Aktuality

Hrával jsem za Sigmu … Radek Onderka (*1973)

20.03.2013 / A tým

Pro další pokračování rubriky Hrával jsem za Sigmu … jsme vybrali útočníka, který v první lize nastupoval nejen za SK Sigma Olomouc, ale působil také v Ostravě. Členem týmu, který pro Hanou vybojoval v sezoně 1995/1996 stříbrné medaile v nejvyšší soutěži byl i Radek Onderka. „To byl vrchol mé kariéry,“ řekl Onderka.

Co se vám vybaví, když se řekne hrával jsem na Sigmu?

Krásné tři roky. Určitě krásné tři roky. Troufnu si říct, že jsem v Olomouci prožil vrchol své fotbalové kariéry. Takže určitě tohle.

Jak a kde Radek Onderka začínal s fotbalem?

Hrál jsem nejdřív Hrabyni za žáky, pak v Dolním Benešově. V dorosteneckém věku jsem pak přestoupil do Baníku Ostrava. Z toho jsem pak odešel na půlroční hostování do Třince, v roce 1994 jsem pak z Ostravy přestoupil do Sigmy Olomouc.

A jak jste s fotbalem začínal, kdo vás k nejkrásnější hře světa přivedl?

Rodiče. Taťka byl fotbalista, hrával nejvýš I. A třídu, ale měl vztah k fotbalu.

Fanoušci Sigmy si vás pamatují jako útočníka. Byl to váš post vždycky nebo jste hrával i někde jinde?

Jako žák jsem začínal na stoperu a v Dolním Benešově ze mě trenér Juchelka udělal útočníka. Postavil mě do útoku a tam už jsem pak zůstal.

A pan trenér Juchelka tehdy udělal dobře.

Myslím, že ano.

Bylo to pro vás v útoku zábavnější než na stoperu?

Ano. Vždycky mě bavilo dávat góly. Spoluhráči my vždycky nadávali, že třeba něco zahodím, ale mě to táhlo vždycky před branku soupeře.

Z Dolního Benešova jste šel do Baníku, tehdy byla v Ostravě vyhlášená mládežnická líheň.

Měl jsem štěstí na generaci hráčů, se kterými jsem se tam potkal, byli to skvělí fotbalisté. Jestli můžu jmenovat, tak jsem tam hrával s Galáskem, Čížkem, Slončíkem, Duhanem, byli tam Řepka nebo Drozd. Ti kluci potom v roce 2004 získali ještě pod trenérem Komňackým titul, to byla fakt výborná generace fotbalistů. A vlastně všichni z toho dorostu jsme potom šli do ligy.

Vy jste potom za áčko Ostravy v lize moc zápasů neodehrál. Možná to byla trošku daň za to, že to byla silná generace?

No, spíš bych řekl, že to bylo jinak. Nedomluvili jsme se tehdy na podmínkách, s odstupem času to klidně můžu říct. Měl jsem tehdy výbornou nabídku od pana Kubíčka z Olomouce, takže jsem dal Olomouci přednost. A ty kluby mi přišly srovnatelné, protože Olomouc v té době hrávala pravidelně evropské poháry a měla také výborný mančaft.

Tehdy bylo neobvyklé jít z Baníku do Sigmy, moc takových hráčů nebylo.

Také jsem si to docela, řekl bych, vyžral. Už samozřejmě vzpomínám jenom na ty příjemné věci, ale moc rádi mě za to Ostravě neměli.

Za to v Olomouci vás měli fanoušci rádi hodně rychle. Začal jste hrávat a střílet góly.

Ano. Právě pro to říkám, že to byl vrchol mé kariéry. A vzpomínám rád i na trenéry, kteří mě vedli v Sigmě, ať už to byl pan Radolský, Kolda a hlavně potom pan Brückner. Ten mě trénoval rok a půl. A to opravdu byl zážitek pod ním hrát.

