavíVýborný týmový výkon, chválil Jílek po výhře nad Boleslaví
| 18.03.2023
Konečně jsem zpět. Cítil jsem se skvěle, řekl šťastný MacíkKonečně jsem zpět. Cítil jsem se skvěle, řekl šťastný Macík
| 18.03.2023
Sigma znovu vítězná! Boleslav srazila góly v úvodech poločasůSigma znovu vítězná! Boleslav srazila góly v úvodech poločasů
| 18.03.2023
Dorostenci Sigmy si poradili s Českými BudějovicemiDorostenci Sigmy si poradili s Českými Budějovicemi
| 17.03.2023
Sigma v sobotu přivítá Mladou Boleslav. Opět bude hájit šestkuSigma v sobotu přivítá Mladou Boleslav. Opět bude hájit šestku
| 17.03.2023
Jiří Spáčil: Díky táto. Nadcházející kolo ve znamení Víkendu otcůJiří Spáčil: Díky táto. Nadcházející kolo ve znamení Víkendu otců
| 17.03.2023
Vodháněl: Boleslav je nebezpečná. Doma ale chceme tři bodyVodháněl: Boleslav je nebezpečná. Doma ale chceme tři body
| 17.03.2023
Mojmír Chytil se umístil v anketě Fotbalista rokuMojmír Chytil se umístil v anketě Fotbalista roku
| 16.03.2023

Další aktuality


Zobrazit všechny aktuality »OLTV.cz
Hanackyvecernik.cz
Rádio Haná