V sezoně 1995/1996 skončila Sigma na druhém místě. Považujete to za vrchol kariéry, svůj největší úspěch?

Určitě ano. My jsme doma v té sezoně z patnácti zápasů čtrnáct vyhráli a jeden remizovali. Myslím si, že to nebyla žádná náhoda. Bylo to tou propracovanou strategií pana Brücknera. Přesně jsme věděli, co máme hrát, jak to máme hrát. Hráči na všech postech byli dobří, ještě tam naskakoval třeba Jirka Balcárek a vždycky pomohl, když vystřídal. Byla to výborná sezona, opravdu po zásluze jsme skončili druzí. Možná jsme měli trošku smůlu, že tehdy byla Slavia v té sezoně ještě lepší. Tam byla generace Bejbla, Poborského, Šmicra a spol. Ti byli prostě v té sezoně ještě lepší.

V následujícím soutěžním ročníku jste byl v Olomouci jenom chvilku a pak šel do ciziny.

Po tom druhém místě náš trošku sesadilo to, že jsme vypadli v Poháru UEFA s Hutnikem Krakov. A tolik se nám na podzim nedařilo. No a já jsem potom zase trošku spekuloval, protože mi končila smlouva. A chtěl jsem zkusit zahraniční angažmá, takže jsem se blokl a nepodepsal. Nebyl jsem sám, byl tam se mnou ještě Martin Vaniak, v té době to byla docela kauza. No a mě se povedlo v zimě odejít do Německa, do Uerdingenu. Takže jsem v lednu sedmadevadesát odešel.

Jak se vám v Německu líbilo?

Jazykově jsem byl vybavený, takže jsem si tam relativně rychle zvykl. První rok jsem tam měl výborný, to jsem druhou bundesligu hrával, pravidelně jsem nastupoval v základní sestavě. No a pak přišly už ty moje zdravotní problémy, hlavně s třísly. Potom jsem přestoupil Ahlenu, to bylo v roce devadesát osm. Tam jsem byl ještě rok a pak jsem šel do Opavy.

V Opavě jste potom ještě odehrál dvě sezony v lize.

Jednu sezonu velmi dobře, to jsme bohužel sestoupili z ligy. Ale dal jsem deset gólů, takže to byla super sezona. Pak jsme postoupili ze druhé ligy. No a potom nastaly problémy, klub měl potíže a v roce 2001 v zimě jsem byl odejít a tam už jsem se rozhodl, že hrát nebudu. Potom jsem ještě hrával dvě sezony nižší soutěže, ale to už byla jenom taková zábava.

Vy jste potom chvilku v Opavě trénoval mládež, ne?

No, já jsem na sportovní škole do dneška. Vedl jsem asi tři roky sportovní třídy, ale pro klub jako takový jsem nikdy nepracoval.

Takže jen sportovní třídy ve škole. Tam jste pořád?

Dělal jsem jenom ty sportovní třídy ve škole. Dneska už jenom učím. Ještě jsem si dodělal Fakultu tělesné kultury na univerzitě v Olomouci. Ještě během fotbalové kariéry jsem vystudoval němčinu. Takže mám dva obory, učím němčinu a tělocvik na základní škole v Kylešovicích.

To je docela zajímavost, není moc fotbalistů, kteří by hráli první ligu a u toho studovali. Bylo těžké to skloubit?

Bylo to těžké. A jsem rád, že to mám za sebou (směje se). Protože chodit na tréninky a pak se ještě večer učit, to bylo náročné. Tu druhou vysokou jsem vystudoval, až když už jsem skončil s kariérou. Pak jsem začal pracovat na základní škole a druhý obor jsem potřeboval. Takže jsem se ještě přihlásil na vysokou a dodělal si Aplikovanou tělesnou výchovu. Je to i pro speciální školy, mám širší možnosti, je to pro různá tělesná, zraková nebo mentální postižení.

Jste v kontaktu s nějakými spoluhráči ze Sigmy?

No .. Nejsem a docela mě to mrzí. Protože bych si s nimi i někdy rád sedl a pokecal. Teď jsem zrovna sledoval, jak hrála Holice s Oldou Machalou v Opavě. A Míša Kovář tam ještě hraje, tak jsem si na kluky zrovna vzpomněl. Viděl jsem třeba Balciho, jak hrál přátelák se Zábřehem někde tady.

Sledujete, jak se daří Sigmě?

Sleduju a fandím Sigmě. Dlouhodobě fandím Sigmě a Baníku, jsou to moravské kluby, takže to pořád sleduju. Vím, že Sigmu trénuje Pivas, s tím jsem bydlel v baráku na Máchovce v Olomouci. Takže touto cestou bych ho chtěl pozdravit. Držím mu palce, protože je to fajn kluk, myslím si, že i ty výsledky nasvědčují tomu, že umí kolektiv stmelit a dělá tu práci dobře.

A když bude hrát Sigma s Baníkem, tak komu budete fandit?

Když bude hrát Sigma s Baníkem, tak budu neutrální pozorovatel, který bude fandit dobrému fotbalu. A budu rád, když vyhraje ten lepší. Protože Baník také potřebuje body, pro ten region by to bylo nepříjemní, kdyby sestoupil. Takže víceméně bych byl rád, kdyby to byl dobrý fotbal a ať vyhraje ten lepší.

Radek Onderka

Narozen: 20. 9. 1973

Post: útočník

Bilance v 1. lize: 124 utkání/36 branek

Bilance v SK Sigma: 77 utkání/22 branek

Působiště: Hrabyně, Dolní Benešov, Baník Ostrava, Třinec, SK Sigma Olomouc, KFC Uerdingen 05, LR Ahlen, SFC Opava
A tým - další aktuality:

Repre porazila 3:1 Polsko, nastoupil i Chytil. Co další Sigmáci?Repre porazila 3:1 Polsko, nastoupil i Chytil. Co další Sigmáci?
| 24.03.2023
Mojmír Chytil se stal nejlepším sportovcem Olomouckého kraje roku 2022!Mojmír Chytil se stal nejlepším sportovcem Olomouckého kraje roku 2022!
| 20.03.2023
Výborný týmový výkon, chválil Jílek po výhře nad BoleslavíVýborný týmový výkon, chválil Jílek po výhře nad Boleslaví
| 18.03.2023
Konečně jsem zpět. Cítil jsem se skvěle, řekl šťastný MacíkKonečně jsem zpět. Cítil jsem se skvěle, řekl šťastný Macík
| 18.03.2023
Sigma znovu vítězná! Boleslav srazila góly v úvodech poločasůSigma znovu vítězná! Boleslav srazila góly v úvodech poločasů
| 18.03.2023
Dorostenci Sigmy si poradili s Českými BudějovicemiDorostenci Sigmy si poradili s Českými Budějovicemi
| 17.03.2023
Sigma v sobotu přivítá Mladou Boleslav. Opět bude hájit šestkuSigma v sobotu přivítá Mladou Boleslav. Opět bude hájit šestku
| 17.03.2023
Jiří Spáčil: Díky táto. Nadcházející kolo ve znamení Víkendu otcůJiří Spáčil: Díky táto. Nadcházející kolo ve znamení Víkendu otců
| 17.03.2023
Vodháněl: Boleslav je nebezpečná. Doma ale chceme tři bodyVodháněl: Boleslav je nebezpečná. Doma ale chceme tři body
| 17.03.2023
Mojmír Chytil se umístil v anketě Fotbalista rokuMojmír Chytil se umístil v anketě Fotbalista roku
| 16.03.2023

Další aktuality


Zobrazit všechny aktuality »OLTV.cz
Hanackyvecernik.cz
Rádio Haná